Recenze TTL odpalovače Phottix Odin

Čínský výrobce fotopříslušenství představil v září loňského roku rádiový odpalovač blesků s přenosem TTL – Phottix Odin. Pojmenovaný podle hlavního severského boha představuje to nejlepší, co výrobce na tomto poli nabízí a zdaleka se neztratí ani mezi konkurencí zvučnějších jmen.

Phottix Odin je určený zatím pouze pro fotoaparáty značky Canon, verze pro Nikon je údajně ve vývoji. Mezi jeho hlavní funkce a přednosti patří:

  • přenos TTL signálu
  • možnost na dálku nastavovat výkon blesku manuálně
  • možnost ovládat zoom bleskové hlavy
  • HSS
  • synchronizace na druhou lamelu
  • až tři nezávislé skupiny blesků
  • u dálkového blesku umí spustit AF přisvícení
  • dosah přes 100 metrů
  • možnost aktualizace firmwaru
Podle Phottixu byl Odin navržený ke spolupráci s Canon blesky a na případné problémy, které se objeví s blesky třetích výrobců, nebude brán zřetel. Pokud by vás přesto zajímala spolupráce Odina s "neznačkovým" bleskem, podívejte se nejprve na tabulku kompatibility na webu Michaela Muetstege.
Co najdete v krabici?

V designově povedené a poctivě provedené krabici se nachází vlastní vysílač a přijímač a poměrně bohaté příslušenství: čtyři tužkové baterie značky Energizer (konkrétně tyto), poutko na zápěstí, USB kabel, dva kabely pro propojení se studiovými blesky, redukce z jacku 3,5 mm na jack 6,3 mm, mini CD s manuálem a pytlík se silica gelem.

Balení Phottixu Odin. Tužkové baterie na snímku chybí

Vysílač a přijímač

Samotný vysílač i přijímač jsou poměrně rozměrná a s tužkovými bateriemi i těžká zařízení; na snímcích rozhodně působí menším dojmem. Provedení bych oznámkoval dvojkou; plasty na mě působí lehce čínským dojmem, na druhou stranu lícují, nikde nejsou žádné otřepy a podobně.

Vysílači na přední (vlastně zadní) straně jednoznačně dominuje velký LCD displej a tři řady tlačítek pod ním (k jejich funkcím se dostanu za chvíli). Displej i tlačítka jsou příjemně podsvícená. Na spodní straně potěší kovová patice pro zasunutí do sáněk na těle fotoaparátu; na místě se zajišťuje standardně utahovacím kolečkem, které je dostatečně velké a vroubkované, takže se utahuje pohodlně. Na pravém boku najdete Mini-USB konektor pro spojení s počítačem. Ten naopak příliš nepotěší, neboť není nijak chráněný proti vniknutí vlhkosti, nečistot a podobně - osobně jsem jej rovnou přelepil gaffa páskou. Vzadu je umístěn kryt slotu pro dvě tužkové baterie. Lze jej úplně odejmout, ale naštěstí drží v zacvaknuté poloze pevně a jeho ztráty se tudíž bát nemusíte.

Patice přijímače je tentokrát plastová, jištěná opět utahovací kolečkem, které má z mně neznámého důvodu odlišné vroubkování ve srovnání s tím na vysílači. Doprostřed patice výrobce vlisoval kovový závit pro připevnění vysílače na stativový šroub. Jeho umístění chválím (narozdíl od toho na PW FlexTT5). Na horní straně přijímače se nacházejí sáňky pro zasunutí blesku. Plast kolem nich je svým tvarem "kompatibilní" s gumovým těsněním patice blesku Canon 580 EX II a tudíž celá sestava těsní, což považuji za zbytečný luxus zejména v souvislosti s tím, že zbytek přijímače se rozhodně utěsněně netváří. Ale aspoň se těsnění neničí jako u nejmenované konkurence. Na těle přijímače dále najdete tři přepínače - dva vpravo (zapnutí/vypnutí a nastavení skupiny) a jeden vlevo (nastavení pracovního kanálu). Přepínače nepůsobí úplně stoprocentním dojmem, ale fungují. Na levou stranu ještě výrobce umístil Mini-USB konektor (opět nijak nezakrytý) a zdířku pro připojení externího napájení 5 V. Vespod pak už je jen slot na dvě tužkové baterie, provedený stejným způsobem jako u vysílače.

