Fotíme sport 4 – Hrátky v čase
Dnes se podíváme na to, jak dostat do fotografie pohyb a přizveme si k tomu na pomoc expoziční čas.
Mražáci
Každý, kdo se poprvé vyskytne na hokeji, rally, fotbale, tenise a vůbec na jakékoli sportovní akci, kde se vše děje rychle a nepředvídatelně, většinou nastaví krátký čas a zmrazí tím veškerý pohyb. Podobně se ostatně chová i motivový program Sport. Výsledek je v mnoha případech působivý; od prstů plavce odlétávají jednotlivé kapičky vody, fotbalistova noha s vyrýsovanými svaly nakopává míč, ale jindy třeba auto uhánějící stotřicítkou po silnici vypadá, jako by tam parkovalo. Tyto fotografie bývají tzv. na jistotu a jsou situace, kdy se hodí a naopak situace, kdy by bylo lepší použít jinou techniku. Mezistupněm pak je fotografie, kdy krátkým časem sice zmrazíme jedoucí motocykl, ale zároveň čas není dostatečně krátký na to, aby zastavil i otáčející se kola - paprsky jsou rozmazané a dávají znát, že motocykl nestál, ale jel. Samozřejmě, že motorka nakloněná v zatáčce, jezdec hoblujující kolenem asfalt a odletující jiskry od stupačky jsou samy o sobě dynamické dost i při krátkém čase.

Panning
Po období zmražených fotografií většinou následuje éra tzv. panningu. Jeho princip je jednoduchý. Při nastaveném relativně dlouhém čase sledujete v hledáčku pohybující se objekt a ve vhodném okamžiku zmáčknete spoušť. Velmi důležité je nezastavit a i během mačkání spouště a chvíli po tom stále sledovat objekt. Výsledkem je ostrý sledovaný objekt a rozmazané pozadí ve směru pohybu; to vše dodává fotografii dynamiku a rozdíl oproti "mražáku" je propastný. Tato technika se dá snadno natrénovat třeba u silnice na projíždějících automobilech a nezoufejte, když se vám zezačátku nebude dařit.


Finále MS žen v lakrosu, f20, 1/30 s

Panning širokoúhlým objektivem, f5.6, 1/15 s
To, jaký čas expozice zvolit, záleží na několika faktorech. Na rychlosti pohybujícího se objektu a jeho vzdálenosti, na tom, jak silného efektu chceme dosáhnout a na důvěře v pevnost našich rukou. Těm může pomoci stabilizace; stabilizované objektivy umějí pracovat i pouze v jedné ose, a tak jsou ideální právě pro panning. Časy se mohou v praxi pohybovat třeba mezi 1/30 s a 1/160 s. U příliš dlouhých časů a zároveň blízko a rychle se pohybujícího objektu dochází ještě k jedné zajímavé věci. Jelikož se v takovém případě například předek a zadek vozu pohybují vůči pozorovateli jinou (úhlovou) rychlostí, i při perfektním panningu na předek nebude ostrý zadek a naopak.

Různá úhlová rychlost předku a zadku způsobila rozmazání, zatímco sledovaný střed vozu je ostrý, f13, 1/25 s
Mazanice
Jestliže máte panningu už plné zuby, zkuste opačný postup - ostré okolí a rozmazaný pohybující se objekt. Vyberte si hezké prostředí, hlouček diváků, ceduli, pneumatiky nebo cokoli jiného a do toho zakomponujte rozmazaný automobil nebo cyklistu. Výhodou je, že není třeba příliš tréninku, snačí přitisknout lokty k tělu nebo si fotoaparát o něco opřít.

Ostré okolí, rozmazaný objekt. Pro větší efekt přiblesknuto na druhou lamelu, f13, 1/13 s

Ještě vyšší level představují fotky, na kterých není ostrého zdánlivě nic. Čas je tak dlouhý (třeba 1/10 s), že udržet pohybující se objekt je nemožné a vlivem pohybu objektu i fotoaparátu vznikají mnohdy až abstrakní obrazce. Tento způsob je teoreticky nejjednodušší, prakticky je ale i při něm odpadu dost a použitelná fotografie není každá.

