Recenze: studiový bateriový blesk Photon Europe HD 610

 
Dostal se mi do ruky studiový blesk na baterie Photon Europe HD 610. Mimochodem, v označování je trochu chaos - na samotném blesku je napsáno HD 610 (nebo možná HD610), v záhlaví produktu na webu HD-TTL-610 a v popisu HD-610Ws TTL. Možná by nebylo na škodu název sjednotit (třeba i proto, že když zkusím na webu vyhledat "HD 610" nebo "HD-610", blesk to nenajde). Každopádně já se pro účely této recenze budu držet označení HD 610, jak je natištěné na těle blesku.

Za výrobou blesku stojí čínská značka Jinbei a díky Photon Europe na blesk máte český servis a dvouletou záruku, což může přijít vhod.

Jako obvykle budu Photon Europe porovnávat převážně se svým bleskem Priolite MBX 500 Hotsync, který znám nejlépe a považuji ho za jakýsi etalon, a občas i s Profoto B1 nebo NiceFoto, které jsem měl taktéž tu čest v minulosti otestovat.

Stručná charakteristika a parametry

 

 Výkon 600 Ws
 HSS Ano, do 1/8000 s
 TTL Ano, s příslušným odpalovačem pro Canon nebo Nikon
 Baterie a kapacita 6000 mAh, přes 450 záblesků na plný výkon
 Pilotní světlo 20 W LED
 Aktualizace firmware Ano, přes USB
 Rozměry (dך×v) 35,5×11,7×19,5 cm
 Hmotnost (včetně baterie) 3 kg

Photon Europe HD 610 v plné kráse

Photon Europe HD 610 v plné kráse

Oproti Priolite je blesk viditelně menší.

Oproti Priolite je blesk viditelně menší.

Vnější popis blesku

 
Hned první, co vás při vybalení z krabice praští do očí, je polstrovaný kufřík, v kterém se blesk dodává. Sice není tak efektní jako dřevěný kufr u dříve zkoušeného blesku NiceFoto, ale je o to efektivnější. Nechybí ani vnitřní měkké přepážky pro příslušenství. Radost v něm blesk nosit. Když už mluvím o příslušenství, tak v kufříku se nachází kromě blesku a jednoho akumulátoru plastová krytka výbojky, skleněný UV kryt výbojky, nabíječka, synchro kabel, popruh přes rameno (ke kufříku, s kovovými karabinkami) a manuál.

Kufřík, ve kterém blesk obdržíte

Kufřík, ve kterém blesk obdržíte

A takto to vypadá uvnitř

A takto to vypadá uvnitř

 
Během vytahování blesku z kufříku hlasitě zaskřípala jeho rukojeť, což nám něco prozrazuje o kvalitě použitých plastů, ale na funkci to zřejmě nebude mít vliv; celodenní přenášení blesku po lese na trialu přežila rukojeť bez problémů. Čímž se plynule dostávám k vnějšímu popisu blesku.

Blesk je tvořen prostým válcem s rukojetí v zadní části, směřující dolů. Úchyt na stojan je kovový, na stojanu drží pevně a kolečko, které slouží k utažení kloubu zajišťujícího sklon blesku, je pogumované a celý mechanismus je velmi pevný. Po stranách najdete větrací otvory. Na tomto místě nutno dodat, že chladící ventilátor je poměrně hlučný (v místnosti, v exteriéru to nevadí) a běží hodně často.

Světlo je vybaveno oblíbeným bajonetem Bowens, což zajišťuje dostupnost příslušenství za rozumné ceny. Baterie se vkládá shora a na místě drží pevně. Zespodu na ní najdete indikátor úrovně nabití, její stav se ale zobrazuje i na hlavním displeji blesku. Když teď pominu zadní stěnu, tak se na blesku nachází už jen výbojka, volitelně chráněná skleněným kloboučkem a uprostřed prstence výbojky modelovací LED světlo. To svítí sytě žlutou barvou; jestli je to v něčem dobré neumím posoudit. Čeho jsem si ale všiml, že v proporciálním režimu (kdy se intenzita modelovacího světla mění podle nastavené intenzity záblesku) mění svou intenzitu jen velmi málo, čili tvrzení ze závorky neplatí. Fotografy-sporťáky to ale příliš trápit nemusí.