Ovládání

Zatímco na příjímači není dohromady co nastavovat a zorientuje se hned každý, vysílač se od podobným konkurenčních výrobků výrazně liší - velký displej a celkem jedenáct tlačítek jinde nenajdete. Velký, bíle podsvícený displej, zobrazuje veškeré nastavení dálkově ovládaných blesků, režimy jejich práce, používaný kanál a stav baterie. Funkce jednotlivých tlačítek jsou následující:

  • OPT - přepíná mezi TTL/smíšeným režimem a poměrovým režimem (týká se ovládání jednotlivých skupin)
  • MODE - přepíná mezi E-TTL, manuálním módem a vypnutým bleskem
  • ZOOM - nastavení zoomu bleskové hlavy pro každou skupinu zvlášť
  • ON/OFF - delším podržením dojde k zapnutí/vypnutí přijímače
  • - (mínus) - snižuje výkon, zoom hlavy, číslo kanálu
  • SEL - přepíná mezi jednotlivými skupinami blesků A, B, C a volbou kanálu
  • + (plus) - zvyšuje výkon, zoom hlavy, číslo kanálu
  • TEST - spustí testovací záblesk (postupně po sobě blesknou jednotlivé skupiny)
  • CLEAR - podržením vymaže všechna nastavení kromě čísla kanálu
  • HI/>>> - cykluje mezi "normálním" režimem, vysokorychlostní synchronizací a synchronizací na druhou lamelu (stejně jako je zvykem u Canon blesků)
  • žárovka - odpálí modelační záblesk (cca 1 sekundu trvající světlo)

Stejně jako displej jsou i tlačítka podsvícená, tentokrát žlutozeleně. Oba se rozsvítí po stisku některého z tlačítek a zhasnou po cca 10 s nečinnosti. Jakkoli se tlačítek na vysílači zdá býti mnoho, práce s nimi je opravdu intuitivní. Jejich stisk je jasně definovaný hmatově i zvukově, ani ovládání v rukavicích nečiní problémy a za uživatelskou přívětivost Phottix nelze než pochválit.

Veškeré potřebné nastavení blesků se provádí na vysílači, což také doporučuji. Kromě toho lze blesky ovládat i z menu fotoaparátu. Pak ale dochází k přetahování mezi hodnotami v menu a hodnotami na vysílači a výsledek může být nepředvídatelný. Stejně tak na vlastním blesku je potřeba nastavit E-TTL na nulu a automatický zoom, jinak nebude dálkové ovládání pracovat podle očekávání (například kompenzace expozice na blesku se přičítá ke kompenzaci na vysílači, což může někdy nemile překvapit).

Jak Odin funguje?

Jedním slovem: výborně. Za celou dobu jsem se nesetkal s tím, že by odpalovač vynechal - po zkušenostech s kombem PW FlexTT5/MiniTT1 věc nevídaná. Problémy nejsou ani s dosahem. Ačkoli výrobce udává dosah 100+ metrů, v praxi se mi povedlo odpálit blesk i na cca 340 metrů; sice procento povedených odpalů kleslo přibližně na 50 %, ale šlo o více jak trojnásobnou maximální vzdálenost. Odin pracuje na 2,4 GHz, což je pásmo, ve kterém vysílá například wi-fi a spousta dalších zařízení, ale na žádné problémy s rušením jsem zatím nenarazil.

Kompenzaci bleskové expozice lze nastavit v rozpětí +/- 3 EV, v manuálním režimu můžete volit výkon od 1/1 po 1/128 jmenovitého výkonu blesku. Vysokorychlostní synchronizace (HSS) pracuje opět na jedničku, bez potíží synchronizuje až do 1/8000 s. Ani při fotografování rychlostí 10 snímků za sekundu nenarazíte na problémy, Odin drží krok i s nejrychlejšími zrcadlovkami.

