S notebookem HP na Dakaru

 
Letošní rok jsem na Dakaru používal notebook HP EliteBook 820 G3 v nejvyšší konfiguraci:

 • procesor Inter Core i7 6500U
 • 8 GB RAM
 • Grafika Intel HD Graphics 520
 • 256 GB SSD
 • 12,5" LED displej s rozlišením 1920×1080

Provedení notebooku se mi líbí, decentní stříbrná trochu připomíná Macbooky. Bál jsem se, že ostré hrany těla budou při psaní řezat do rukou, ale nestalo se tak. Možná jedna drobná výtka, měl jsem často problém poznat, z které strany se otvírá :-) Napájecí adaptér je příjemně malý a lehký a má dlouhý kabel. Celkově na cestování dle mého ideální rozměry a hmotnost.

Displej

Displeji vyrobeném technologií IPS (slabší konfigurace s menším než Full HD rozlišením mají TN displej) nemám co vytknout, vzhledem k rozlišení jsou ovládací prvky stále dostatečně velké, aby se na ně dalo bez potíží trefit. Barevně je z výroby laděný mírně do teplých tónů, ale to není nic, co by nespravila kalibrace. Chválím, že je matný, v silném jihoamerickém slunci bych asi snesl větší jas. Ale to se dá řešit různými stínítky, například krabicí Dröna z IKEA. Do ní se 12,5" vleze tak akorát a ještě je místo na případné kontektory USB.

GV1Q0798

 
Displej není dotykový, což mně osobně nevadí, ale setkal jsem se s člověkem, který do něj začal automaticky šťouchat a pak se hrozně divil, že to nic nedělá :-)

Klávesnice a touchpad

Na klávesnici jsem si za celou dobu nezvykl. Konkrétně na klávesy Page Down, Page Up, Home a End, které jsou přístupné jen přes Fn (já vím, stará škola) a na úsporné šipky, kdy šipku nahoru a dolů tvoří vždy půlka jedné klávesy. Malé F klávesy bych přežil. Touchpad by mohl být větší, místa je na něj dost, ale jinak pracuje přesně a stejně tak tlačítka reagují přesně. Ostatně často jsem upravoval za jízdy v autě jen na touchpadu a bez problémů.

V akci

V akci

Konektivita

 
Už jsem zmiňoval USB konektory – klasické jdou zastrkovat a vytahovat dost ztuha, ale to se asi časem ochodí. A snesl bych víc než dva. Do budoucna je tu i jedna pozice USB 3.1 Type-C. A pak klasiky - VGA, DisplayPort, RJ-45, 3,5mm jack a slot na SIM kartu. Slot na SD karty chybí, ale jelikož žádné nepoužívám, tak mi to nevadí. Slot na SD karty taktéž nechybí, pod krytkou na pravé straně.

Notebook je možné používat i ve spojení s dokovací stanicí, ale toto jsem nevyužil.

Úložný prostor

256 GB SSD bez pohyblivých částí je do primárně přenosného notebooku ideální volba a pochopitelně se to také příznivě podepsalo i na rychlosti – bootování, startu programů a jakýchkoli diskových operacích. To se s 5400otáčkovým diskem nedá srovnat. Na disku u čistého ntb zbývá 163 GB volného místa, což mi na Dakar nakonec nestačilo. Nafotil jsem 156 GB v RAW fotkách, k tomu další místo zabraly vyexportované JPGy a samozřejmě své si vzaly i nainstalované programy. Ale na kratší akce 256 GB pohodlně stačí a předpokládám, že nebude takový problém ho vyměnit za větší kapacitu.

Windows

HP EliteBook 820 G3 má předinstalovaný Window 7 Professional, což jsem kvitoval. Škoda jen, že výrobce i u téhle kategorie přístrojů nutí uživatelům svůj předinstalovaný software. Naštěstí se ho dalo standardní cestou zbavit. Jen jakýsi password manažer mě tam pořád otravoval.