Panning s dlouhým časem, f18, 1/10 s
Pokud jste došli až sem, můžete se vrátit zase zpět na začátek a zkusit pokročilejší formy a mutace panningu. První z nich je využití zoomu během expozice. Zkuste nastavit čas třeba 1/30 s, stoupnout si ke krajnici, namířit na přibližující se auto a přitáhnout zoom. Pak začněte zoom oddalovat a během toho zmáčkněte spoušť. Když budete mít štěstí, výsledek bude efektní - ostré auto uprostřed snímku a směrem od něj vějířovitě se rozbíhající rozmáznuté pozadí; automobil vypadá, jako by se řítil warp rychlostí ven z fotografie.

Zoom během expozice, f20, 1/40 s
Pokud se nepodaří ani napodesáté, nezoufejte - chce to ještě víc cviku než panning, protože během zoomování je snadné záběr rozhýbat (nahrává tomu i delší čas). Pro lepší efekt je vhodné si najít členité prostředí – na málo výrazném okolí efekt nevynikne; síla efektu záleží kromě expozičního času i na rychlosti zoomování. To, zda zoomujeme od kratšího ohniska k delšímu či naopak nehraje moc roli.
... a jiné šílenosti
Místo točení kroužkem zoomu během expozice můžeme také zatočit celým fotoaparátem - rozmazání je pak ještě efektnější. Hodit se může třeba u tancování - při fotografování valčíku shora z balkónu zatočení fotoaparátem kompenzovalo otáčení tanečního páru, takže ten je ostrý a okolí rozmazané.

Rotace přístrojem vyrovnala otáčení páru, f5, 1/20 s
Nebo zkuste speciální způsob - při otáčení přístrojem sledujeme krajním ostřícím bodem motocykl v zatáčce, výsledkem je pak zajímavá kombinace panningu a rotace.

Panning plus rotace s rybím okem, f16, 1/30 s
No a pokud by ani to nestačilo, lze dva poslední způsoby zkombinovat a výsledek je pak šílený :)

Na závěr ještě dva užitečné tipy:
-
Za slunečného dne může být problém dostat se na delší časy použitelné pro panning nebo rozmáznutí. Širokoúhlé objektivy mají často maximální clonu "jen" f22, teleobjektivy jsou na tom o něco lépe. Většina fotografů asi nevlastní neutrální šedý filtr, ale stejně dobře jde použít filtr polarizační; ubere nám dvě až tři clony, což mnohdy stačí. Výhodu mají také přístroje, které umí ISO 50.
-
Při focení na vysoké clony se na fotografii objeví sebemenší smítko prachu na snímači, kterého jste si do té doby vůbec nevšimli. Pokud vás nebaví retušování každé fotky, doporučuji před akcí čip očistit.
Příště se podíváme na využití blesku na sportovních akcích.
Pokud máte nějaké dotazy, napište je do komentářů pod článkem a vrátíme se k nim na konci ve speciálním díle.
Super, super, super. Moc diky za rady :-)
..bezva články..
K focení sportu jsem se ještě nedostal, ale ty články na toto téma jsou zajímavé a poučné...tedy dobře napsané ;-)
Uplne ne zcela souhlasim s vetou, ze "To, zda zoomujeme od kratšího ohniska k delšímu či naopak nehraje moc roli."
rekl bych ze dost zalezi jestli se obekt priblizuje, ci vzdaluje, a jestli chceme mit objek jakztakz nedeformovany. Pak se da zmena jeho velikosti kompenzovat zoomem, Takze dost zalezi jestli zoomujeme jednim ci druhym smerem.
Jinak jsem si opet se zajmem pocetl. Diky, uz se opet tesim na stredu.
MM
To je pravda, u objektu, který se pohybuje k nám/od nás, to jedno nebude. U "statického" víceméně ano - myslím, že bys nepoznal, co je co. Pak se zoomuje tím směrem, kterým je to pohodlnější :)
martine ten pulmaraton je pro me jedna z nejlepsich sportovnich fotek co jsem kdy videl... od ty doby co ji znam sleduji tvoji praci a vnimam tvuj styl... uz jsme nekolikrat videl nekde fotku o ktere jsme si rek, to je urco kozakovina a kdyz jsme zapatral tak taky byla :-)
Já si říkal, že mám už asi 3 roky pocit, že mě někdo pozoruje :D
Každopádně díky, budu se snažit nezklamat!
Pro mě tentokrát pouze vyjmenovaní možností ale i tak díky za něj a ted jdu k silnici trénovat :-)
A co by sis představoval? Můžu připsat sedmý díl :)
jj rotace... slo to poznat, ale porc to prozrazovat :-)
parada:) diky za ukazky.. tak percijen to je rotace ten tanecni par:)))