U dálkově ovládaných blesků umí Odin dát pokyn k aktivaci AF přisvícení; užitečnější by bylo, kdyby AF přisvícením disponoval samotný vysílač, ale tomu tak bohužel není. Po vypnutí a opětovném zapnutí si Odin pamatuje všechny nastavené hodnoty. Problém není ani s uspáváním blesku - pokud dálkový blesk "usne", Odin ho dokáže probudit.
A ještě se podívejte na porovnání dosahu Phottix Odin vs Pocketwizard FlexTT5/MiniTT1.

Skupiny blesků

Ovládání až tří skupin blesků nezávisle je díky přehlednému třířádkovému displeji opět velmi intuitivní. Stačí rozdělit blesky do skupin pomocí přepínače na přijímačích a o zbytek se postará vysílač. K dispozici jsou dva různé způsoby určování množství světla, mezi kterými se přepíná tlačítkem OPT:

  • TTL/Mixed - intenzita záblesku každé skupiny A, B a C se nastavuje samostatně, může být řízena buď pomocí TTL (a kompenzace bleskové expozice) nebo manuálně (1/1 až 1/128 výkonu blesku)
  • Ratio - intenzita světla skupin je určena poměrem mezi nimi od 8:1 po 1:8 (v krocích po 1/3) spolu s kompenzací bleskové expozice. V tomto režimu lze ovládat jen dvě skupiny blesků A a B
Ovládání skupin blesků - vlevo TTL/Mixed, vpravo Ratio
Nový firmware

Aktualizace firmwaru se provádí pomocí jednoduché utility, kterou si stáhnete z webu výrobce spolu s vlastním firmwarem. Nečekejte nic sofistikovaného jako třeba u již několikrát zmiňovaného PocketWizardu, program umí pouze zjistit verzi fw obsaženého v odpalovačích a flashnout do nich nový software. Momentálně je k dispozici jediný update pro přístroje, zakoupené ještě před oficiálním datem uvedení na trh (15. září 2011). Týká se tedy pravděpodobně jen testovacích kusů.

Chybičky se najdou

Abych ale jen nechválil, najdou se i záležitosti, které má konkurence domyšlené lépe. Například kvůli tvaru/provedení vysílače nedisponuje Odin průchozími sáňkami - není tedy možné mít jeden blesk na těle a další dálkově. To považuji za největší mínus celkového konceptu. Manuální nastavení výkonu je možné standardně od 1/1 po 1/128, ale v krocích po 1 EV, které v některých případech mohou být příliš hrubé. Doplnění: s novějším FW byl krok výkonu změněn na mnohem příznivější 1/3 EV.

Vysílač se neumí automaticky vypnout po delší nečinnosti; pokud na jeho vypnutí zapomenete a vzpomenete si až za pár dní, pravděpodobně jej najdete s vybitými bateriemi. Displej by mohl být více kontrastní a také jsem si při fotografování v chladu všiml, že dochází k velkému zpomalení jeho překreslování.

 

Technické parametry

 

Frekvence 2,4 GHz
Dosah 100+ metrů
Počet kanálů 4
Počet skupin 3 (A, B, C)
Napájení 2x AA baterie (vysílač i přijímač)

Phottix Odin lze bez problémů zakoupit v ČR, cena za set přijímač/vysílač činí v nejmenovaném obchodě 7999 Kč.

11 Comments

  1. by pavel langer on 09/01/2015  09:40 Reply

    zdravím , napíši k tomuto jenom velice stručně, je to klasika - třetí výrobce = nespolehlivost, vlastním tento systém v provedení odpalovač + 2 přijímače a používám blesk canon 580ex ii a canon 430 ex ii a spolehlivost je velmi špatná, někdy se mu chce jindy ne, je to k uzoufání, říkám klasika, už jsem vyhodil časovou spoušť od pixelu, dělala to samé - originál canon šlape bez problémů, to samé s odpalovačem ETTL pixel, ten fungoval totálně špatně, hrůza tito výrobci, na youtube se podívejte na recenzi na blesk Phottix mitros +, vypadá parádně (je to obdoba 600 ex rt od canonu), bohužel pán popisuje, že měl 3 kusy a všechny mu do dvou měsíců odešly do věčných lovišť, já bych jim to fakt zakázal vyrábět, huntují zbytečně planetu nekvalitním zbožím a pak si stejně člověk koupí kvalitu ! nic jiného mu totiž an nezbyde :-)

  2. by marek svancara on 01/12/2014  17:41 Reply

    Ahoj prave rozmyslam o prechode z PW plus2 na odina, mal by som otazku ci funguje HSS aj ked pripojis blesk s primacom cez kabel (nie cez sanky) . Osobne si myslim ze by to mohlo ist ale ak by si mi to vedel potvrdit nebudem mat o com dalej rozmyslat a pojdem do odina. Dakujem
    Marek.

