Snowboard a blesk
Poslední fotogalerie z Českého snowboardového poháru ve mně vyvolala nutkání napsat pár slov o blesku při snowboardových závodech. Tentokrát nic moc vědeckého, jen popis dvou fotografických situací a jak je jednoduše vylepšit pomocí blesku.
Za prvé, snowboarďákům blesk nevadí. Jednak jsou zvyklí a hlavně se fotí za dne za světla a blesk, i na plný výkon, nemá ten oslepující efekt, jaký by měl za tmy. Takže blikejte ostošest.
Halfpipe
Při halfpipe neboli vertikální rampě závodník jezdí cikcak vyfrézovanou rampou ve tvaru širokého U a na jejích hranách předvádí různé triky. Čím zkušenější borec, tím výše nad hranu vyletí. Klasicky se halfpipe fotografuje právě shora a jezdec tak skáče přímo před vámi, klidně pouhých padesát centimetrů daleko. Jelikož je ve Špindlu rampa na severním svahu a slunce na ni prakticky (s výjimkou dolního konce) nedosvítí, všechno je šedé a bez kontrastu a nezbývá než se pokusit vylepšit to bleskem.
Nejvíce se mi osvědčil blesk v levé ruce, natažené co nejdál. Spojený s fotoaparátem může být třeba rádiem nebo i kabelem; nevhodné je řízení integrovaným bleskem (Nikony, Canon 7D), protože blesk je bokem a tudíž nevidí záblesk řídícího blesku. Pro větší jistotu, že se trefíte, je lepší nastavit na blesku minimální zoom hlavy. Proč je lepší mít blesk v ruce? Protože nikdy přesně nevíte, kde závodník skočí a často je potřeba dva, tři metry popoběhnout. Na druhou stranu z ruky nikdy nedosáhnete bočního nasvícení, ale i mírně vyosené světlo je lepší než blesk v sáňkách fotoaparátu.
Tady je hezky vidět, jak jsem "nedoběhl", respektive závodnice skočila o dva metry dále, než jsem čekal. Právě potřeba mobility je důvodem, proč mít blesk v ruce
Výkon je možno ponechat na automatice, případně jej trochu ubrat podle potřeby (používal jsem cca -1 EV, bez toho vycházely záběry přepálené, za což nejspíš mohl fakt, že závodník nezabíral na fotografii její převážnou část a do výpočtu síly záblesku se tak pletlo i pozadí, schválně mírně podexponované).
Tentokrát to vyšlo a skokan provedl trik přímo předemnou. Na stínu pravé nohy a na pozadí je vidět, že blesk byl opravdu mírně bokem
Airy
Druhou disciplínou, která se v sobotou ve Svatém Petru odehrávala, byly airy neboli skoky. Můstky se opět nacházejí na severním svahu hned pod halfpipe, světlo tam zasvítí shora kolem poledne a od 14 hodin už přes stromy nedosvítí. A při fotografování proti jasné obloze hned nastává problém - buď bude snowboarďák správně exponovaný a obloha přepálená, nebo naopak. Neřešitelná situace, pokud ovšem nemáte po ruce blesk.
Bez blesku, skokanovi chybí kontrast, splývá s oblohou
Nutno přiznat, že jsem si nepřidělával žádné problémy, nasadil blesk přímo do sáněk těla, do bajonetu rybí oko a zaklekl jsem pod překážku. První zkušenost - je potřeba dostatečně krátký čas, aby zastavil skokana, ideálně tak 1/1000 s a kratší. Šlo by sice využít pohybového rozmáznutí a do toho zmrazení bleskem, ale vzhledem k tomu, že objekt je na fotce opravdu malý, efekt vůbec nevynikne a vypadá spíše jako nepovedená pohybová neostrost a fotografova neschopnost. Proto tedy krátký čas, který zastaví skokana i bez blesku. Také se mi osvědčilo podexponovat třeba o 1 EV a tím ztmavit oblohu. No a pro vykreslení a rozsvícení závodníka posloužil právě blesk.
Při tak krátkých časech blesk funguje v režimu vysokorychlostní synchronizace, což už tak dramaticky snižuje jeho dosah, k tomu se přidá ještě relativně vysoká clona a nízké ISO (obojí nutné k dosažení podexpozice). Proto jsem nastavil na blesku napevno maximální výkon. Pomohlo i jeho nazoomování na 80 mm - není třeba, aby záblesk osvětloval okolí, stačí mi jeden užší kužel světla, mířící na skokana; a jelikož jsem věděl, ve kterých místech ho chci zachytit, nebyl v podstatě problém se trefit.
Stejné světlené podmínky, tentokrát ale s bleskem. Záblesk krásně vykreslil skokana proti pozadí
Samozřejmě při plném výkonu blesku je třeba se rozloučit se sekvenčním snímáním a závodníka je nutno zachytit na první fotografii, na další už nezbyde v kondenzátorech blesku dostatek energie. Pokud se to ale povede a pokud má navíc snowboarďák pestrobarevné oblečení, odměnou vám bude barevně i expozičně atraktivní fotografie. A to se za trochu té námahy vyplatí.
Na této ukázce je hezky vidět tmavá podexponovaná obloha. Blesk zároveň rozsvítil i odletující sníh
Oceňuju praktickej článek!
Řadím se do kategorie, kterou Pepa výstižně pojmenoval "bleskoblbí", takže každá rada drahá ;-)
Ahoj Martine. Super fotky. Mě by zajímalo co používáš za dálku při odpalování blesku při těchto časech? (1/1000s atd)
Počítám, že pocketwizardy nebo co nebo to zvládá i nějaký číňan?
Dík MF
Zrovna v tomto případě jsem měl blesk na těle, ale jinak to PW zvládá v pohodě. A z čínských levnějších by to měl umět Pixel TR-331 (332)
Tak uz blejska tak i tak :-) Diky za odkaz, mas u me pivo :-)
Mozna nebude mozne odpovedet kvuli jine technice, ale me SB-800 na D90 s rybim okem nebleska ani kdyz jsem se na hlavu stavel :-) delam neco spatne nebo to v teto kombinaci nebude fungovat nikdy?
jinak za kazdy podobny clanek od "mistra" jsem rad :c)
Nebleská, když je nasazený na těle, nebo pokud je někde bokem a řízený interním bleskem přes commander mód? Zkoušel jsem chvíli googlovat a v tom druhém případě je potřeba přepnout blesk na manuál, iTTL nefunguje: http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1034&message=32622824&changemode=1
Třeba poradí někdo zběhlejší v Nikonech, já až tak hluboko bohužel nevidím...
dobré, více takových článků pro bleskoblbé :)
JO moc pěkný tutoriál...těším se na další !Super práce!