Fotíme sport 2 – Kam za sportem

Brašnu máme nachystanou z minula, teď zbývá vymyslet, kam jít fotit. Paradoxně možná největším problémem bývá zjistit, že se nějaká akce vůbec koná. Předpokládám, že přistup do infobáze ČTK má málokdo, a tak je třeba hledat kde se dá. Některé akce jsou pravidelné (třeba dostihy v Chuchli každou neděli), o jiných se dozvíte z billboardů podél cest, z obecní vývěsky, z místních novin, z internetu, od kamaráda, ze stránek sportovních svazů…

Pokud nějakou akci prošvihnete a dozvíte se o ní až po skončení, nevěšte hlavu. Často se akce každoročně (nebo třeba i měsíčně či nepravidelně) v podobném termínu opakují, stačí si udělat poznámku do kalendáře a další rok se o ní s předstihem informovat.

kalendar

Fotoprogram na září

Jak se tam dostat?

Na větší akce je potřeba tzv. akreditace, a pokud nefotíte pro nějakou redakci nebo se neznáte s pořadateli, máte většinou smůlu. Platí přímá úměra - čím větší redakce za vašimi zády, tím snaznější je se na akci dostat. Akreditovaní novináři mají přístup na místa, kam běžný divák nemůže. Má to svoji logiku - pořadatel a novinář se vzájemně potřebují, pořadatel poskytne novináři prostor a podmínky k reportáži, novinář se "na oplátku" postará o propagaci. Aby to nebylo zas tak snadné, s velikostí akce rostou i omezení pro akreditované novináře. Od toho tu naštěstí jsou malé místní sportovní události, kam není problém se dostat a mají i jiné výhody. Nevyfotíte na nich sice světový rekord, ale restrikce ze strany pořadatelů jsou mnohem menší. Kupříkladu fotbal - na Slavii v Synot Tip Aréně musíte zaujmout místo u hřiště před začátkem utkání a celý poločas se z něj nesmíte vzdálit. Oproti tomu na vesnickém fotbale nikomu nebude vadit, když si se širokáčem lehnete za branku. Při fotografování lokálního přeboru v gymnastice jsem mohl obíhat kolem dokola jak se mi zlíbilo, položit fotoaparát do mezery mezi odrazovým prknem a koněm... myslíte, že by něco podobného šlo na mistrovství světa?

Další možností, jak si zafotit sport, je přemluvit sportujícího kamaráda, aby vám "zapózoval". Samozřejmě se vám nepovede angažovat celé hokejové mužstvo, aby kvůli vám sehrálo imaginární zápas, ale u individálních sportů neznám nic lepšího. Sportovec se bude věnovat jen vám, nemusíte brát ohled na ostatní, můžete si vybrat čas a místo... typicky se takto fotí freestyle fotografie - snowboard, skate, bmx a další. Obzvlášť tihle freestyleři jsou vstřícní a za fotografie se vám rádi předvedou.

snb

Fotografie z vnitřku U-rampy je během závodu nemyslitelná. Ale po jeho skončení kluci rádi zapózovali

Co mám dělat?

Teď, když víte, kam půjdete fotit, je dobré zjistit si předem co nejvíce informací. Od pořadatele, známých, z programu, nastudovat mapu... V den akce je dobré přijít na neznámé místo s dostatečným předstihem, protože jak říká mé oblíbené rčení: "žádný bojový plán nepřežije první setkání s nepřítelem". Na místě bývá často všechno jinak; tam překáží křoví, vedle jsou nainstalovány zábrany, na druhé straně zase svítí nevhodně slunce nebo jsou tam namačkáni diváci.

mapka

Mapa areálu akce Redbull Crashed Ice napoví, ale nejlepší bylo stejně dorazit brzy a projít si trať

