Adobe Lightroom 4 beta je venku

V úterý 10. ledna 2012 uvolnila společnost Adobe veřejnou testovací verzi  oblíbeného programu na převod RAWů z digitálních fotoaparátů a úpravu fotografií Lightroom 4 beta pro operační systémy Mac i Windows. Mezi nejnovější novinky čtvrté verze patří podpora práce s videem, správa informací o místě pořízení snímků, vylepšení některých úprav, tvorba fotoknih a další.

Video

Na rostoucí popularitu videozáznamů v digitálních fotoaparátech zareagovali i v Adobe. Zatímco Lightroom ve verzi 3 uměl videa pouze importovat, opatřit klíčovými slovy a třídit, Lightroom 4 přidává možnost jejich přehrávání – konverzní filtry si poradí s videoformáty z různých zařízení, od mobilních telefonů až po zrcadlovky – a kromě přehrávání lze videa nově i upravovat. Oříznout začátek a konec, vytáhnout jeden snímek do statického obrázku a aplikovat na videosekvenci celou řadu barevných a jasových úprav stejným způsobem, jako jste dříve byli zvyklí pracovat s fotografiemi.

Lokalizace snímků

Mobilní telefony a fotoaparáty s GPS modulem zapisují do snímku nejen datum a čas, ale i místo jeho vzniku. Tato data umí Lightroom 4 přečíst a zobrazit vaši polohu v okamžiku fotografování na integrovaných Google mapách. Kromě toho lze snímky podle místa pořízení označovat, vyhledávat, třídit a dále s lokalizačními daty pracovat.

Mapový modul a ukázka zobrazení místa pořízení fotografie na mapě

Vylepšené úpravy

Vylepšení se dočkal i vývojový (Develop) modul. Na prvním místě zmizela nekonzistence, způsobená historickým vývojem, kdy se některé funkce chovaly jinak při práci nad RAW formátem a jinak při zpracovávání například JPG. Například preset, připravený pro RAW soubor, dával při použití na JPG snímku značně odlišné výsledky, což komplikovalo práci. Kromě RAWu a JPG umí Lightroom 4 pracovat i s formáty TIFF, PSD (oba 8bitové i 16bitové) a DNG.

Základní úpravy v modulu Develop, vlevo přepracovaný Lightroom 4, vpravo starý Lightroom 3

Základní úpravy se zjednodušily – některé parametry zmizely, některé přibyly a další se přejmenovaly, takže zkušený uživatel si na novinku bude muset chvíli zvykat. Celkově by ale nové možnosti měly přispět k ještě kvalitnější editaci obrazových dat. To se týká například nových posuvníků Stíny (Shadows) a Highlights (Světla) pro ztmavení/zesvětlení tmavých či světlých partií. Podobně byly vylepšeny i algoritmus Zřetelnost (Clarity) a redukce chromatické aberace. Pomocí místních úprav (štětcem nebo přechodem) můžete nově lokálně ovlivňovat redukci šumu, vyvážení bílé, stíny, světla či moire. V křivkách lze konečně pracovat s jednotlivými barevnými kanály, vylepšena byla i možnost kontroly snímku před tiskem (Soft Proofing).

Modul Develop

Fotokniha

Přímo z Lightroomu lze nyní vyexportovat fotografie ve formátu hotové fotoknihy. K dispozici je mnoho různých předdefinovaných rozložení, do kterých stačí jen přetáhnout fotografie, doplnit texty a můžete tisknout. I pro české uživatele může být zajímavý fakt, že došlo k provázání modulu fotoknihy s populární zahraniční tiskařskou službou Blurb a knihu tak objednáte doslova stiskem jednoho tlačítka.

Tvorba fotoknihy

Jak Lightroom získat?

Kromě výše zmíněných největších změn se vylepšení dotklo i dalších drobností . Jejich plný výčet najdete (v angličtině) na blogu vývojářů Adobe. A pokud by vás zajímal seznam podporovaných RAW formátů, najdete jej zde.

Lightroom 4 beta si můžete bezplatně stáhnout z následujícího odkazu. Pro stažení je potřeba mít Adobe ID (neboli být zaregistrovaný). Beta vám bude fungovat do konce března 2012. Instalace je "bezpečná", jinými slovy nijak neovlivní předchozí nainstalované verze Lightroomu; Adobe stejně tak garantuje kompatibilitu dat (knihovna, presety a podobně) při přechodu na budoucí plnou verzi. Protože jde o beta verzi, mohou se během práce vyskytnout i drobné potíže. S jejich výčtem vás opět odkáži již na výše uvedený blog, žádný ze známých problémů by však neměl způsobit kritickou chybu.

Doplnění: Pod zdánlivě kosmetickými změnami v Develop modulu se skrývá kompletně přepracovaný engine; v Adobe ho nazývají Process Version 2012 (v Lightroom 3 se jednalo o PV 2010). Pokud by vám nevyhovoval, lze jej v roletce Camera Calibration přepnout na starší verzi PV 2010 nebo dokonce PV 2003. A do třetice, když aplikujete na snímek preset ze starší verze Lightroomu, použije se automaticky i odpovídající Process Version.

Doplnění 2: Lightroom 4 beta neumí importovat knihovnu ze starších verzí. Jde o záměrné omezení bety.

