Canon EOS-1D X Mark II: první dojmy

Dostal jsem nabídku, která se neodmítá: vyzkoušet předprodukční verzi nové vlajkové lodě Canonu EOS-1D X Mark II.

V anonymní bublinkové obálce se nacházelo příjemné překvapení :)

V anonymní bublinkové obálce se nacházelo příjemné překvapení :)

Mám fotoaparát půjčený na víkend a kromě testování v obýváku ho vezmu i do terénu, sem budu postupně připisovat dojmy, zjištění a vůbec všechno, co mě v souvislosti s ním napadne. Proto když sem zajdete jednou, dvakrát denně, určitě zde najdete pokaždé něco nového. A pokud vás něco zajímá, neváhejte se zeptat v diskusi níže. Na úvod tři poznámky:

 1. Nemám dovoleno publikovat fotografie v plném rozlišení (JPG ani RAW), ale mám dovoleno je komentovat.
 2. Taktéž nemá dovoleno publikovat video, navíc video netočím, takže nebudu schopen jej zhodnotit.
 3. Nemám CFast 2.0 kartu, takže neozkouším funkce s ní spojené.

Aktualizace #1: První dojmy

 • Tělo je prakticky totožné, v ruce se drží o trochu lépe díky lépe tvarovanému výstupku pro prostředník.
 • Joysticky se liší tvarem kloboučku, je to takový mix mezi 1D IV (nebo 5D III) a 1D X, osobně si myslím, že je to spíš změna k horšímu.
 • Zrcátko citelně kope, 1D X je v tomto ohledu mnohem kultivovanější. První vážnější negativum.
 • Spoušť má mírně delší chod, půjde ale o zvyk.
 • Dvířka paměťových karet jsou na pružince, po uvolnění se poměrně razantně otevřou. To považuji za dobrý pokrok.
 • Se Sandisk Extreme Pro 160 MB/s jsem byl schopen pořídit 99 RAWů, než došlo k zaplnění bufferu a zpomalení sekvence.

Fotoaparát je v záběhu, nafoceno pod 1000 snímků

Fotoaparát je v záběhu, nafoceno pod 1000 snímků

Aktualizace #2: Zvuk závěrky

Poslechněte si zvuk závěrky a porovnání s předchůdcem 1D X. Napřed při sekvenčním snímání a pak v tichém režimu. https://youtu.be/grmkQ7ld9sk https://youtu.be/WEj0ZByiEjE

Aktualizace #3: Šum

Zatím jsem nenašel nic, v čem bych otevřel RAWy (pravda, moc jsem nehledal), takže jsem si provedl porovnání v JPG s vypnutou redukcí šumu (High ISO Noise Reduction: Disabled). Zjištění:

 • Úroveň šumu vypadá hodně podobně předchůdci 1D X. Je možné, že ostrý firmware přinese ještě nějaké zlepšení, ale spíš bych na to nespoléhal.
 • Šum je až do ISO 25 600 prakticky monochromatický, pryč jsou takové ty velké barevné fleky, které se špatně odstraňovaly v postprocesu. Může to značit slibovaný lepší DR (čistší stíny) nebo jen lepší redukci šumu. Každopádně je to dobrá zpráva.
 • ISO 102 400 a vyšší mi nepřijdou použitelné, stejně jako u 1D X.

Aktualizace #4: Šum v RAWu

RAW Therapee (příšerný program, btw) dokáže načíst RAWy z 1D X Mark II. Udělal jsem si malé porovnání s 1D X a ukázka jak dopadnou stíny ISO 100, silné podexpozici a následné kompenzaci v postprocesu +5 EV. Pokrok je jasně viditelný! Stíny jsou v podstatě čisté, ta trocha barevného šumu se dá snadno odstranit v postprocesu a banding je pryč úplně. Pro pořádek, bavíme se o zesvětlení na úroveň ISO 3200. Pokud mám srovnat s “pravým” ISO 3200, tak to je o málo čistší. Každopádně tak to vypadá, že Canon na technologii snímače pořádně zapracoval.

Update: Porovnávací obrázek jsem se nakonec rozhodl (snad jen dočasně) stáhnout, ale závěr viz výše platí.

