Konečně jsem vyřešil filtry – step-up ring.

Asi to znáte, ale opakování matka moudrosti. Velmi pravděpodobně máte na svých objektivech více průměrů závitů; já konkrétně 72, 77 a 82 mm. Každý objektiv pak potřebuje svůj vlastní filtr (UV, polarizák, ND), případně jiný kroužek pro Cokin držák, takže dříve nebo později skončíte s hromadou filtrů, které jednak stojí dost peněz a také zabírají hodně místa. Řešení je přitom jednoduché.

Step-up ring

Step-up ring (jak se mu říká česky?) je jednoduchá redukce z menšího závitu na větší, prostě kroužek se dvěma závity, menším vnějším a větším vnitřním, která vám dovolí na objektiv s menším průměrem našroubovat větší filtr. Potom stačí jeden jediný filtr s průměrem vašeho největšího objektivu a sada step-up kroužků a s tím pokryjete všechny vaše zbývající objektivy.

Má to výhody:

  • ušetříte filtry – na hmotnosti, objemu i ceně,
  • je menší šance, že bude větší filtr na menším objektivu vinětovat a to i v případě nasazení více filtrů na sebe.

a samozřejmě i nevýhody:

  • velký filtr, nasazený přes redukci, se možná nevleze pod sluneční clonu
  • nelze použít v případě, že fotíte zároveň dvěma objektivy a vyžadujete filtry na obou.

sur

Kde koupit?

Step-up ring je ukázkovým příkladem fotopříslušenství, které se vyplatí koupit v Číně – není na něm co zkazit a cena 1 USD nestojí ani za řeč. Hledejte jej třeba na eBay.

Mimochodem, existuje i step-down ring, ale teď mě nenapadá, k čemu by byl užitečný. Pravděpodobně k tomu samému s tím, že třeba na APS-C by o pár mm menší filtr nemusel vinětovat.

2 Comments

  1. by lt on 02/01/2014  11:26 Reply

    Step down sa niekedy hodi pri nasroubovani roznych adapterovych objimok pre telekonvertory u roznych kompaktoch. Napr. jeden mensi Nikon 15ED na objimku Lumix FZ18/28 myslim potrebje 55->50.5mm U zrkadloviek sa to asi nepouzije, jedine ak by to vyrobca prehnal s velkostou zavitu. Este ma ale napada, ze by sa to mohlo aj u zrkadloviek hodit v pripade spajania 2 objektivov pre makro, alebo len pri reverzne nasadenom objektive, ak mam len jeden adapter. Cas od casu clovek moze narazit na menej kvalitny kusok tychto cinskych veciciek, moze nastat problem s horsim zavitom /inak samozrejme taketo veci sa oplati kupovat len takto/. Pri tejto cene to ale nevadi, ostatne jeden z najhorsich zavitov som zazil tusim na Tiffen filtri. Zrejme to tiez beru z Ciny :D

  2. by MR on 29/06/2013  11:46 Reply

    Step-up ring se česky řekne "redukční kroužek" nebo jen redukce 52-55 mm. Není to k zahození, ale je nutno počítat s potřebou příslušné krytky na objektiv s průměrem filtru, protože clona obvykle nasadit nejde. Redukční kroužek se také rád zadírá - musí se šroubovat tak, aby se při držení v prstech nedeformoval, třeba jen prsty v jednom bodě. Pro rychlé výměny třeba v horách to moc není. Filtr s kroužkem se také obvykle nevejde do orig. pouzdra na filtr. Asi se to oplatí jen na těch největších průměrech, kde je cena filtrů hrozná.

Leave a reply

Your email address will not be published.