GV1Q0430

Výkon a výdrž

 
Tady ode mě nečekejte žádné velké testy. Počítač sloužil pro úpravu fotek v Lightroomu, nezajímá mě tedy, za jak dlouho překomprimuje třeba video. A protože normálně pracuji na svém stolním počítači, budu ho brát jako "etalon". Zatímco EliteBook je osazený procesorem i7-6500 U Skylake (2 jádra/4 vlákna, základní frekvence 2,5 GHz, maximum 3,12 GHz), můj stolní počítač běží na i5-2500K Sandy Bridge (4 jádra/4 vlákna, základní frekvence 3,3 GHz, v boostu 3,7 GHz). Pocitově byl notebook v odezvě v Lightroomu mírně pomalejší než na co jsem zvyklý. Abych měl nějaká čísla, tak jsem nechal z Lightroomu na obou počítačích exportovat stejnou sadu fotografií, konkrétně 138 fotek a měřil potřebný čas. Notebook byl hotov za 12 min 29 s, zatímco stolní pc za 9 min 18 s. Což téměř přesně odpovídá rozdílu ve frekvencích.

GV1Q0536

 
Při zátěži se notebook poměrně intenzivně zahřívá na levé straně v zadních partiích, kde to naštěstí není nepříjemné na ruce.

Zklamaný jsem byl z výdrže baterie. Výrobce udává maximum 12,25 hodin, což je logicky nějaké teoretické maximum, takže bych čekal reálně výdrž třeba kolem 8 hodin. V praxi ale ukazatel baterie ubýval dost značným tempem a při běžné práci (tzn. upravování fotek) odhaduji výdrž někde mezi 4 až 5 hodinami. Asi nemusím zmiňovat, že zrovna na Dakaru, kde je o příležitost k nabjení nouze, se každá hodina navíc hodí. Jako malá útěcha může posloužit fakt, že se notebook rychle nabíjí.

Závěrečné zhodnocení

+ Příjemně malé rozměry a hmotnost
+ Výborný displej
+ Slušný výkon na úpravu fotografií
+ Pestrá skladba konektorů
+ Svižné diskové operace díky SSD

- Menší než očekávaná výdrž na baterii
- Rozložení klávesnice s kompromisy
- Zbytečně malý touchpad
- Zahřívání v levé zadní části

Notebook si s Dakarem poradil bez problémů, ani vysoké teploty (třetí den až 44° C), vlhkost, nadmořská výška (přes 4000 m n. m.) a následně ochlazení na teploty kolem 3° C nepřinesly žádné problémy. Příjemné rozměry a hmotnost dělají z HP EliteBook 820 G3 ideální notebook na cesty a kvalitní displej zase ocení fotografové. Škoda jen rozložení klávesnice a hlavně za tuto cenu zbytečně malé výdrže. Za zapůjčení notebooku děkuji společnosti Alza.

Podívejte se také na zápisky z Dakaru 2017.

IMG_20170112_123433

2017_01_05_Stage_4_0113

 

4 Comments

 1. by Tom on 06/02/2017  12:45 Reply

  Martine, i v tom odkazu na Alze píšou "Nezapomnělo se ani na čtečku paměťových karet...SD, SDHC, SDXC". Mám G2ku a čtečku má na pravé straně, pod Displayportem. Předpokládám, že od výroby je tam záslepka. Jestli máš NB ještě k ruce, podívej se :-)

  Mimochodem, proboha proč?:
  Sorry, there was an error. JavaScript and Cookies are required in order to post a comment.
  Please be sure JavaScript and Cookies are enabled in your browser. Then, please hit the back button on your browser, and try posting your comment again. (You may need to reload the page)

  • by mk on 06/02/2017  13:13 Reply

   Ha, opravdu tam je! Díky :)

 2. by Petr Konecny on 06/02/2017  11:37 Reply

  Pekna recenze. Neuskodil mu nijak pisek a polni podminky?

  • by mk on 06/02/2017  13:14 Reply

   Vůbec, je jako nový. Jen je lehce škrábnuté stříbrné logo na víku, což ale mohlo způsobit neustálé vytahování/vkládání z/do batohu.

Leave a reply

Your email address will not be published.