Preview: cenově dostupné podvodní pouzdro Outex

Podvodní pouzdro Outex je netradiční svým vzhledem a provedením. Hodí se na nenáročnou podvodní fotografii v malých hloubkách, ideálně na šnorchlování. Uplatnění najde i při fotografování témat, kde hrozí zanesení fotoaparátu blátem či pískem.

Stručný úvod

Zájemce o podvodní fotografii má dnes v zásadě čtyři možnosti:

  • Voděodolný fotoaparát
  • Měkké (pytlíkové) podvodní pouzdro
  • Tvrdé skořepinové podvodní pouzdro
  • Outex

Nevýhoda dedikovaného voděodolného fotoaparátu je ta, že jde až na jednu výjimku (Nikon 1 AW) o kompakty se všemi jejich nevýhodami. Měkká podvodní pouzdra představují cenově dostupné řešení, vyrábějí se v několika velikostech, stačí si vybrat tu pravou. Mezi nevýhody patří právě ona univerzálnost, zejména pokud jde o velikost nástavce na objektiv a pak mechanické provedení, týkající se nepohodlného ovládání vloženého fotoaparátu přes tuhý plast a opticky nekvalitního krycího skla (plastu?).

Skořepinová pouzdra představují vrchol nabídky a pokud to myslíte s podvodní fotografií vážně, nakonec u nich skončíte. Nevýhodou je, kromě ceny, která snadno může dosáhnout ceny zrcadlovky, i to, že pasují na jeden konkrétní model fotoaparátu a s jeho upgradem vás čeká i upgrade pouzdra. No a někde mezi leží Outex.

Outex na první pohled

Na Outexu je zajímavé to, že vznikl díky crowdfundingovému financování na Kickstarteru. Outex sestáva z několika částí. Základ tvoří vlastní voděodolný návlek, vyrobený z latexu velmi podobnému nafukovacím balónkům, pouze je výrazně silnější. Výrobce zvolil divnou modrou barvu, průhledná by jednak vypadala lépe a také by přes ni bylo alespoň trochu vidět na ovládací prvky.

Návleky jsou k dispozici v několika velikostech, aby pasovaly na všechny zrcadlovky. Pro výběr té správné velikosti je na webu dostupný konfigurátor, kterému řeknete značku a typ fotoaparátu a objektivu a on vám navrhne vhodný Outex. Část návleku, tvořící rukáv na objektiv, je dlouhá a pojme bez problémů i objektiv 70-200 F2,8. Přesnější rozměry najdete zde.

Typy návleku

Návlek se kromě různých velikostí vyrábí ve třech provedeních, které označuje písmenko v názvu:L - s průzorem pro zadní displej, T - s přípravou pro přichycení na stativ/pro vyvedení kabelu, F - s připravou na připojení blesku

Druhou část Outexu tvoří přední krycí sklo. Sklo se pomocí redukčního kroužku našroubuje do přední příruby objektivu, je tedy logické při nákupu zvolit průměr podle největšího závitu ze všech objektivů, se kterými hodláte Outex používat a na ostatní použít step-up ring za pár korun třeba z eBay. Opět vám s volbou pomůže konfigurátor. V prodeji jsou průměry 52 až 86 mm, na objednávku pak až 105 mm. Obruba má dokonce vepředu závit na filtry; pokud byste tedy chtěli nějaký použít. I když asi logičtější by bylo vložit filtr mezi objektiv a obrubu. Filtry umístěné venku jsou totiž vystavené vodě, bahnu apod., mohly by vinětovat apod.

Poslední základní část tvoří zadní průzor pro hledáček a displej. Vypadá podobně jako kryt přední čočky – příruba se skleněnou výplní. K fotoaparátu se připevňuje jednoduše, zasunutím do držáku očnice hledáčku. Zatímco vlastní překryt je univezální, adaptér pro očnici je opět třeba vybrat podle typu fotoaparátu.

Doplňky

První dva doplňky tvoří systém pro přichycení na stativ nebo vodotěsný průvlak pro protažení kabelu (třeba prodlužovák na blesk). S těmito doplňky je třeba počítat už při nákupu a zvolit příslušný typ návleku, neboť je pro ně třeba v gumě extra díra.
Dalším příslušenstvím je popruh a systém pro jeho uchycení, jakýsi postroj, do kterého se fotoaparát v Outexu oblékne. A poslední příslušenství, nezávislé, tvoří Outex vodotěsný návlek na blesk.

Outex s popruhem

Outex s popruhem

Mechanické zpracování a odolnost

O materiálu samotného návleku jsem již psal. Guma je poměrně silná, ale ne tolik, aby přes ni nešly bez problémů nahmatat ovládací prvky. Otvory pro objektiv, LCD apod. mají obrubu ze silnějšího materiálu, který by měl bránit natržení. Samozřejmě je třeba dávat pozor na ostré hrany, zejména při nasazování, kdy hrozí roztržení latexu.

Kryt čočky a průzor pro displej jsou provedeny z černě eloxovaného hliníku, což znamená, že něco vydrží, na druhou stranu jsou poměrně těžké. Adaptér na stativ je z povrchově neupravovaného hliníku.

Výrobce garantuje odolnost IP08, neboli vodotěsnost do 10 m, což na běžné šnorchlování více než bohatě dostačuje.

Optická kvalita

Narozdíl od měkkého pouzdra typu DiCaPac (zkušenosti s ním naleznete v mém starším článku) tvoří kryt přední čočky optické sklo, které nezpůsobuje žádné pozorovatelné optické vady. Zkoušel jsem ohnisko až 200 mm a obraz je ostrý a kontrastní bez skla stejně jako se sklem. Za tohle má Outex mou velkou pochvalu.

Detail průzoru na displej

Detail průzoru na displej

Jak se Outex nasazuje?

Outex se jednoduše navlékne na fotoaparát. Pozor zejména na ostřejší hranu sáněk blesku. S profesionální zrcadlovkou s gripem jde navlékání poněkud více ztuha, osvědčilo se mi použít přední otvor pro čočku objektivu, který je větší.
Po navléknutí nasadíte na tělo objektiv a našroubujete přední přírubu Outexu do jeho filtrového závitu. Přes přírubu pak pečlivě přetáhnete latexový návlek, nasunete kroužek s L profilem a celou sestavu zajistíte našroubování a jemným utažením závitového kroužku. Podobně postupujete vzadu – do překrytu displeje našroubujete adaptér pro hledáček a místo očnice jej nasunete na fotoaparát. Následuje převlečení pryžovým návlekem, L-kroužek a pojištění závitovým kroužkem. V případě, že nepoužíváte adaptér na stativ či průvlak na kabel máte hotovo.

Co za to?

Outex leží cenově někde mezi měkkým pouzdrem typu DiCaPac a pevným skořepinovým pouzdrem. Za sestavu na videu (včetně adaptéru na stativ a popruhu s postrojem) pro profesionální zrcadlovku zaplatíte kolem 11 000 Kč. Není to zrovna málo, ale mám z pouzdra opravdu dobrý pocit, působí na mě kvalitně a promyšleně.

Ceny se hodně liší podle rozměrů, takže Outex pro menší zrcadlovku stojí výrazně méně. Výrobce bohužel posílá FedExem, takže počítejte s tím, že zaplatíte ještě české DPH (clo je na fototechniku nulové).

Outex v akci

Outex v akci

Leave a reply

Your email address will not be published.