Představení: studiový blesk Priolite HotSync

Poslední dobou přicházejí do módy studiové blesky se zabudovanou baterií. Na trhu jich je momentálně asi pět: Profoto B1, Priolite HotSyncstandardní verze PrioliteFomei Digitalis Pro-S400 DC a Photon Europe Strobo HD-600 (což je ale jen přebrandovaný Jinbei HD 600). Zdaleka nejzajímavější z nich jsou první dva:

  • Profoto B1, protože jako vůbec první studiový blesk podporuje TTL měření (zatím jen pro Canon) a umí až 20 záblesků za sekundu,
  • Priolite HotSync, který podporuje synchronizaci s časy až 1/8000 s při plném výkonu.

Jakkoli se mi líbí oba dva a každý má své plusy a mínusy, nakonec rozhodl fakt, že pro mé fotografování je důležitější vysokorychlostní synchronizace než TTL, bez kterého se pohodlně obejdu. Volba proto padla na Priolite MBX500 – HotSync, tedy variantu s výkonem 500 Ws.

Priolite MBX500 – HotSync

Priolite je německá firma, která existuje krátce (cca od roku 2010), ale portfolio má poměrně ucelené a v jejím čele stojí Joachim Renschke, který dříve vedl jinou, výrazně známější, firmu, produkující osvětlovací techniku – Hensel.

hotsync

Priolite MBX 500 – HotSync, technické parametry
Výkon 500 Ws
Barevná teplota 5500 K
Modelovací světlo LED, odpovídá 80W halogenu
Nejkratší synchronizační čas 1/8000 s
Regulace výkonu Po 1/10 EV, 50 kroků, výkon 16 až 500 Ws
Počet záblesků na jednu baterii 200 (při plném výkonu)
Doba nabíjení 1,5 hodiny na 80 %, 2 hodiny do plné kapacity
Baterie Li-Ion, 16 V, 35 Wh, hmotnost 0,6 kg
Rozměry 40 × 17 cm
Hmotnost 3,2 kg (včetně baterie)

 

A ještě několik vlastností:

  • existují dvě varianty s výkonem 500 Ws a 1000 Ws,
  • modelovací LED světlo má minimální spotřebu,
  • pětistupňový indikátor stavu baterie,
  • signalizace připravenosti akustická i vizuální,
  • Priolite je kompatibilní se systémy Bowens-S a Hensel,
  • uchycení na stojan je podélně posuvné, což umožňuje lépe vybalancovat blesk s těžším softboxem apod.

 

Jak HotSync funguje?

To nejzajímavější na blesku je pochopitelně vysokorychlostní synchronizace. Nebudu tu rozebírat, co způsobuje potíže při synchronizaci s kratšími časy než je X-Sync, to si můžete nastudovat třeba tady. Běžné systémové blesky tento problém obchází tak, že při krátkých časech místo jednoho výboje bliknou mnohokrát rychle za sebou. Priolite HotSync na to jde jinak. Priolite disponuje výbojkou s velmi dlouhou dobou hoření, konkrétně 1/200 s. Což znamená, že záblesk je tak dlouhý, jak dlouho trvá štěrbině závěrky, než přejede od začátku do konce při libovolném čase kratším jak X-Sync. Potom jen stačí výboj zahájit ve správný okamžik – těsně předtím, než se závěrka otevře – a je vystaráno. Onen okamžik závisí na konkrétním modelu fotoaparátu a představuje zpoždění záblesku od okamžiku stisku spouště.

Co na to konkurence?

Mimochodem, tohle řešení není úplně originální; na podobném principu pracuje funkce Hypersync rádiových odpalovačů Pocketwizard. Ve spojení se správným bleskem (například Elinchrom Ranger S – "S" jako "standardní pomalá" hlava s delším výbojem) dosahuje podobných výsledků. A se stejnou funkcí experimentuje i Phottix u odpalovačů Odin. Priolite HotSync je ale – pokud je mi známo – první komplexní řešení typu "vše v jednom". Výrobce Profoto B1 pracuje na vysokorychlostní synchronizaci taktéž; údajně jde pouze o záležitost firmwaru a aktualizace by měla být k dispozici koncem roku. Půjde s největší pravděpodobností o řešení podobné tomu u systémových blesků, tedy o sadu záblesků rychle za sebou.

 

GV1Q1497

Priolite Hotsync v akci

Dlouhý výboj má i své nevýhody. Při používání s časy delšími jak X-Sync (např. při panningu) nedokáže zmrazit rychlý pohyb. Na obranu je nutno dodat, že systémový blesk Canon 580EX II má na plný výkon délku trvání výboje 1/280 s, takže tady si zdánlivě příliš nepomůžete. Jeden rozdíl tu ale přece jen je: zatímco záblesk Canonu se se snižujícím se výkonem výrazně zkracuje, záblesk Priolite pravděpodobně trvá stále stejnou dobu. A je možné, že tohle je ono unikátní řešení a důvod, proč Priolite HotSync stojí tolik, kolik stojí.

Rádiový odpalovač

K Priolite budete potřebovat rádiový odpalovač, kterým lze na dálku ovládat veškeré funkce – měnit výkon, zapínat/vypínat modelační světlo apod. Priolite podporuje rozdělení blesků do skupin a nastavování výkonu každému blesku či skupině zvlášť; možností je opravdu mnoho. Vysílač komunikuje s bleskem a naopak, takže co nastavíte na blesku, hned se projeví i na vysílači.

priolite-tx

 

 

Výhodná sada

Při koupi blesku v sadě něco málo ušetříte a jako bonus získáte odpalovač (vysílač), 17 cm reflektor a polstrované pouzdro na přenášení. Do pouzdra se vejde blesk i s reflektorem, pouze úchyt na stativ je nutné sejmout. Sada stojí 2 196 €.

29469

 

A ještě dvojice fotografií

Vzal jsem Priolite na Trojský pohár v raftingu. Na následující dvojici je jasně vidět efekt blesku, který byl umístěný vlevo cca 3 metry od člunů. Koho by zajímal EXIF, tak 1/4000 s, F2,5, ISO 50. Fotografie bez úprav.

GV1Q1507 GV1Q1526-2

 

Tolik stručné představení, recenze bude brzy následovat.

3 Comments

  1. by Staník on 10/06/2014  12:01 Reply

    No ale za 2100 €ček se dá vybavit celé studio, takže za mne asi ani ne

    • by mk on 10/06/2014  12:10 Reply

      Tak určitě, ale tohohle je do studia škoda

  2. by Martin Ševčík on 10/06/2014  10:24 Reply

    A je v té výhodné sadě i ten odpalovač? A na kolik to cca přijde?

Leave a reply

Your email address will not be published.