Dálková spoušť Pixel TW-282

Rádiová dálková spoušť Pixel TW-282 ve verzi N3 (N3 značí typ konektoru pro Canon řady xD a xxD) patří do nejvyšší kategorie podobného zboží nejen díky možnosti bezdrátového odpalování, ale zejména díky velkému množství funkcí. Některé z nich nejsou úplně dotažené do konce, ale k tomu se postupně dostaneme.

Napřed si pojďme popsat samotnou spoušť. Balení působí solidně, uvnitř poměrně velké krabičky se ve vložce z tvrdého kartonu s přihrádkami nachází samotné zařízení: ovladač spouště (vysílač), přijímač, propojovací kroucený kabel a baterie do vysílače i přijímače. Vysílač používá dvojici mikrotužkových baterií, přijímač jednu lithiovou 3V CR-2 baterii, kterou není problém koupit i u nás. Podle výrobce by byterie v ovladači měly vydržet déle jak 4 roky, v přijímači pak 400 hodin. Na potřebu jejich výměny vás včas upozorní blikající ikona prázdné baterie na displeji.

Rozbalování Pixel TW-282

Spoušť je rádiová, ale v nouzi se dá propojit přímo s fotoaparátem i kabelem. Použitá frekvence 2,4 GHz by měla být méně náchylná na rušení, nicméně přenos není nijak kódovaný a tudíž k rušení a samovolnému spínání dojít může. Měl jsem ji půjčenou jen na víkend a tudíž jsem nemohl vyzkoušet příliš situací, ale tam, kde levný čínský odpalovač blesků PT-04 bleskal sám od sebe, se Pixel TW-282 choval vzorně. Mimochodem, Pixel vyrábí i kabelovou variantu pod označením TC-252.

Ještě něco k dosahu. Nezkoušel jsem žádné extrémy, ale z balkónu do nejvzdálenější místnosti bytu fungovala spoušť i přes železobetonové stěny spolehlivě a tudíž se dá předpokládat, že vás její dosah nebude v praxi nijak omezovat. Mimochodem, výrobce udává dosah 80 metrů.

Ovladač a přijímač

Ovladač TW-282TX spouště svým tvarem příjemně padne do ruky; vzhledem určitě neurazí, ačkoli použité plasty působí na omak spíše laciným dojmem. Pod displejem se nacházejí dvě tlačítka - podsvícení (je třeba déle podržet) a start/stop (spouští v některých režimech vlastní fotografování). Čtyřsměrové tlačítko s potvrzovacím středem slouží pro veškeré nastavování - režimů fungování, času a podobně. Posledním ovládacím prvkem je už jen samotná spoušť; jak bývá zvykem, je dvoupolohová a mechanicky ne úplně nejpříjemnější; dříve testovaná spoušť Yongnuo MC-20a měla tlačítko o dost lepší.

Přijímač s připojeným kabelem, jehož druhý konec se strká do konektoru spouště na těle fotoaparátu

Rádiová spoušť potřebuje přijímač. Označuje se TW-282RX a nejjednodušší je nasadit ho do sáněk blesku (ale klidně může i viset bokem). V sáňkách sedí dost volně a je potřeba ho pečlivě fixovat utahovacím kolečkem; naneštěstí je kolečko hladké a utahuje se špatně. Druhou výtku  bych měl ke kabelu, který propojuje přijímač s fotoaparátem. Na straně fotoaparátu příliš nedrží a při manipulaci může snadno vypadnout. Nezapomeňte se tedy před fotografováním ujistit, že je do těla opravdu správně zastrčený. Přijímač s displejem disponuje pouze dvěmi tlačítky, první jej delším podržením zapne či vypne, druhé opět delším podržením aktivuje podsvícení displeje. Obě dvě zároveň ještě slouží ke změně vysílacího kanálu směrem dolů či nahoru.

Jinak kabel je kroucený, při jeho maximálním natažení se dostanete zhruba na metr a jak už jsem zmiňoval, připojuje se do přijímače (při rádiovém odpalování) nebo přímo do ovladače (pak vlastně vznikne kabelová spoušť); malý 2,5 mm jack při zasunování opět působí trochu levným čínským dojmem. A ještě jedna drobnost, ovladač se po chvíli nečinnosti sám vypne, přijímač je třeba vypnout ručně. Tolik popis a teď k vlastnímu používání.

