Sekaná fotografie

Sekačka, tak se přezdívá speciálnímu typu fotografie, kdy na jednom snímku jsou zachyceny všechny fáze pohybu sportovce. Typické použití je na různé “skákací” sporty – snowboard, fmx, bmx, skoky do vody a jiné. Ukážeme si, jak na ni.

sekacka2

Návod bych rozdělil do několika kroků:

1. Vyhlédněte si scénu. Najděte ten spráný úhel záběru a zjistěte si, odkud kam se skáče - fotografie vypadá lépe, když zachycuje celou fázi triku od odrazu do dopadu, případně i nájezd/odjezd. Zakomponujte do fotky prostředí, diváky, slunce, zkrátka jak to už určitě znáte z mého seriálu. Lepší je fotografovat ze stativu, ušetří to práci při skládání

2. Zvolte sekvenční režim fotografování. Pokud jde o vhodný počet snímků za sekundu, vždy záleží na situaci, rychlosti, úhlu pohledu, ohnisku... některé přístroje mají možnost zvolit si rychlost mezi HI a LOW (např 6 a 3 fps), nejvyšší modely (např. Canon řady 1D) umí dokonce nastavit libovolnou frekvenci. Cílem je vyfotografovat dostatečný počet fází skoku tak, aby mezi nimi nebyly příliš velké mezery a naopak aby se nepřekrývaly. Otestujte si to na jednom ze skoků

3. Nastavíme expozici a předostříme si. Jelikož většinou fotografujeme se širokoúhlým objektivem s velkou hloubkou ostrosti, zaostření není tak kritické

4. Zbývá jen počkat na atraktivní skok. Čím krkolomnější trik, tím lépe.

5. Jak složit fotografie do jedné výsledné si ukážeme ve Photoshopu

a) Otevřeme fotografie ve Photoshopu, zvolíme první fotografii ze sekvence

b) Vybereme následující fotografii v sekvenci a se stisknutým Shiftem přetáhneme z palety Vrstev vrstvu Background (Pozadí) do první fotografie. Tím vlastně vložíme druhou fotografii do první. Pokud jsme fotografovali ze stativu, měly by obě pasovat přesně na sebe, pokud z ruky, bude třeba pozici vložené fotografie mírně upravit. Můžeme stiskem Ctrl+T zapnout Libovolnou transformaci a pak myší potáhnout, eventuelně pootočit fotografii tak, aby co nejlépe seděla.

Jiný způsob, jak posunout vloženou vrstvu, je stisknutí Ctrl a posun pomocí šipek. Každý stisk šipky znamená posun o 1 pixel ve zvoleném směru, pokud k Ctrl přidáme ještě Shift, posouváme po 10ti pixelech.

Můžeme si také pomoci tím, že posouvané vrstvě nastavíme průhlednost třeba 50%, tím uvidíme i vrstvy pod ní a usnadní nám to zarovnání

c) Nahrubo vybereme závodníka třeba obdélníkovým výběrem a zbytek kolem něj vymažeme - menu Select/Inverse selection nebo Výběr/Doplněk výběru a stiskneme Delete. Pomocí Ctrl+D zrušíme výběr.

d) kroky b) a c) opakujeme tak dlouho, dokud nezpracujeme poslední fotografii ze sekvence

sekacka3
Nahrubo sestavená část sekvence

sekacka4
Řazení vrstev. Výše zmíněnou průhlednost vrstvy pro její snazší sesazení s vrstvou spodní nastavíme posuvníkem Krytí.

e) Teď už můžeme vidět hrubý výsledek. Zbývá doladit detaily, tzn. v okně Vrstvy bereme jednu fázi skoku po druhé a vymažeme okolí jezdce. Většinou není třeba pracovat příliš pečlivě, stačí umazat jen místa, která překrývají ostatní fáze - pokud jsme fotili ze stativu, fotografie se perfektně překrývají, linie na sebe navazují a jde to velmi rychle.

f) Nakonec sloučíme vrstvy (Layers/Flatten Image nebo Vrstvy/Sloučit vrstvy) a uložíme do jpg. Původní verzi s vrstvami samozřejmě zazálohujeme pro případné pozdější úpravy.

g) Máme hotovo

sekacka5
Překrytí/dotyk skokana v první fázi skoku působí rušivě

6 Comments

  1. by jpav on 02/11/2009  21:11 Reply

    Chtel jsem sem napsat uplne to same jako Mato. S maskama je pripadne doladovani mnohem flexibilnejsi (viz muj odkaz) - http://img4.imageshack.us/img4/2811/vsehotovo03.jpg

    Kazdopadne super sekacky foti Daniel Vojtech, ktery foti pro Board. U nas ve skole ma jedna trida plno plakatu s jeho fotkama a jsou doopravdy super :)

  2. by Mato on 22/10/2009  21:30 Reply

    Mam akurat jednu poznamku k uprave. Pride mi lepsie robit to cez masky a ked nieco clovek zabudne (ako mne sa podarilo tiene :P ) tak ich tam moze pekne vratit kdezto pri zmazani zvysku to nejde.

  3. by David on 16/10/2009  12:57 Reply

    Zkusím to krytí a pak dám vědět jak jsem dopadl. Fotku bohužel poslat nemůžu protože jsem jí nevyfotil já ale jeden kolega který mi ji poskytl jako učební pomůcku vrámci workshopu který jsem absolvoval.

  4. by David on 14/10/2009  17:50 Reply

    Nedávno jsem nad timhle koumal anepřišel jsem na nic pořádnýho. Muj problém je že jsem fotil z ruky a chtěl jsem aby sníh který prášil za snowboardistou překrýval předchozí snímek a to jsem bohužel nevymyslel. Určitě existuje víc lepších ale složitějších způsobů. Doufám že se časem o nich dozvíme víc :-)

    • by mk on 14/10/2009  19:59 Reply

      Určitě se to dá vyřešit, ale obecný postup na to holt neplatí. Napadá mě vyříznout tu sněhovou sprchu z každého snímku a vložit ji s krytím Lighten nebo Screen (Zesvětlit/Závoj). To by mohlo vyřešit to překrytí předchozího snímku. Ale vařím trochu z vody, chtělo by to vidět. Klidně pošli.

  5. by Petr F on 14/10/2009  11:50 Reply

    diky za kucharku :)

Leave a reply

Your email address will not be published.