Zajímavé fotopříslušenství 1

Dnešním dílem začínám “sérii” článků o zajímavém fotopříslušenství. Že existují stovky druhů objektivů, stativů, filtrů apod., to ví každý, ale mezi tou spoustou normálních kamínků jsou i oblázky značně podivné. Bohužel ani jeden kus z následující výbavy nemám osobně vyzkoušený, takže hodnocení nečekejte. Ale i tak to doufám bude zajímavé alespoň v tom, že se dozvíte něco, co jste (pravděpodobně) nevěděli.

Popruh Sun-Sniper

Americká karabina z konce 19. století inspirovala výrobce k vytvoření netradičního popruhu na fotoaparát Sun-Sniper. V čem spočívá netradičnost? Fotoaparát je za stativový závit připevněný ke karabině, která pak volně klouže po popruhu. V klidové poloze tudíž bude fotoaparát vlastní hmotností zavěšený někde u pasu. Potom stačí pravou rukou nahmátnout grip a zvednout fotoaparát k oku. Karabina klouže po popruhu, nikde nic netahá, nešoupe se... popruh je vybavený i tlumičem nárazu (neoprenovým pásem).

Verze Sun-Sniper STEEL je vylepšená o ocelové lanko provlečené uvnitř popruhu a chránící celý závěsný systém s fotoaparátem před nenechavými rukami. Po zaregistrování navíc firma nabízí krytí o hodnotě 400 € (500 $), pokud by vám i přesto někdo fotoaparát sebral.

Osobně se mi moc nelíbí, že by mi fotoaparát lítal za stativový šroub a otloukal se o tvrdý bok.

Cotton Carrier

Jestliže předchozí nosič fotoaparátu byl pouze netradiční, Cotton Carrier je naopak dosti divný. Jde o hrudní závěsný systém pro fotoaparát(y). Na sebe navlečete jakýsi postroj nebo "vestičku", která v základní konstrukci disponuje jedním závěsným zařízením, do kterého zapadne odpovídající protikus, namontovaný (jak jinak) do stativového závitu fotoaparátu.

Závěs disponuje rychloupínacím mechanismem, takže není problém fotoaparát rychle nasadit nebo sundat, přičemž sám by se uvolnit neměl. Pokud potřebujete nosit dvě těla, není problém si pořídit přídavný držák. Výrobce tvrdí, že Cotton Carrier unese Canon 1Ds III + Ef 400/2.8L IS, tedy dohromady téměř 8 kg.

A k čemu je to dobré? Prý třeba k převážení fotoaparátu na kole.


Portrait Perfect Package

Teď něco z jiného soudku. Každý ví, že jednou z nejdůležitějších věcí na fotografii je světlo, jenže existují situace, kdy světlo není a nezbyde než použít blesk. A tady nastupuje PPP, neboli Portrait Perfect Package. Jedná se o speciální konstrukci připevněnou k fotoaparátu (opět) přes stativový závit. Po konstrukci se pohybuje jezdec a k tomuto jezdci je teprve připevněný blesk. Celá tato složitost má dva důvody: oddálí blesk od osy objektivu a tím mírně zpříjemní charakter světla (a zmenší riziko červených očí). A při fotografování na výšku zůstává blesk stále nahoře nad fotoaparátem a ne na boku, jako u blesku nasazeného v sáňkách, tedy se nemění směr světla ani nehrozí, že někdo v tlačenici vedle vás bude clonit vašemu blesku. Celá konstrukce váží jen něco málo přes 300 g, ale spolu s bleskem zapůsobí na ruce asi docela slušnou pákou.

Think Tank Hydrophobia Raincover

Think Tank Photo je zavedená firma, vyvíjejíci zajímavé (a užitečné, což nebývá vždy zvykem) příslušenství, známá je asi především svým systémem závěsných pouzder a "ledvinek" pro přenášení fotovýbavy. Její poslední novinkou je Hydrophobia Raincover 70-200, neboli pláštěnka pro fotoaparát s nasazeným objektivem třídy 70-200. Nutno přiznat, že jde opravdu o neuvěřitelně vymakaný výrobek . Disponuje vnějším popruhem pro zavěšení přes rameno (včetně vnitřní kapsičky pro standardní popruh), překrytem okuláru hledáčku, nepromokavou krytkou přední čočky, průhledným zadním panelem, "vstupy" pro obě ruce – ke gripu a k zoomovacímu kroužku – a dalšími vymoženostmi. Cena je přiměřená provedení, i když poměrně vysoká. Ale pro někoho, kdo fotí často v dešti, jde opravdu o nekompromisní řešení.


To by bylo pro dnešek vše, za týden se podíváme na další specialitky.

PS: Pokud máte nějaký zajímavý tip, dejte o něm vědět v komentářích.

6 Comments

 1. by Alesh.Rocker on 11/03/2010  11:47 Reply

  Mě zaujalo tohle příslušenství na blesk http://www.pixhost.org/show/607/1811416_full_the_hangover_001_wenn5308588.jpg

  Vypadá to lépe než PPP :)

 2. by Jiri Srba on 11/03/2010  10:03 Reply

  Taky pripojuji jeden zajimavy odkaz pro zajemce o nataceni videa. Skoda jen ta cena ...

  http://www.idcphotography.com/kart/index.php?p=product&id=122&parent=31

  • by mk on 11/03/2010  10:25 Reply

   Díky všem!
   Jiri Srba: hlavně s příchodem Canonu 5D II a jeho famózních videokvalit se roztrhl pytel s příslušenstvím a zlepšováky pro natáčení videa. Ale ceny jsou většinou šílené...

 3. by fotohans on 10/03/2010  18:26 Reply

  Tento úchyt vypadá o něco praktičtěji a narážet do nohy by prý neměl. :-) Dnes o tom píše FotoVideo.

  http://www.ifotovideo.cz/rubriky/prislusenstvi/ostatni-prislusenstvi/b-grip-pro-uchyceni-fotoaparatu_2964.html

 4. by Josef Č on 10/03/2010  16:10 Reply

  dobré téma. zajímavé vynálezy mám rád.

 5. by cmykovec on 10/03/2010  11:22 Reply

  Předně velmi chválím tvoje stránky. Díky za pravidelný přísun zajímavého čtení.

  A tady jsou odkazy:

  Wireless Live View Remote Control:
  http://www.pixelhk.com/en/proview.asp?P_ID=1543

  Nemusí se nutně používat jen k točení videa:
  http://philipbloom.co.uk/2009/11/23/lcdvf-viewfinder-for-dslrs/
  http://philipbloom.co.uk/2009/08/21/review-of-new-zacuto-z-finder-v2/

Leave a reply

Your email address will not be published.