Pokud jste na sportovní akci poprvé, asi budete chvíli tápat, kam si stoupnout a odkud fotit. Mnohé se dá vyčíst z fotografií, které najdete na internetu nebo v novinách a časopisech, něco se dá promyslet předem. Pomůckou může být také sledování "profesionálních" fotografů. U těch se předpokládá, že vědí, a když si stoupnete vedle, nic nezkazíte. "Riskujete" akorát to, že budete mít stejné fotografie jako oni. Lze na to pohlédnout ze dvou úhlů. Profík ví, kam si stoupnout, aby měl sportovce na tom správném místě ve správný moment a před správným pozadím. Na druhé straně profík fotku donést musí a nejlépe ostrou, s viditelným obličejem a na nějaké umění nemá příliš prostoru. Tady máte naopak výhodu, že vás většinou nic takového nesvazuje. Takže představivosti se meze nekladou.

profici

Profíci jdou využít třeba i takto

Při tom všem focení je třeba dbát pokynů pořadatele, nevstupovat do nebezpečných a zakázaných prostorů, sledovat jedním okem okolí, jestli nepřekážíte sportovcům, divákům či jiným fotografům nebo třeba fotobuňce či cílové kameře.

Zajímavé odkazy:
Akce různého druhu: http://www.akcesport.cz/
Pražská informační služba: http://www.pis.cz/

Pro dnešek by to bylo všechno, za týden začneme konečně fotit.

Pokud máte nějaké dotazy, napište je do komentářů pod článkem a vrátíme se k nim na konci ve speciálním díle.

16 Comments

 1. by Pavel on 13/09/2009  20:02 Reply

  Zkuste basketball, tam snad žádná akreditace třeba není - na Mattoni NBL stačil jeden telefonát do klubu a akreditace byla - nechtěli reference, zaměstnavatele nic.
  A focení ME v basketu? Přišli jsme na Folimanku 10 minut předem, u brány se zeptali kde můžeme vyřídit akreditaci a na začátek utkání už seděli na VIP sedačkách pod košem. Opět se nikdo na nic neptal. Což je dobře, pro žádné noviny totiž nefotím :-)

  Jedinkrát jsem narazil na to, že akreditaci nemám (a zrovna to byl jeden světový šampionát :)) - vykázali mě z press tribuny, tak jsem se odebral na zem do rohu soutěžního parkůru a spokojeně odfotil zbytek dne odtud a nikomu tam už nevadil.

 2. by Petr Lečbych on 04/09/2009  21:13 Reply

  ja este chodim pro info sem ;-)

  http://www.pragueeventscalendar.cz/sport/

 3. by Jirka_S on 04/09/2009  19:50 Reply

  Trvalo mi 2 roky škemrání, než jsem dostal povolenku na vítkovickou ELH. Díky za to, extraliga má atmo, jasně.
  Leč teď chci okusit taky trochu horší světelné podmínky, tak jsem oslovil jeden místní druholigový hokejový klub, zda bych mohl někdy přijít s nádobíčkem. Pár minut po odeslání mejlu mi volala sympatická dáma, že prý samozřejmě kdykoli, a zda bych, když už teda něco nafotím, byl tak laskav a poskytl jim něco pro jejich web. No proč ne, když to bude k světu, samozřejmě. Nechci za to nic, dělám to jen pro radost.

 4. by tori on 03/09/2009  12:43 Reply

  Davide jasne je to jak kdy a jak kde... a je to o lidech a o stesti. Ja mel treba stesti pri foceni festaku a koncertu. Fotival jsme z davu a fotky posilal do souteze v ktere jsem se vzdycky umistil. Lonu uz mi psala PR managerka, ze mam poslat fotky co videla na webu at ma soutez kdo vyhrat.. :-), dali jsme rec po ICQ a od te doby kdyz si reknu, tak mam na jejich akci akreditaci zajistenou... Ona za to ma druhej den v mejlu moje fotky. No a za 3 tejdny s ni jedu na fotivylet na ukrajinU... proste vylozene haluz... :-))

  • by mk on 03/09/2009  12:50 Reply

   Jo, známosti jsou úplně nejlepší :)