Aktualizace #5: Baterie

Novou baterku nelze nabít ve staré nabíječce. Lze ji připojit (i když je tomu snaha mechanicky zamezit jiným tvarem výstupku na spodní části), nicméně se baterie nenabíjí. A jelikož jsem novou baterii téměř vybil, budu muset používat staré baterky, čímž přijdu o 2 fps na sekvenci… co se dá dělat.

Aktualizace #6: Baterie podruhé

Se starší baterií (jak věkem, tak typem) Canon LP-E4N jsem dnes nafotil 650 snímků a zbývající kapacita je 41 %. Když vezmu do úvahy, že jsem častěji než obvykle prohlížel snímky na displeji, měl zapnuté GPS, fotil v teplotách okolo nuly a nový typ baterie má jen o 250 mAh vyšší kapacitu, tak z toho plyne, že Canon EOS-1D X Mark II bude mít výdrž na baterii podobnou předchůdci, tedy v reálu v teple okolo 1600 fotek.

Aktualizace #7: GPS

GPS prostě funguje a potvrzuje mé zkušenosti s Canonem 7D Mark II, že téměř “nežere” baterii. Nastavil jsem zjišťování signálu každých pět minut, což pro mé účely bohatě stačí.

Tady všude jsem dnes fotil

Tady všude jsem dnes fotil

Aktualizace #8: Hledáček

Hledáček je, pokud jde o rozměry, světlost apod. totožný s tím v 1D X. Nicméně změnilo se množství zobrazovaných informací, po vzoru Canonu 7D Mark II:

Pohled do hledáčku Canonu EOS-1D X Mark OI

Pohled do hledáčku Canonu EOS-1D X Mark II

Ve spodním řádku vidíte informace, které umí hledáček zobrazit. Chybí tam například detekce blikání zářivek (protože nemám zářivky). Ostřicí body jsou nyní zobrazeny červeně místo černé barvy, což je činí lépe viditelnými za horšího světla (a naopak hůře viditelnými při focení například proti slunci nebo velmi jasné obloze), ale obecně vzato je to určitě změna k lepšímu. 45 znamená velikost bufferu při snímání RAW + JPG L na Compact Flash kartu.

A ještě jednu fotografii tu mám, porovnání rozložení ostřících bodů mezi 1D X a 1D X Mark II:

Srovnání rozvržení ostřicích bodů.

Srovnání rozvržení ostřicích bodů.

Novinka má, přesně jak Canon popisoval, body více roztáhlé vertikálním směrem (podle Canonu o 8 % ve středové skupině a 24 % v krajních skupinách). V reálu jsem si ale prakticky žádného rozdílu nevšiml.

Aktualizace #9: Displej

Jak jsem byl zpočátku skeptický, tak vyšší jemnost displeje (z cca 1 miliónu pixelů na 1,2 miliónu) je vidět a fotky na displeji vypadají opravdu dobře, detailně a již v základním zobrazení na celý displej lze posoudit ostrost.

6 Comments

 1. by Rasto on 20/02/2016  01:49 Reply

  Ahoj Martin,

  je to pravda, ze 6D II a 5D IV budu na trhu 14.4.2016? Neviem, ci si to napisal ty na digiarene, lebo kazdy krat je tam tvoje meno uvedene inak. Dakujem za odpoved, cakam na tieto modely.

  • by Lukas on 21/02/2016  12:05 Reply

   Nebudou. Novinkou je 80D. 5D4 asi na podzim nebo na konci roku. Na 6D2 si asi pockame jeste déle.

   • by Martin on 24/02/2016  21:44 Reply

    Dobrý den a z jakého zdroje vycházíte? díky

 2. by Milos on 15/02/2016  21:10 Reply

  Koukal jsem, ze se objevilo odstranene porovnani tady: http://www.canonrumors.com/dynamic-range-test-of-eos-1d-x-mark-ii/
  Copak, se to Canonu nelibilo ? :-)

 3. by Lukas on 15/02/2016  00:26 Reply

  To rozložení bodů je fakt spíš vtip než nějaká změna:-)

 4. by Petr Konečný on 13/02/2016  00:42 Reply

  Kam to vezmeš ven? Na jakou akci? Diky za recenzi.

Leave a reply

Your email address will not be published.