Sytě žluté modelovací světlo

Sytě žluté modelovací světlo

Ovládání blesku

 
Veškeré ovládání je realizováno prostřednictvím ovladačů na zadní straně blesku (případně rádiovým odpalovačem, k němu se dostanu později). Té dominuje velký barevný podsvícený displej, zřetelně čitelný na slunci i za tmy. Pod ním se nacházejí v řadě čtyři tlačítka. Jakou funkci zrovna které tlačítko má si přečtete na displeji nad ním. Řešení je to intuitivní a obešel jsem se i bez manuálu. Funkcí je tak akorát:

  • režim M nebo TTL
  • typ synchronizace (normální, vysokorychlostní synchronizace HSS nebo freeze mód)
  • spolupráce s vysílačem (je třeba navolit, zda máte verzi odpalovače pro Canon či Nikon)
  • volba kanálu a skupiny
  • zapnutí/vypnutí zvukových signálů
  • optický slave
  • funkce modelovacího světla

Další dvojice tlačítek má funkce pevně dané: levé odpálí zkušební záblesk, pravé podržením zapne/vypne blesk, zatímco jeho krátký stisk zapne/vypne modelovací světlo. Mám raději zapínání/vypínání poctivým mechanickým vypínačem, ale to je jen o pocitu.

Poslední ovládací prvek představuje obligátní kolečko, jehož otáčením dochází ke změně výkonu blesku. Tady budu kritizovat. Má velmi jemný krok a tendenci vynechávat, jinými slovy ovladač často pootočení o jeden "zoubek" vůbec nezaregistruje; zejména pokud jím točíte rychleji ve snaze rychle upravit výkon. To pak točíte, točíte a výkon leze nahoru nebo dolů pomalu po desetinách. Existuje ale jedna "finta"; když kolečko zmáčknete, přepne se do režimu, kdy jeden krok znamená změnu o jednu celou clonu. Použitelné, ale nepříliš pohodlné.

Zadní strana blesku s ovládacími prvky

Zadní strana blesku s ovládacími prvky

Rádiový odpalovač TR-611 TTL-C

 
Pro dálkové odpalování blesku budete potřebovat příslušný odpalovač. TR-611 TTL-C je určen pro Canon, TR-612 TTL-N pro Nikon. Napájený je dvěma tužkovými bateriemi a na nabité akumulátory Sanyo Eneloop ukazoval jen dvě čárky. Soudím, že více mu budou chutnat klasické alkalické baterie. Odpalovač se nápadně podobá modelu Pixel King Pro; tvarován je sice trochu moderněji, ale zbytek je stejný včetně filozofie ovládání (jestli jsou ovšem jinak kompatibilní netuším). Na jedné straně lze přes odpalovač blesk kompletně ovládat na dálku, na straně druhé nepovažuji ovládání za příliš pohodlné. Pro změnu výkonu je třeba napřed stisknout na levé straně, kam běžně nedohlédnete a musíte proto otočit celým fotoaparátem, tlačítko příslušné skupiny a potom pomocí plus mínus na zadní straně vedle displeje upravit výkon. Displej je opět podsvícený a výborně čitelný za všech podmínek.

Odpalovač nasazený v sáňkách fotoaparátu

Odpalovač nasazený v sáňkách fotoaparátu

 
Odpalovač podporuje až tři skupiny blesků a jak se na pořádný odpalovač sluší a patří, u každé lze zvolit, zda má fungovat v manuálním nebo TTL režimu. Komunikace mezi odpalovačem a bleskem je tradičně jednosměrná a přednost má nastavení na vysílači. Vysílač někdy nechtěl "nastartovat", když byl nasazený v sáňkách. Pomohlo vypnout fotoaparát, zapnout odpalovač a zapnout fotoaparát. Měl jsem tři vysílače a dělaly to všechny, takže chybu kusu vylučuji.