 5. by David on 03/09/2009  12:22 Reply

  Tori: Tenhel postup "ukecat to" funguje jen někdy.
  Letos v létě jsem jel fotit festival do Boskovic. Akreditaci jsem měl potvrzenou tak sem sednul na vlak jel tam 4 hodiny. Když sem se dostal k akreditacím bylo mi řečeno že nejsem napsaný. Šéf té akce mě asi zapomněl připsat i když pracuju pro významné medium. Nasadil jsem na slečnu příjemný usměv, vysvětlil jí situaci a že je chyba na jejich straně tak by jí měli řešit ale její odpověď byla NE!!! Při dalším otevření pusy mě zastavila se slovy prostě NE, nebudu to řešit a nebudu volat šéfa. Nakonec jsem se tam dostal jen díky kamarádky známostem s vyhazovači ale přistup na podium jsem neměl.

 6. by tori on 03/09/2009  08:21 Reply

  jeste bych poznamenal jednu vec... spousta sportovnich akci je prezentovana tak, ze je temer nemozne se dobrat nekoho, skym by se dalo na foceni domluvit.. na webech nejsou kontakty, na plakatech taky ne...

 7. by tori on 03/09/2009  08:15 Reply

  Ja mam moznost se dostat na vsechny volejbalove akce u nas. Fotil jsme si pro sebe Final four v Praze... proste parada....

  jednou jsme se prokousal na kvaldu v hazen CR -Franie.. proste jsem dosel za slcecnou co to mela nastarost na krku jsme mel dva fotaky a rek ji ze jdu fotit... ona jestli mam akreditaci.. ja na to ze sef urco volal... tak to tam zoufale hledala, samozrejmne nic nenasla, ja nadaval na imaginarniho sefa a zachvili jsem byl na place.. :-)

 8. by David on 02/09/2009  21:11 Reply

  Jsem rád že jsem tutu stránku objevil ještě před začátkem tohoto seriálu a mám tak možnost diskutovat.

  Získat akreditaci na velkou akci nezle a o těch malých se člověk nedozví. Musíme se po nich hodně pídit.

 9. by Jirka_S on 02/09/2009  20:52 Reply

  Dobře a čtivě napsáno, díky za to.
  S těma akreditacema je to svatá pravda, na větších akcích je to většinou neřešitelný problém, v menších klubech naopak bývají rádi, když jim někdo slušné fotky poskytne a vyjdou amatérovi vstříc.
  Jo, a s tou dálkovou spouští, to je fakt dobrý nápad.
  Dobré světlo!

 10. by Josef Č on 02/09/2009  18:09 Reply

  naprostá pravda s tou zpětnou informovaností, zrovna včera jsem si u novinového článku prohlížel fotky z cyklistického závodu, který se mi jel takřka pod nosem...

  těším se na další článek

 11. by Petr F on 02/09/2009  17:30 Reply

  Diky za clanek :) prijde mi kratkej:)) lol.. to asi proto ze se to dobre cte:)

  • by mk on 02/09/2009  17:47 Reply

   tori: připsal jsem na začátek ještě jeden odstavec, který mi záhadně vypadl a pár odkazů na konec

   Petr F: dnes je to trochu kratší, ale další dva díly budou naopak dlouhé, takže se to zprůměruje :)

 12. by fipa on 02/09/2009  14:50 Reply

  Díky za skvělý seriál, už se těším na další díl, o sportu a focení se toho na českém internetu moc najít nedá - nebo neumím hledat :-).

 13. by Jakub Boček on 02/09/2009  14:42 Reply

  Tak díky za pěkný článek, zrovna včera jsem psal do Bobycentra v Brně, zda je možné vyřídit si akreditaci na focení akce Kings of the ring, samozřejmě chtějí vidět mou práci a také pro které noviny pracuji. :-))

 14. by tori on 02/09/2009  10:36 Reply

  klasika... o tom ze se neco zajimaveho k foceni kona, se clovek dozvi az kdyz to bylo (nevim jak v Praze, ale v Brne mi prijde propagace sportu tragicka. Nenasel jse zadny server, kde by byl nejaky prehled, pokud se nejedna aspon o republiku nebo nejvyzsi soutez ve fotbale a hokeji tak se o akcich dozvi jen zainteresovani divaci... )

Leave a reply

Your email address will not be published.