Think Tank Hydrophobia 300 – 600

Pláštěnek na fototechniku existuje mnoho druhů. od nejjednodušších po ty sofistikované  Já sáhl po pláštěnce od špičkového amerického výrobce Think Tank Hydrophobia 300 – 600.

Nutno podotknout, že kromě Think Tanku vyrábí pláštěnky i jiní výrobci. Produkty firmy Aquatech jsou na srovnatelné úrovni (kvalitou i cenově), o něco níže stojí výrobky firmy Kata, pak je tu také originální příslušenství od výrobců fototechniky (Canon, Nikon) a samozřejmě různé čínské varianty, jednorázové sáčky a podobně.

Doteď jsem měl zkušenosti s levnou igelitovou pláštěnkou Nikon, která kromě techniky kryje i fotografa. To se mi neosvědčilo ze dvou důvodů: jednak pokud jste ukrytí pod pláštěnkou, tak máte možnost koukat ven jen skrz hledáček a to při dlouhých ohniscích značně omezuje rozhled. A druhá věc, pláštěnka byla kvůli této konstrukci příliš velká a volná a ve větru vlála všude kolem. Třetím faktorem, který hrál pro Think Tank (a proti originálu od Canonu) byl ten, že je Hydrophobia uzavřená kolem celého těla a ochrana je tak maximální.

Think Tank Hydrophobia 300 – 600 v akci

Jak název napovídá, je určena pro ochranu fotoaparátu s nasazeným objektivem ohniskové vzdálenosti 300 až 600 mm. Kromě toho Think Tank vyrábí ještě Hydrophobii 70 – 200 pro objektiv kategorie 70 – 200 mm. Na 300 mm je Hydrophobia až zbytečně velká, dlouhá i příliš objemná; stahovací pásky, upevňující pláštěnku kolem přední clony, stačí tak tak – neškodilo by, kdyby šly utáhnout ještě o fous více. Po objektiv 600/4 je naopak potřeba nastavit pláštěnku prodlužujícím rukávem (naštěstí je v ceně). Tubus, nasouvaný na sluneční clonu, je zevnitř pogumovaný, aby držel opravdu pevně.

K samotné pláštěnce patří ještě očnice, která v případě použití Hydrophobie nahrazuje tu originální. Očnice se prostrčí otvorem v gumové zadní části pláštěnky a tento spoj zajistí vodotěsnost. Očnice se prodává zvlášť, k dispozici je několik typů podle modelu fotoaparátu a prodražuje již tak poměrně vysokou cenu pláštěnky. Přitom jde jen o obyčejný plastový výlisek, v místě styku s okem polepený silnou vrstvou měkčené gumy. Na povrchu pláštěnky pro očnici přichystána kapsička, takže se nemusíte bát, že byste ji zapomněli doma.

Detail očnice a gumové části, na ní navlečené

Výrobce neuvádí, z jakého materiálu je pláštěnka vyrobena, ale jedná se o nějaký membránový ripstop “šusťák”, působící již na první na omak poctivě a kvalitně, navíc je impregnovaný. Všechny švy, kterými by se mohla dovnitř dostat voda, jsou podlepeny, voděodolný je i YKK zip na spodní straně. Vzhledu dominuje velké Think Tank logo na pravé straně, černou oživují červené stagovací gumy a design je vůbec atraktivní. K pláštěnce dostanete i povedený pytlík na přenášení.

Nasazení pláštěnky je poměrně jednoduché a zabere cca jednu až dvě minuty. Napřed se nasune na sluneční clonu objektivu a zajistí utahovacími pásky, potom se přetáhne až přes tělo fotoaparátu. Gumovou část nasadíte na očnici, zapnete spodní zip a utáhnete “rukáv” kolem stativu/monopodu.

