Jak funguje Tilt-Shift 1
Tilt-Shift objektivy (česky Naklonit-Posunout) představují speciální kategorii objektivů. V čem jsou speciální? Umí naklonitrovinu ostrosti či posunout obrazové pole a tím dosáhnout výsledku, jaký neumožňuje žádný jiný objektiv (vyjma měchových velkoformátových přístrojů). Určitě znáte fotografie, které působí jako miniatury a přitom zachycují reálný svět. To je ale jen jedna z možností (pravda, ta nejefektnější), které T-S objektivy nabízejí.
Jak vypadají?
T-S objektivy jsou bez výjimky manuální, tzn. bez autofokusu. Zahrnují všemožné ohniskové vzdálenosti od 17 mm až po nějakých 90 mm. Od běžných objektivů je poznáte pomocí masivní naklápěcí konstrukce a dvou (či více) ovládacích šroubů, kterými se provádí samotný posun a naklopení. Co všechno T-S objektivy dokážou?
Tilt -Shift objektivy od Canonu
Naklopení roviny ostrosti
T-S objektiv se v základní konfiguraci chová jako každý jiný objektiv a na výsledné fotografii tak nenajdete žádný rozdíl. Zajímavé věci se začnou dít až při naklopení roviny ostrosti. Představte si, že fotografujete scénu krajiny v dálce; hloubka ostrosti je tak veliká, že všechny objekty na fotografii jsou ostré; tzn. světelné paprsky ze všech částí fotografie se zaostří na snímači neboli rovina ostrosti je totožná s rovinou snímače. Pokud naklopíme rovinu ostrosti, část paprsků je zaostřena za snímač a část před snímač a tato místa budou tedy na fotografii rozostřena. Paprsky směřující do průsečnice roviny ostrosti s rovinou snímače zůstanou zaostřené na snímač a tudíž zde vznikne ostrý pruh. Čím více je rovina ostrosti naklopená, tím užší je ostrý pruh a tím rozostřenější jsou okrajové části fotografie a naopak. Vše znázorňuje následující schéma a fotografie.
Schema naklopení. Vlevo nenaklopený objektiv; naklopení se zvětšuje a zároveň s tím se zužuje pruh ostrosti
Fotografie s nenaklopeným objektivem
Objektiv naklopený doleva, ostrý pruh je svisle
Naklopení roviny lze využít i opačně, pro zvětšení hloubky ostrosti. Představte si dva objekty, každý v jiné vzdálenosti. Pokud chci mít oba ostré, tak s klasickým objektivem musím zaclonit, ztrácím rozmazané pozadí a plasticitu, musím prodloužit čas či zvýšit citlivost... samé nepříjemné důsledky. Můžu ale využít T-S a naklonit rovinu ostrosti tak, aby se mi paprsky z obou objektů zaostřily na snímači. Výsledkem je zvětšená hloubka ostrosti bez nutnosti clonit. Stejného efektu lze s výhodou použít i na makro, nicméně nevím o žádném Tilt-Shift makro objektivu, tudíž bychom si museli vypomoci třeba makrokroužky.
Schéma zvětšení hloubky ostrosti:
1 - Nenaklopený objektiv zaostřený na modrý kruh, červený čtverec je mimo hloubku ostrosti
2 - Objektiv naklopený opačně, zmenšení hloubky ostrosti
3 - Objektiv naklopený správně, kruh i čtverec zaostřené
Ukázka zvětšení hloubky ostrosti na reálných fotografiích:
1 - Nenaklopený objektiv, gepard není ostrý, f2.8, 1/6 s
2- Naklopený objektiv na "špatnou" stranu, zmenšení hloubky ostrosti, f2.8
3 - Objektiv naklopený správně, slon i gepard jsou ostří, to vše při f2.8
4 - Nenaklopený objektiv zacloněný na f11, slon i gepard jsou ostří, čas se protáhl na 1 s
Ostření
Ostření vlastně představuje posun roviny ostrosti v ose objektivu dopředu či dozadu. U obyčejného objektivu je obraz ostrý tehdy, když je rovina ostrosti totožná s rovinou snímače. Pokud je posunutá před či za snímač, fotografie je neostrá. U naklopeného objektivu se ostřením také posouvá rovina ostrosti, ale efekt je jiný. Posunem roviny dopředu a dozadu se posouvá její průsečnice se snímačem do stran a tím se posouvá i ostrý pruh na fotografii. Opět viz následující schéma a fotografie.
Schema ostření. Při ostření se posouvá rovina dopředu a dozadu a v závislosti na tom se posouvá pruh ostrosti do stran
Ostřením je průsečnice roviny ostrosti se snímačem (ostrý pruh) posunutá doleva
Ostření T-S objektivů je vůbec poměrně komplikovaná věc a nejlepší je postupovat metodou postupných iterací - naklopím, zaostřím, zjistím, zda je ostré co chci, pokud ne, tak naklopím více, opět zaostřím... dokud nejsem spokojený. Vše ještě komplikuje fakt, že při naklápění se objektiv vychyluje do stran a tudíž se mění i směr pohledu; při fotografování ze stativu je třeba to pak korigovat natáčením stativové hlavy.
Natočení objektivu
Třetí možností, jak ovlivnit pozici ostrého pruhu na fotografii, je natočení celého objektivu. Objektiv se natáčí v místě hned za bajonetem a výsledný efekt je zřejmý - ostrý pruh na fotografii se otáčí, jako na následujícím obrázku.
Schema natočení objektivu. Při otáčení celým objektivem se natáčí pruh ostrosti
Natočením objektivu o 45° doleva se natočil i ostrý pruh
Natočení objektivu o 90° a ostrý pruh je vodorovně.
Naklopení, ostření a otočení objektivu ještě jednou, tentokrát v animaci
Na závěr jedna reálná ukázka zmenšení hloubky ostrosti, spodní hlediště v O2 aréně v záběru shora
To by bylo pro dnešek vše. Za týden se podíváme, jak využít druhou vlastnost T-S objektivů - shift neboli posun.
Podobný efekt udělají i objektivy Lensbaby, že?
+ jsem si všiml, že se toho efektu dá docílit softwarově přímo ve foťáku (D5100), který tento efekt umí.
edit: nějak zlobilo přidání komentáře.
Z Lensbaby umí stejný efekt pouze optika Edge 80, u ostatních je efekt jiný. Napodobit se samozřejmě dá i softwarově, ale jak vidno na ukázkách, ne vždy je to použitelné.
Ad makro T/S: Nikon má tři poměrně nové objektivy typu tilt-shift a dva z nich umožňují zvětšení 1:2 - není to tedy 1:1, ale výborně se to hodí hlavně na produktovku. (Jsou to 45/2,8 a 85/2,8)
Ad překlad tilt-shift: Jistý kolega pro objektivy tohoto typu razí pojmenování "klátišoup"... :-)
Třeba na tohle by se to hodilo http://jdem.cz/ds447 , podobně jako na slona a geparda..i když možná lepší jak to je :-)
asi jsi první, kdo se u nás odvážil přeložit slova Tilt-Shift
a ja myslel že maš hajzlgumu :)
to je věda s tím nakláněním :)
To teda :) Ale je to zajímavé a v češtině jsem nic takového neviděl.