Výrobce slibuje dosah až 300 m, což jsem nezkoušel, ale v praxi při běžných vzdálenostech jsem problém neměl (což se nedá říct o Priolite).

Jak to bleská?

 
Jako obvykle jsem jako první porovnal maximální výkon v režimu HSS – ostatně proto si takový blesk kupujeme, kvůli fotografování světelnými objektivy a krátkými časy. Zvolil jsem expoziční čas 1/8000 s a nechal blesky, ať předvedou, co na plný výkon umí. Jako etalon posloužil Priolite MBX 500 Hotsync.

Photon Europe, 1/8000 s, plný výkon

Photon Europe, 1/8000 s, plný výkon

Priolite, 1/8000 s, plný výkon

Priolite, 1/8000 s, plný výkon

 
Jak vidíte na snímcích výše, oba blesky nasvítily objekt prakticky totožně, pokud jde o dosaženou intenzitu světla. Čínských 600 Ws se tedy vyrovnalo německým 500 Ws, což považuji za výborný výsledek (pro zajímavost, švédských 500 Ws od Profoto bylo citelně slabších). Mírně se liší charakter světla, což ale může být způsobeno více vlivy a nebudu se pouštět do jejich rozboru. A ještě pro zajímavost, výboj plné intenzity provází u Photon Europe pouze tiché lupnutí, Priolite si lupne podstatně hlasitěji.

TTL pracuje podle očekávání, stabilita jednotlivých po sobě jdoucích záblesků je velmi dobrá, prostě funguje.

Během testování jsem narazil na jednu nepříjemnou věc. Jakmile přepnete fotoaparát na sériové snímání, blesk automaticky omezí maximální výkon na 3 EV a přepne z TTL na M. Je mi jasné, že nejde fyzicky odpálit více jak dva záblesky s intenzitou 4 EV za sebou (při maximálním výkonu 9 EV), což ale není důvod, proč by blesk nemohl blesknout jednou a pak prostě vynechat. Takto se zatím žádný jiný blesk, který jsem testoval, nechoval a nepovažuji to za šťastné. Jsem zvyklý mít sériové snímání neustále zapnuté a počet fotek regulovat délkou stisku spouště. Tady jsem musel myslet na přepnutí na jednotlivé snímky (a opačně, pokud jsem další záběr fotil bez blesku).

Blesk byl umístěný vlevo

Blesk umístěný vlevo...

... a takhle to vypadalo bez blesku

... a takhle to vypadalo bez blesku. Rozdíl jasně vidíte

 
A ještě jedna výhrada – jednou se mi blesk "zasekl", odmítal reagovat na odpalovač a pomohlo jej vypnout a zapnout.

Nejen u  bateriového blesku vás bude zajímat i doba nabití do plna; u Photon Europe činí cca 3 s a je o krapet rychlejší než u Priolite.

Závěrečné zhodnocení

 
Photon Europe HD 610 je dalším důkazem, že se levné čínské blesky vyrovnají dražší "značkové" západní konkurenci. Pokud jde o funkce, tak jim prakticky nic nechybí, výkonem také nezaostávají, a tak můžeme spekulovat leda o výdrži (mechaniky či elektroniky) nebo o stabilitě barvy světla. To první částečně vyřeší česká záruka a to druhé sportovní fotografy příliš trápit nebude. Z toho plyne, že nemám problém Photon Europe všem zájemcům doporučit.

+ výkon v režimu HSS
+ TTL
+ krátká doba nabití a velká výdrž na jednu baterii
+ příjemné rozměry a hmotnost
+ srozumitelné ovládání na blesku
+ dosah odpalovače
- omezení výkonu při fotografování sekvence
- nepříliš pohodlné ovládání odpalovače
- špatně reagující kolečko nastavování výkonu
- levnější plasty, zejména se projevující vrzající rukojetí

Photon Europe HD 610 koupíte na stránkách dodavatele za doporučenou cenu 22 990 Kč.

Fotogalerie

Leave a reply

Your email address will not be published.