Funkce

Spoušť disponuje několika funkcemi. V následujícím textu budu předpokládat zapojení v režimu rádiového dálkového odpalování. Pokud narazím na odlišnost oproti ovládání po kabelu, zmíním se o ní. Ovládání pomocí čtyřsměrného tlačítka je jednoduché a intuitivní a poradíte si i bez manuálu.

Single - základní režim, klasická spoušť - namáčknutí a domáčknutí. Pokud napřed namáčknete, fotoaparát na domáčknutí zareaguje okamžitě. Pokud však zmáčknete rovnou spoušť naplno, sepne až za zhruba sekundu - zřejmě automaticky nechává nějakou časovou rezervu na zaostření a to i v případě, že máte přepnuto na MF. Když tedy chcete mít jistotu, kdy spoušť sepne, doporučuji namáčknout, chviličku počkat a pak domáčknout. Při propojení natvrdo kabelem toto prodlení z velké části odpadá a spoušť reaguje i při plném zmáčknutí prakticky ihned.

Multi - sekvenční snímání. V tomto režimu po stisku a držení spouště vyšle ovladač do fotoaparátu každou sekundu pokyn k exponování. Pokud máte na fotoaparátu nastavený režim jednotlivých záběrů, znamená to jednu fotografii za sekundu. Pokud je fotoaparát přepnutý na sekvenční snímání, každou jednu sekundu dojde ke spuštění sekvence - u mého 1D to znamená, že rychle za sebou práskne dvě fotografie, pak je prodleva, další impulz od ovladače, zase dvě fotografie a tak dále. Je pravděpodobné, že u pomalejší přístroje nestihnou ani ty dva rychlé záběry. Každopádně to činí sekvenční snímání třeba při sportu nepoužitelným.

Bulb - tento režim potřebuje ke spolupráci nastavit Bulb i na fotoaparátu. Potom první zmáčknutí spouště otevře závěrku a druhé ji zavře. Na displeji se mezitím měří čas jejího otevření.

Delay - opožděná spoušť. Po stisknutí spouštěcího tlačítka se odpočítává nastavený čas zpoždění; jakmile dojde na nulu, fotoaparát exponuje jednu nebo více fotografií ("rychle" za sebou). Ideální pro fotografování skupinek včetně fotografa - více fotografií zaručí, že se alespoň jedna povede. Zpoždění lze nastavit v rozsahu 1 až 59 s, počet fotografí maximálně 99. Paradoxní je, že fotografie jdou za sebou rychleji než v režimu sekvence.

Detail přijímače a ovladače

DELAY - LONG - INTVL - tyto tři režimy spolu úzce souvisí a indikuje je příslušný nápis na horní hraně displeje (pozn.: DELAY není totéž jako výše zmíněné Delay). DELAY určuje počáteční opoždění spouště, LONG určuje dobu expozice a INTVL mezeru mezi jednotlivými snímky. Příklad: chceme snímat nějaký dlouhodobý děj a každých dvacet sekund pořídit záběr. A protože chceme být i na snímku, potřebujeme dostatek času na zaujetí polohy, schování ovladače do kapsy apod. Fotoaparát přepneme opět do Bulb módu a na spoušti nastavíme DELAY na 10 s, LONG na 5 s (je večer) a INTVL na 10 s. Vlastní proces se tentokrát nestartuje spouští, ale tlačítkem Start/Stop (trojúhelníček/čtvereček). Po jeho zmáčknutí dojde k odpočítání 10 s, na 5 s se otevře závěrka, po uplynutí  se zavře, čeká se 20 s a opět se závěrka otevře na 5 s a tak dokola až do dalšího stisku Start/Stop.

Výše představené tři parametry nabízejí několik kombinací, jak proces fotografování ovlivnit. Jestliže úvodní zpoždění spouště nepotřebujeme, nastavíme v DELAY nulu. V sekci LONG lze nastavovat expozici jen v řádu sekund a delších, což je třeba pro snímání za denního světla příliš dlouhé. Potom lze nastavit LONG na nulu a fotoaparát přepnout třeba do režimu M a expozici zvolit podle potřeby. Po stisku Start/Stop se otevře závěrka na dobu zvolenou na fotoaparátu, odpočítá se čas INTVL a po jeho uplynutí se opět závěrka otevře a proces se opakuje tak dlouho, dokud jej nezastavíme dalším stiskem Start/Stop.

