Zajímavé fotopříslušenství 3

Třetí díl představování zajímavých kousků do vaší fotovýbavy je tady. Slovo zajímavý může mít mnoho významů, pozitivních i negativních a takové budou i dnešní produkty.

Panoramatická hlava Roundshot

Při fotografování panoramat je zásadním příslušenstvím kvalitní panoramatická hlava. Pak už stačí "jen" otáčet fotoaparátem a snímat. Ale i tady je prostor pro ulehčení práce a právě ten přináší panohlava Roundshot. Připevníte ji na stativ, upnete do ní fotoaparát a o zbytek se postará sama. Novinkou je verze s přídomkem "s", která dokáže pořídit 360° panorama za 8 s a dokáže snímat až rychlostí 5 záběrů za sekundu. Vysoká rychlost se hodí pro snímání panoramat s lidmi, snižuje pravděpodobnost toho, že se lidé na dvou vedlejších snímcích pohnou.

Během jedné otáčky umožňuje nastavit až 800 zastávek, tudíž 800 fotografií kolem dokola - vhodné pro fotografování gigapixelových panoramat. Výškové posuny ale už bohužel musíte nastavit ručně, hlava se umí jen točit dokola. Další nevýhodou je opravdu pekelná cena 1870 €. Každopádně se podívejte na ukázkové video na stránkách výrobce (po kliknutí na obrázek níže), stojí to za to.

Photosimile 5000

Tenhle kousek "příslušenství" si pravděpodobně nikdy nekoupíte, ale vědět o něm můžete. Jedná se o "fotografickou mašinu" určenou pro fotografování produktových foto nejen statických, ale hlavně pseudo-3D neboli ze všech stran. Přístroj tvoří světelný box s vlastním osvětlením, mechanismus pohybu fotoaparátu a otočný stůl uprostřed. Fotoaparát je upnutý v pohyblivém závěsu a pohybuje se nahoru a dolů tak, že vždy míří do středu otočného stolu. Tento pohyb spolu s otáčením stolu umožňuje vyfotografovat předmět vložený dovnitř z libovolného úhlu v rámci horní hemisféry.

Vše se ovládá z připojeného pc. Opět doporučuji shlédnout video. Osobně vidím problém v tom, že zatímco se předmět otáčí, světla zůstávají na stejném místě a výsledek působí mírně divně (viz video a vodovodní armatura). Příjemnější by bylo, kdyby se spolu s otočným stolem otáčelo i nasvícení.

SpyderCube

SpyderCube (opravdu s Y) je jednou z mnoha pomůcek pro vyvážení bílé, i když pravděpodobně jednou z nejsofistikovanějších. Jedná se o kostku o hraně 38 mm, jejíž jedna stěna je bílá, druhá šedá, třetí černá a nahoře je ještě lesklá kulička. Uprostřed černé stěny je ještě dírka dovnitř, opět černá. K čemu je to všechno dobré? Šedá stěna slouží podle předpokladu pro vyvážení bílé. Na lesklé kuličce pravděpodobně najdete prasátko od nějakého světla ve scéně (softbox, okno, viz obrázek) a to nám dá bílý bod (255, 255, 255). A v prohlubni v černé stěně, kam světlo nepronikne, naberete třetím kapátkem absolutně černý bod (0, 0, 0).

Ve scéně vám kostku buď podrží model(ka) za připevněný provázek, nebo jej našroubujete na stativ nebo prostě někam postavíte. A kolik tahle sranda stojí? Přes 1400 Kč.

Aputure Gigtube

I když funkce LiveView pevně zakotvila ve výbavě dnešních digitálních zrcadlovek, pořád jí k dokonalosti něco chybí. Až na výjimky totiž přístroje neobsahují výklopný displej a tak se využití LV pro fotografování od země či z natažených rukou mírně komplikuje. Naštěstí řešení existuje a jedno z nich se jmenuje Aputure Gigtube. Jedná se o přídavný LCD hledáček. Obraz si bere z video výstupu fotoaparátu, jeho úhlopříčka činí 2,5" s rozlišením 230 tisíc bodů. Tím zaostává za dnešními integrovanými displeji, nicméně nejde o nic kritického. Další šikovnou vlastností je možnost spojovací kabel prodloužit až na 2 metry, navíc Gigtube zároveň funguje i jako dálková kabelová spoušť. Cena je kupodivu poměrně příjemných 190 USD.

Leave a reply

Your email address will not be published.