  3. by Dalibor on 09/03/2013  13:42 Reply

    Díky Tome za odpověď, už jsem to nechtěl dál psát, ale taky si myslím, že je lepší rovnou si světlo vyladit manuálně, a potom už jen fotit a na nastavení záblesku nemyslet.

  4. by Dalibor on 08/03/2013  15:36 Reply

    Tak na blesku to opravdu není. V návodu k blesku 580EX II je uvedeno, že se má k tomuto účelu použít tlačítko FEL, popř. * na těle fotoaparátu. Ale toto nastavení bude uchováno pravděpodobně jen dočasně, ne na trvalo, jak bych chtěl. Takže mi asi zbývá to změřit pomocí E-TTL II, locknout to na foťáku udělat jeden snímek a potom to nastavit manuálně, s tím, že sílu záblesku nastavím podle porovnání míry světla na snímku s E-TTL II a FEL a srovnám se zkušebními snímky v manuálním režimu pohledem na displaj foťáku (a porovnáním histogramu) při zachování stejné kompozice. Jedná se mi o to, abych mohl udělat sérii snímků se stejnými světelnými parametry/nastavením.

    • by mk on 08/03/2013  16:01 Reply

      FEL funguje vždy jen na následující snímek (a to ještě možná na omezenou dobu), pokud vím, tak Canon trvalé zamknutí bleskové expozice neumožňuje. Možná je jednodušší se na TTL vykašlat a rovnou ladit expozici manuálně. Má to jen jeden malý zádrhel, že manuálně lze nastavit jako nejmenší výkon 1/128, přitom TTL dokáže výkon ještě o kus nižší. Ale situace, kdy to přinese problémy, asi moc časté nebudou.

  5. by Dalibor on 06/03/2013  08:07 Reply

    Ještě teda, myslím že přes ODIN to nastavit nepůjde, ale jestli by potom co se to změří nedá zapnout FEL přímo na blesku při zachování naměřené hodnoty.

    • by mk on 06/03/2013  10:01 Reply

      Čau Dalibore, přímo na blesku žádný ovládací prvek pro FEL není, ale čekal bych, že bude fungovat tlačítko na těle foťáku, tak jako obvykle. Večer vyzkouším.

  6. by Dalibor on 06/03/2013  08:05 Reply

    Ahoj Martine, děkuji za výbornou recenzi a seznamovací video. Chtěl jsem se zeptat, jestli jde nějak nastavit (po té co si změřím pomocí E-TTL II světlo na určité části záběru a pozdějším překomponování) FEL, kterou je vybaven třeba blesk EX 580 ETTL II. Prostě abych to nechal změřit a potom si tuto sílu záblesku mohl zamknout na další sérii snímků.

  7. by hubert on 07/02/2012  11:13 Reply

    Martine, jen pro poradek:
    KAZDY LCD display se v chladu pomaleji prekresluje, to uz je proste princip LCD. Treba takove autoradio pri -10 stupnich a scrollujicim displayi je prakticky necitelne.

    • by mk on 07/02/2012  11:29 Reply

      To sice ano, ale zas tak chladno nebylo :)

  8. by Pavel Dolecek on 18/01/2012  17:12 Reply

    Diky za skvelou recenzi...
    Osobne si myslim, ze za ceny za ktere se dalkove odpalovace prodavaji by kvalita zpracovani a ovladani mohla byt jeste o kousek lepsi... Pokud by jen trosku zamakali na ovladani, detailech typu ruznych utahovacich kolecek atd, pridali image jako je tomu napr u "hloupejsiho" http://radiopopper.com/products tak je z toho jasna volba

Leave a reply

Your email address will not be published.