Tilt-Shift kontra Photoshop

Tilt-Shift neboli T-S objektiv je speciální objektiv, který umí naklonit rovninu ostrosti nebo posunout obrazové pole. Asi nejvyužívanějším efektem je ten první, konkrétně zmenšení hloubky ostrosti tak, že objekty na fotografii vypadají jako miniaturní modely. T-S objektiv toho umí více, ale o tom až v jiném článku.

Tilt-Shift objektivy bývají poměrně drahé, naštěstí ale jde efekt v mnoha případech simulovat v počítači. Ukážeme si, jak na to ve Photoshopu. Využijeme k tomu filtr Lens Blur, který je k dispozici od verze CS. Tento filtr vznikl na žádost fotografů a funguje hodně odlišně od klasického gausovského rozostření. Jednak umí deformovat rozostření v závislosti na tvaru clony, umí simulovat bokeh efekty na bodových světlech a hlavně umí měnit velikost rozostření v závislosti na "síle" výběru.

1. Otevřeme si fotografii. Aby byl efekt viditelný, měl by na ní být dostatek detailů a pokud možno i objekty, jejichž velikost známe. Miniatura kuliček nepůsobí tak zajímavě jako miniatura lidí.

2

2. Na panelu nástrojů nastavíme barvu popředí na černou, barvu pozadí bílou, zvolíme nástroj Gradient (Přechod, klávesa G) a na horní liště zvolíme typ gradientu Reflected (na obě strany).

nastroje3. Klávesou Q se přepneme do režimu Quick Mask (Rychlá maska, tlačítko pod barvou popředí/pozadí na hlavním nástrojovém panelu) a nakreslíme do obrázku gradient. Začneme kreslit tam, kde chceme ponechat ostrou oblast a natáhneme jej kolmo k budoucímu ostrému pruhu. Čím dále ho táhneme, tím bude pruh ostrosti širší a přechod do rozostřeného pozvolnější a naopak. Přechod se objeví jako červený pruh, nelekněte se. Na následujícím obrázku je vidět gradient probíhající uličkou mezi jednotlivými ohrádkami, včetně čáry znázorňující směr jeho tažení.

3

4. Zrušíme opět klávesou Q rychlou masku a maska se nám převede na výběr. Bude vypadat nějak takto, nicméně to není příliš důležité, protože v tomto případě jsou hranice výběru jen orientační.

4

5. Nyní pustíme z menu Filter/Blur/Lens blur. Otevře se okno s parametry rozostření.Co znamenají jednotlivé parametry?

 • Shape - tvar clony, určuje charakter rozostření, stejně jako u objektivu
 • Radius - velikost rozostření
 • Blade Curvature - zakřivení lamel clony, čím vyšší, tím se i při malém počtu lamel blíží tvar clony kruhu
 • Rotation - natočení celé clony

Následující dva parametry se týkají "prasátek", které vznikají rozostřením bodových zdrojů světla.

 • Brightness - jas "prasátek"
 • Treshold - o kolik světlejší musí být místo oproti svému okolí, aby se na něm vytvořilo "prasátko"

Poslední možností nastavení je Noise Amount, který využijete při rozostřování šumících fotek. Dodá totiž do rozostřených částí šum a ty pak nepůsobí tak uměle oproti zbytku fotografie.

lensblur

6. Nastavíme parametry Lens Bluru, a když jsme spokojeni, klikneme na OK. Máme výsledek.

5

Tolik k základnímu tutoriálu na tvorbu T-S efektu. Není to nic originálního, na internetu jich najdete mnoho. Ale nebyl bych to já, abych vám nepřinesl i něco navíc. Vyfotil jsem několik fotografií skutečným T-S objektivem, jednou s naklopením a po druhé bez něj. Pak jsem se pokusil nasimulovat efekt ve Photoshopu podle výše uvedeného návodu.

Schválně se zkuste nedívat níže a odhadnout, která fotografie z dvojice je dílem softwaru a která objektivu (po kliknutí se zvětší):

srovnani1


srovnani2

Než budete číst dál, zkuste si tipnout.
.
.
.
.
Tady je rozuzlení.

První dvojice byla asi těžká (T-S je foto č. 1), ale u druhé a třetí je rozdíl vidět na první pohled (T-S má čísla 3 a 6). Ač má Lens Blur filtr jakousi simulaci bokehu na bodových zdrojích světla, zdaleka to nefunguje jako skutečný objektiv a tudíž je softwarová úprava jasně rozpoznatelná. Druhá věc, které si u druhé dvojice všimnete, jsou rostliny v rovině ostrosti. Softwarové rozostření je samozřejmě nepozná a rozmaže je. Úprava by byla možná, ale poměrně pracná.

Následující obrázek představuje další testovací dvojici fotek. Levá je focena s Tilt-Shiftem, pravá bez něj, ale tentokrát jsem na ni neaplikoval žádné sw úpravy a má demonstrovat následující fakt: fotografie z T-S má v tomto případě natolik odlišný průběh hloubky ostrosti, že není možné jej nasimulovat na druhé fotografii (jedinou možností by bylo vyfotit druhou fotografii s výrazně větší clonou, abych dostal ostrost po celé ploše a pak složitě rozostřovat).

srovnani3

Na závěr ještě několik ukázek ze skutečného Tilt-Shiftu.

prrallysprint09_032Pražský rallysprint 2009

mcrlezeni09_102MČR v lezení na obtížnost 2009

7 Comments

 1. by Richard on 24/01/2010  23:20 Reply

  Ahoj Martine, myslel jsem si, že všechny takto provedené fotky máš z photoshopu, a musím říci, že díky silnému efektu se mi většina z nich moc nelíbila. Zjištění, že některé (?) byly foceny TS mě nutí nad nimi víc přemýšlet - a pokud se mi stále nebudou líbit, alespoň ocením nápad a provedení. Tolik osobně.
  Pro ostatní - TS objektiv nemusí nutně být strašně drahý - mě se podařil unikátní úlovek, v second hand obchodu v Brightonu jsem úplnou náhodou narazil na výtečně zachovalý a plně funkční Nikkor PC35mm 2,8, který se vyráběl mezi lety 1969-1977 :) Naprosto všechno je manuální, ale na rozdíl od Kena Rocwella já jsem se s ním rychle skamarádil :) ...jo a cena? Díky levné libře necelých 6 000,- káče.

  • by mk on 24/01/2010  23:37 Reply

   Všechny moje fotky jsou z TS. Jinak článek bude mít pokračování, takže "stay tuned" :)

 2. by Norri on 24/01/2010  22:51 Reply

  Uzitecne info, diky.

 3. by pele on 24/01/2010  17:38 Reply

  dobry clanek! ;-)

 4. by Olda on 24/01/2010  11:35 Reply

  Zajímavý efekt, ale docela úsměvně působí poznámka (upraveno): Tilt-Shift objektivy bývají poměrně drahé, ukážeme si, jak na to ve Photoshopu. Samozřejmě akceptuji,chápu a plně souhlasím s celým zněním, ale jen mě to praštilo do očí :-)

 5. by Alesh.Rocker on 22/01/2010  18:38 Reply

  mocná to skla.. z mnohdy obyčejné fotky udělají neobyčejnou :-))

 6. by Roj on 21/01/2010  09:29 Reply

  Aha, konecne jsem pochopil ty obrazky z Fortuna vikendu.

Leave a reply

Your email address will not be published.