Samyang 8/3.5 fisheye (vs. Peleng 8/3.5)

Je tomu pár měsíců, co se na trhu objektivů pro zrcadlovky výrazněji projevila korejská firma jménem Samyang (ač to rozhodně není firma nová, na trhu působí už přes 20 let a věnuje se zejména kamerovým systémům; jméno Samyang používá od roku 2002) a hned jedním z prvních počinů se jí podařilo slušně rozvířit klidné vody. Mluvím samozřejmě o rybím oku Samyang 8/3.5 fisheye. Dosud kraloval levným objektivům se 180 stupňovým úhlem záběru běloruský Peleng, sesadí jej Samyang z trůnu? To se dozvíte v následujícím srovnávacím testu. Kromě žádaného rybího oka vyrábí Samyang i portrétní objektiv 85/1.4 (srovnání s Nikkorem 85/1.4 tady) a chystá další, třeba 35/1.4 (pro Canon díky většímu bajonetu dokonce f1.2) a 14/2.8 (pár ukázek zde). Ve všech případech jde o objektivy manuální, ale tato nevýhoda je vyvážena příznivou cenou.

Samyang 8/3.5 je diagonální rybí oko konstruované pro fotoaparáty s APS-C snímačem. To znamená, že pokryje celé APS-C políčko a v úhlopříčce zobrazí celých 180° (týká se Nikonů, Pentaxů a Sony s crop faktorem 1,5x, na Canonech s cropem 1,6x je záběr o chlup užší). I když výrobce uvádí úhel záběru 180°, ve srovnání s Pelengem je vidět, že úhel je o něco málo menší a tudíž se dá o plných 180° pochybovat. Oba objektivy lze použít i na zrcadlovkách s větším snímačem, jen se musíte smířit s černými okraji. Zatímco u Pelenga má vykreslené obrazové pole tvar kruhu, u Samyangu stíní sluneční clona (a tím trochu ubírá i na šířce záběru) a výsledný tvar je složitější. Objektiv nedisponuje automatickým ostřením, nicméně u rybího oka to prakticky nepředstavuje nevýhodu.

pelsam1pelsam2Porovnávací fotografie - vlevo Peleng 8/3.5, vpravo Samyang 8/3.5

Korejec vypadá jako moderní objektiv. Tělo je převážně plastové (pravděpodobně ale s kovovým tubusem) s příjemnou povrchovou úpravou, bajonet je pochopitelně kovový (z matného kovu), na opačné straně zdobí tubus objektivu zlatá linka. Užší plastový kroužek se stará o nastavování clony a jde možná až zbytečně lehce, druhý, širší a s gumovým vroubkováním o ostření. Pevná sluneční clona jakž takž chrání přední čočku, ale co je hlavní, drží na ní krytka. Musí se sice nasadit správným směrem, tak, aby příchytné prvky byly umístěny na dvou velkých listech clony, ale drží. Krytka je dost mohutná a zabírá hodně místa, do kapsy ji nestrčíte. Oproti tomu Peleng je celokovový robustní tank archaického vzhledu s krytkou, která nedrží vůbec a je třeba její přichycení řešit třeba gumou.

sam4Celkový pohled na Samyang 8/3.5

Puntík označující pozici pro nasazení do bajonetu těla je u obou rivalů natištěný vevnitř bajonetu; drobnost, která komplikuje manipulaci. U Samyangu je ale přece jen lépe vidět. Nasazování a sundávání u Samyangu ještě komplikuje fakt, že jej není za co chytit - ostřící či clonový kroužek se pod rukou protáčejí, jiné místo pro prsty na tubusu prakticky není a nezbývá než jej držet za sluneční clonu. Zpočátku je to nezvyk. Peleng má navíc oproti Samyangu třetí ovládací kroužek, který slouží pro rychlé odclonění/nastavení pracovní clony. Osobně jej ale k tomuto účelu stejně nepoužívám. Při pohledu zezadu si všimneme zadní čočky, která je umístěna téměř v rovině bajonetu a tudíž bude náchylná na poškrábání - důsledné používání zadní krytky je nutností! Pro Peleng to ostatně platí také. Jinak k mechanickému provedení nemám výtky, oba ovládací kroužky mají příjemný hladký chod, objektiv v bajonetu drží pevně, sluneční clona je také masivní a celkově působí korejec velice solidním a příjemným dojmem.