A ještě dvě zajímavosti. Pokud během intervalového snímání stisknete na ovladačí spoušť, fotoaparát exponuje, aniž by to ovlivnilo další průběh snímání. V sekcích DELAY, LONG i INTVL lze nastavit časy až 99 hodin 59 minut a 59 sekund.

N - počet snímků při intervalovém snímání. Standardně je nastavený na --, což značí nekonečno (v reálu než se vybije baterka, než dojde místo na kartě...), ale lze jej omezit na 1 až 99. Počet snímků se pak odpočítává na displeji vlevo.

CH - výběr vysílacího kanálu (1 až 99). Pokud vás na místě fotografuje více se stejným vysílačem, zvolte každý jiný kanál. Změna kanálu by mohla pomoci i v případě, že se vyskytne rušení a samovolné spínání. Na přijímači se kanál nastavuje tlačítky (napřed je třeba je stisknout obě zároveň).

Závěr

Pixel TW-282 je povedený kousek hardwaru, který až na typické čínské nedostatky (nedržící konektor, levnější plasty) nemá po funkční stránce téměř chyby. Kvůli nepoužitelné sekvenci se nehodí na sport, ale pro fotografování večerní oblohy, do ateliéru, na experimenty s intervalovým snímáním a podobně poslouží na jedničku. A bonusem bezdrátové provedení. Za to všechno si výrobce ale nechá zaplatit, například na ebay se v současnosti ceny pohybují kolem 80 USD.

10 Comments

 1. by Daniel on 22/01/2016  11:24 Reply

  Zdravim Vsechny,

  jen se zeptam k te samotne spousti... ten "nekonecny" pocet snimku za sebou. To znamena, ze se nastavuje 99 a potom uz foti dale vice?? Nebo jde o nulove nastaveni a potom se vse ridi uz automaticky a pristroj to vidi, jako nekonecny pocet pozadovaneho snimani?? Nejak mi to nejde do hlavy a navod jsem nevidel.

  Diky za odpoved

  Dan

  • by mk on 22/01/2016  12:48 Reply

   Pochybuji, že u 5 let starého článku někdo odpoví, já spoušť už dávno nemám, takže doporučuji konzultovat s návodem, kde taková věc jistě bude.

 2. by Martin on 29/05/2014  21:53 Reply

  Ahoj, mám tento ovladač.
  Pro timelapse by stačilo stáhnout Magiclantern ale používat DSLR pro timelapse je asi trochu škoda peněz, pokud se tím nechcete živit. Napadlo mě ale ovládání spouštění videa aniž bych instaloval MagicLantern. Nemáte nějaké tipy zkušenosti, jestli to jde a případně jak na to. Díky ;)

 3. by AdamCZ on 12/01/2011  21:05 Reply

  Tak i když sem psal, že by přijde ten phottix z fotek jako trochu lacinej, tak sem si ho nakonec pořídil :-)) Ve skutečnosti je to přesně to co potřebuji, ani žádnej displej jak sem si myslel že by bylo fajn, vubec nepotřebuju.

  • by mk on 12/01/2011  21:10 Reply

   :DD blahopřeju ke koupi!

 4. by AdamCZ on 07/01/2011  22:32 Reply

  Ten Phottix je takovej moc fórovej mi příde.. Chtěl bych něco jako si testoval ty, ale trochu levnější nu :-( aby měl stavovej display..

 5. by milec on 06/01/2011  14:23 Reply

  nebyl by tip na nejakou levnou ale pouzitelnou cinskou variantu radiove spousti pouzitelnou na sport?

  • by mk on 06/01/2011  14:49 Reply

   http://www.josefcancik.cz/2010/07/08/bezdratova-spoust/
   Ačkoli se o tom článek nezmiňuje, tak prý v režimu spouště Bulb a při nastavení sekvence na foťáku to umí pálit rychlou sekvencí. Je možné, že tenhle Pixel by to tímto způsobemuměl taky, ale návod o tom mlčel a nenapadlo mě tehdy takovou kombinaci zkusit....

 6. by VOJTa on 06/01/2011  12:24 Reply

  "Na sport se to použít nedá"... a i vzhledem k tomu, že Nikon má intervalové snímání zabudované jako funkci to asi nebude kousek, po kterém bych sáhnul ;-)

 7. by AdamCZ on 06/01/2011  01:14 Reply

  Pěkná hračka, zrovna o nějaký rádiový spoušti uvažuju, ale víc jak litr za ní dát nechci.

Leave a reply

Your email address will not be published.