16 Comments

 1. by mr on 16/01/2012  17:18 Reply

  2tori> jsem sice nekdo jiny, ale martin :-)
  S LR delam uz od verze 1. V katalogu mam cca 30000 fotek a nejake kriticke zpomaleni nenastava (XP, 2GB RAM). Obvykle napred presypu data z karty na HD a v Ifranu provedu prvni cistku, cimz zredukuji tisic cvaku na koukatelnych 250, ktere importuji do LR a zalohuji na druhy disk, zbytek vymazu z disku. V LR udelam otagovani nahrubo a vsechny fotky presipu do kolekce. Pak porovnam a vyberu fotky ze sekvenci a zredukuji to na rekneme 60 ks, ktere presypu do nove kolekce. Teprve ted provedu upravy. Vyrez nahotovo, ostatni nahrubo - obvykle to staci pro web galerii, kterou rovnou uploaduji z LR. Slozitejsi upravy, treba pro print, delam v PS na kopiich, ktere jsou taky v LR katalogu. Zatim jsem nenarazil na nejake zasadni potize. Jedine co je nemile je fakt, ze LR potrebuje pamet a PS taky, takze soucasne na mych 2 GB sice jedou, ale tak tak. Taky mi vadi, ze oproti PS jsou upravy v LR pomalejsi, prekresleni trva dele.

 2. by tori on 16/01/2012  16:52 Reply

  Martine.. a jak stim delas.. ja LR nekolikrat zkousel a vzdy jsem zhavaroval na tom jejich katalogu a nacitano fotek do neho.. tohle se mi tezce nelibi a tak delam s ACR v PS...

  jinak pridani prace s GPS je fajn, ja si ted na cestu do brazilie koupil modul abych konecne vedel kde jsem do nafotill

  • by mk on 16/01/2012  17:18 Reply

   Zhavaroval ve smyslu, že ti nevyhovuje, nebo LR při importu třeba spadl...? Já z funkcí katalogu využívám jen minimum - označovaní fotek vybrané/zamítnuté a hvězdičky, sem tam virtuální kopie. Takže bych se bez něj obešel, na druhou stranu mi ani nepřekáží. Jinak některé novinky v LR se určitě brzy dostanou i do Camera RAW.

 3. by Vashi on 13/01/2012  12:07 Reply

  dik za info. Uz to taham na HD.
  Tesim se na export knihy a jen doufam, ze trochu vylepsili spravu katalogu.
  Musim tam mit jen par slozek, jakmile jich tam mam moc, tak je to pomaly.

  Btw. pouzivas na kazdou serii jeden katalog, nebo mas jeden velky, kde mas vsechno?

  V,-

  • by mk on 13/01/2012  13:09 Reply

   O změnách v katalogu nepadla zmínka, ale to neznamená, že neproběhla nějaká optimalizace. Problémy s pomalostí nepozoruju. Jinak katalog moc nepoužívám, respektive vyhnout se mu úplně nejde, ale že bych měl všechny fotografie, co jsem kdy udělal, katalogizované, otagované, ohvězdičkované apod., to ani náhodou.

 4. by tkraus on 11/01/2012  20:19 Reply

  Škoda, že není Adobe CS i pro linuxi, i když naprosto chápu, že nemůžou jít do open source.

 5. by tkraus on 11/01/2012  20:17 Reply

  PS sedmička pod sedmičkama 64-bit běhá, ale dvojka je už hodně stará... to nedokážu říct.

 6. by mr on 11/01/2012  11:55 Reply

  Velmi sympatický upgrade - hned jsem zkusil instalovat. Ouha, Win XP uz nejsou podporovány. Přechod k Win 7 asi bude nutný, ostatně větší paměť se oplatí.
  Na druhé straně to bude zase investice - upgrade LR4, upgrade Win 7, větší paměť a hlavně spousta práce se zálohováním a překlápěním programů.
  Nevíte někdo, zda starší verze Photoshopu (PS 2) pod Win 7 64 bit pracují?

 7. by tkraus on 10/01/2012  23:14 Reply

  Připomínka mimo téma... Máš o hodinu posunutý čas u komentářů.

 8. by tkraus on 10/01/2012  23:13 Reply

  Používáš při práci Lightroom? Popř. v čem děláš postprocessing?
  Já osobně si Lightroom nemůžu vynachválit. Líbí se mi, že se pracuje jen s katalogem ne přímo s fotkama a na dostačující úpravy je přehledný.

  • by mk on 10/01/2012  23:20 Reply

   Jj, jedu na LR už od první verze. O posunutém času vím, zřejmě něco s letním/zimním časem na serveru.

 9. by Tom on 10/01/2012  23:06 Reply

  tak video říkáš? to jsou sympatické novinky. ostylovat v lightroomu a šup s tím do levný střižny, hmm

 10. by Mato on 10/01/2012  22:40 Reply

  Pri fotoknihach je podpora diakritiky ci je to zavisle od fontu?

  • by mk on 10/01/2012  22:52 Reply

   Záleží na fontu. A co je zajímavé, tak nefunguje například ó, ň apod (tam, kde se píše napřed čárka/háček a pak písmeno) :)

 11. by VOJTa on 10/01/2012  22:29 Reply

  Jako "neuživateli" videa mi to nepřijde až zas tak převratné, ale třeba práce s vyvážením bílé u přechodu mi tam hodně chyběla. Křivky v kanálech taky fajn.
  Fotokniha může být hodně praktickým zjednodušením práce, i když Blurb jsem nikdy nezkoušel.

  No ještě uvidíme, jestli uvidíme :-D

  • by mk on 10/01/2012  22:31 Reply

   Převratné to samozřejmě není, ale už jen to, že všechny (většina?) úpravy tak, jak jsi na ně zvyklý (včetně presetů), by měly jít aplikovat i na video, může dost zjednodušit práci.

Leave a reply

Your email address will not be published.