sam5Detail bajonetu včetně červeného puntíku označujícího polohu pro nasazení a zadní čočky téměř v rovině bajonetu

sam2Přední krytka u Samyangu

sam3A ještě detail přední čočky. Je více vypouklá než u konkurenta

Bělorus má kratší minimální zaostřitelnou vzdálenost (22 cm vs 30 cm), zatímco Samyang větší maximální clonu (f16 vs f22). Pokud si mám vybrat, beru clonu. Když už jsme u clony, tak Samyang má 6ti lamelovou, zatímco Peleng 9ti lamelovou. Vzhledem k obrovské hloubce ostrosti na tvaru clony v souvislosti s bokehem skoro nezáleží, ale díky vícelamelové cloně dělá Peleng hezčí hvězdičky okolo světelných zdrojů.

pelsam3Pohled zezadu a tvar clony. Vlevo vlevo Peleng 8/3.5, vpravo Samyang 8/3.5

Úhel záběru

A jdeme na testovací fotografie. První bude ukázka celkového úhlu záběru. Použitým fotoaparátem je Canon EOS 1D Mk II, tudíž přístroj se snímačem větším než APS-C, a tak je hezky vidět vinětace. Její tvar u Samyangu způsobuje sluneční clona. Podle diskusních fór je možné ji odříznout a dostat pak stejný kroužek jako vytváří Peleng.

Samyang 8/3.5
Peleng 8/3.5

Z dvojice fotografií výše vyplývají ještě dvě věci. Za prvé, Peleng je při stejné cloně nepatrně tmavší a za druhé, oba objektivy mají rozdílné barevné podání. Více neutrální je rozhodně to ze Samyangu.

Aberace

Dalším testem v pořadí je ukázka aberace. Po kliknutí se objeví větší verze (100% výřez).

Samyang 8/3.5
Peleng 8/3.5

V souboji aberací Samyang prohrává, fialové kontury jsou silnější a výraznější než u konkurenta.

Kresba

Dalším testem v pořadí je test kresby. Tři různé clony f3.5, f5.6 a f11 a fotografie kuchyňského koutu a venkovní scény. Napřed celkové záběry s vyznačením míst, odkud je brán výřez.

A teď testovací výřezy:

Peleng f3.5 střed Samyang f3.5 střed
Peleng f5.6 střed Samyang f5.6 střed
Peleng f11 střed Samyang f11 střed

Peleng f3.5 kraj Samyang f3.5 kraj

Peleng f3.5 střed Samyang f3.5 střed
Peleng f5.6 střed Samyang f5.6 střed
Peleng f11 střed Samyang f11 střed
Peleng f5.6 kraj Samyang f5.6 kraj
Peleng f11 kraj Samyang f11 kraj

Střed: Peleng je bezpochyby ostřejší na plnou díru, na ostatních clonách mu Samyang šlape na paty. Při cloně f11 obraz mírně měkně vlivem difrakce.
Okraj: Směrem ke krajům neubývá ostrost Samyangu tak rychle jako u Pelengu a na kraji je mírně ostřejší. Na clonu f11 je kresba ostřejší, měknutí jako u Pelengu se nedostavuje.

Peleng má má o něco málo lepší kontrast a opět nižší aberaci.

Vinětace

Předposledním testem je test vinětace. Teď nemyslím černé okraje dané vykousnutou clonou, ale typické ztmavení rohů při menších clonách. Pro větší názornost (a protože většina z vás bude Samyanga používat na APS-C fotoaparátech) jsem snímek ořízl tak, jak by vypadal na APS-C zrcadlovce.

Samyang f3.5
Samyang f5.6
Samyang f11

Při plně otevřené cloně je vidět značné ztmavnutí rohů, s postupně přivírající se clonou se vinětace logicky zmenšuje a už při f5.6 je podle mě téměř pryč. Nakolik to vadí nechám na vás, já se vinětací nikdy nezabýval.