Kapsička pro uschování očnice

Přístup dovnitř pláštěnky je skrz dva rukávy, jeden vlevo před tělem (přístup k objektivu) a druhý vpravo v místě gripu těla. Na ovládací prvky na těle jde vidět dvěma průhlednými plastovými okny – jedno odkrývá ovládací prvky a displej na horní hraně fotoaparátu, druhé zabezpečuje průhled na zadní stranu těla. A tady bych měl nejvážnější výtku ke konstrukci. Zadní plastové okno není dost velké na to, aby bylo vidět na zadní displej – jeho horní čtvrtina je skryta pod neprůhlednou gumou. Týká se to jak Nikonů, tak Canonů a upřímně nechápu, jak mohli konstruktéři vyrobit takovou botu. Novější Hydrophobia 70 – 200 už tímto nedostatkem netrpí. Abyste viděli celou plochu snímku na displeji, je tedy potřeba rukou mírně “posunout” gumu nebo se podívat mírně zespodu.

Horní čtvrtinu displeje bohužel zakrývá neprůhledná guma

Dalším nedostatkem, který ale není až tak vážný, je fotografování na výšku. “Rukáv” kolem stativu/monopodu je dostatečně volný, aby nebránil natočení těla do polohy na výšku. V oblasti těla je však střih pláštěnky poměrně těsný a není možno skrz pravý rukáv dosáhnout na vertikální grip. Na výšku je tedy nutno fotografovat jako byste grip neměli, tedy s pravačkou vykroucenou. Delší fotografování tak bude bolet. A do třetice, zadní plast se snadno zamlží dechem, takže pak je hůře vidět dovnitř (na displej). Možná by pomohl nějaký anti-fog sprej, co se prodává třeba na brýle, nebo alespoň mýdlová voda.

Naopak šikovnou věcí je možnost si pláštěnku předpřipravit do pohotovostní polohy. V této podobě je přední tubus Hydrophobie nasunut na sluneční clonu, pásky utaženy a celý zbytek pláštěnky se sroluje a uschová do jakési kapsy po obvodě předního tubusu; nikde nic nepřekáží. A pokud začne pršet, jednoduše jen povolíte stahovací gumu a pláštěnku rozbalíte a nasunete na tělo. Opět v případě 300 mm objektivu to chce trochu zručnosti pláštěnku do kapsy nacpat.

Think Tank  Hydrophobia 300 – 600 v pohotovostním stavu

Výhody

  • voděodolnost, kvalita provedení, design
  • univerzálnost pro 300 až 600 mm
  • možnost předpřipravit si ji

Nevýhody

  • na 300 mm objektiv příliš velká
  • nutnost dokoupení drahé očnice
  • krkolomnější při fotografování na výšku
  • v zabaleném stavu v pytlíku zabírá poměrně dost místa
  • zadní plast se zamlžuje dechem

Ačkoli by se zdálo, že nevýhody převažují, ten hlavní účel, tedy ochranu vůči dešti, sněhu, prachu apod. plní na jedničku a mohu ji doporučit. Na závěr ještě rozsáhlá fotogalerie:

 

3 Comments

  1. by Jiří Míchal on 24/10/2010  11:59 Reply

    Foto plastenka je dobra vecicka, osobne jsem to vyresil podomacku usitou
    http://www.jmichal.cz/index.php/blog/3-stranky/52-foto-plastenka-ochranny-obal-na-fotoaparat

  2. by Ondra on 13/10/2010  16:51 Reply

    Zdravím, zajímalo by mě, jestli má nějaký smysl membránové provedení té pláštěnky. Nestačil by igelit, pogumovaná textilie nebo něco podobného, co prostě neproteče? Nebo by kondenzovala zevnitř voda (např. z rukou) a bylo by nebezpečí namočení foťáku?

    • by mk on 13/10/2010  17:01 Reply

      Stačil i nestačil, třeba ta moje levná pláštěnka Nikon je právě z igelitu a v místě svařeného spoje se velmi lehce natrhla... čínské pláštěnky bývají také z igelitu, asi tužšího, tím pádem se tak snadno neroztrhne (ale zkušenost nemám, soudím podle fotek). A zřejmě v tom bude i image Think Tanku, který si dost zakládá na nekompromisním provedení...

Leave a reply

Your email address will not be published.