Odlesky

Za největší problém rybích ok považuji vnitřní odlesky, které vznikají v situacích, kdy je zdroj světla blízko okraji záběru. V opačném rohu se pak objeví světlý flek a podle toho, zda je zdroj světla plošný nebo bodový, bude buď rozmazaný nebo ostře ohraničený. Odlesky je "proslulý" zejména Peleng. Jak si stojí korejský konkurent?

Peleng 8/3.5
Peleng 8/3.5
Samyang 8/3.5
Samyang 8/3.5

Jak je vidět, obě dvě rybí oka umí vyprodukovat nepříjemné odlesky zasahující až do obrazu. Zatímco ale u Samyanga se opravdu musíte "snažit", Peleng je vyrábí jako na běžícím páse prakticky vždy, když je v záběru silný zdroj světla.

Pokud jste dočetli až sem, asi čekáte závěrečné rozuzlení a radu při výběru. Ve prospěch Pelengu mluví o něco širší záběr, lepší ostrost a menší aberace. Samyang naopak boduje modernějším vzhledem a lepším zvládnutím vnitřních odlesků. Volba bude nakonec na vás, ale neprohloupíte ani s jedním.

9 Comments

 1. by Taffey on 29/03/2013  21:44 Reply

  Ahoj, díky za test, dal mi, co jsem potřeboval vědět. Nicmén je neuvěřitelné, jak starý fotr peleng dává modernímu samyangu řádně na prdel. To plus pro samyang, cos tady uvedl, tedy modernější vzhled, tos nemyslel vážně, není-liž pravda? Nebo jo? K čemu moderní vzhled, kdy je méně ostrý a aberuje jako prase? No, budu si to muset nechat projít hlavou. Nicméně k té aberaci, v tom úplně prvním testu, jak tam je ta dvojfotka panelík vpravo a panelák s větví v popředí ...no, abaych byl upřímný, to mě dost zklamalo. Ty fotky ze samyangu jsou totálně fialové, jakoby byla mizrně vyvážená bílá, nebo já nevím co. Neříkej, že je to tak fialovi. Nařídím porotě, aby toto porovnání nebrala v úvahu. I tak díky,

 2. by krusty on 05/10/2010  00:12 Reply

  Ahoj, Vojta se ptal na cenu. Kupoval jsem toto rybí oko na http://fotonka.cz/samyang-8mm-f35-canon ve verzi pro Canon za pěknou cenu 6450Kč ... K mému překvapení objednaný objektiv dorazil hned následující den :-) Peleng tam ale asi nemají.

 3. by Dan on 03/09/2010  11:33 Reply

  Kdyby to někoho zajímalo, tak jsem objednal Peleng na www.peleng8.com ve verzi pro Nikon s UV, zeleným a žlutým filtrem (šroubují sena zadní stranu objektivu) za 388$, zaplatil předem kartou. Objektiv přišel během 14 dní z Minska v pořádku.

 4. by Richard on 11/05/2010  12:03 Reply

  Chtěl jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s tímto objektivem nasazeným na Olympus(4/3 systém)?? Zajímalo by mě jaký bude úhel záběru když plných může být 180 stupňů?
  děkuji

  • by mk on 11/05/2010  19:58 Reply

   Mně to vychází na 140°.

 5. by choze on 11/03/2010  15:56 Reply

  tady se dá koupit Peleng:
  http://www.aukro.cz/show_item.php?item=956168607

 6. by Ondrej on 07/03/2010  12:19 Reply

  Ja som kupil Samyang tu: http://www.foto-tip.pl/sklep/canon_ef_mount-c-55_56.html

 7. by VOJTa on 05/03/2010  01:09 Reply

  Aby to bylo dokonalý, chtělo by to vlastně jen doplnit ceny a lokalizaci nejbližšího obchodu ;-)

 8. by Ondrej on 03/03/2010  22:50 Reply

  Ahoj, mam Samyang a velmi sa mi paci. Uprednostnil som ho kvoli jednoduhsej manipulacii s objektivom (a clonou). Ostrost a aberaciu ma podobnu, ako na tastovacich zaberoch. Zachvilku mi pride 1D MkIV, tak sa tesim, az ho s nim vyskusam:)

Leave a reply

Your email address will not be published.