Peleng 8 mm f3.5 fisheye

Jak si většina z vás jistě všimla, rybí oko je můj oblíbený objektiv. Používám už několik let manuální běloruský Peleng 8 mm f3,5 fisheye s redukcí pro Canon. Rozhodování bylo tehdy v podstatě jednoduché, v úvahu připadala jen Sigma 8 mm asi za 20 tisíc anebo Peleng za 6 tisíc. Jelikož jsem si býval myslel, že ho budu využívat jen zřídka, investici do Sigmy bych si neobhájil. Čas ukázal, že jsem se hodně mýlil a není akce, kde bych se nepokusil alespoň o jednu rybí fotografii, ale i tak nelituji a Peleng svoji funkci spolehlivě plní.

Jak se fotí s rybím okem? Jednoduše a zároveň složitě. Díky extrémnímu úhlu záběru (na fullframe 180° ve všech směrech, na APS-C 180° v úhlopříčce) se do záběru vleze vše, takže není potřeba příliš mířit. Občas si vyfotíte i vlastní nohy. Pro "kvalitní" záběr je ale třeba být blízko a to už problém být může - u sportu dvojnásobný.  Manuální ostření naopak nepředstavuje překážku, většinou stačí zaostřit na metr až dva a do hloubky ostrosti se vleze vše. Pokud vám efekt nevyhovuje, lze deformovaný záběr v počítači narovnat. Nejlépe se s tím vypořádá jednoduchý RectFish, použít lze také PT lens a další programy. Výsledek sice není jako z klasického širokáče, linie zůstanou pořád mírně zahnuté, ale po roztažení rohů zbyde menší odpad k oříznutí.

Jak už jsem naznačil, objektiv je plně manuální - jak clonění, tak ostření se provádí prstenci na jeho těle. To je celé z kovu a dostatečně robustní. Přední čočka je hodně vypouklá a pochopitelně znemožňuje (tvarem, ale i úhlem záběru) použití jakýchkoli filtrů. Při transportu ji zakrývá podobně tvarovaná krytka, která má ale tu drobnou vadu, že vůbec nedrží. Musela tedy nastoupit lidová tvořivost, nechal jsem si z ploché gumy sešít překříženou smyčku, která po navlečení drží krytku spolehlivě na místě.

Objektiv umožňuje clonit až na f16, což v některých situacích nemusí stačit. Typicky když chcete dosáhnout delší čas pro pohybové rozmazání. Minimální clona je pěkných f3,5, nicméně kresba je pochopitelně měkčí a rozplizlejší. Od f5,6 je ostrost v pořádku. Na všech clonách způsobují problém vnitří odrazy. Pokud je zdroj světla blízko okraji záběru, objeví se v protějším rohu nepříjemný jasný flek. Čím je světlo bodovější, tím je tento flek ostřejší. Naštěstí je vidět i v hledáčku, a tak se dá vhodnou kompozicí minimalizovat.

Na následujících fotografiích najdete fotografie objektivu i toho, co z něj "leze" včetně ukázky kresby na různých clonách a vnitřních odlesků.

A ještě dvě fotografie v plném rozlišení. Z exifu bohužel nevyčtete nastavenou clonu, musíte mi věřit: Foto č. 1 (f5,6) a Foto č. 2 (f11)

A kde Peleng koupit? V Česku asi jedině na inzerát - buď starší kus nebo od nějakého překupníka. Vlastními silami je nejjednodušší použít osvědčený ebay nebo přímo u výrobce. Jak se tam dívám, cena poněkud stoupla a pohybuje se kolem USD 360.

Plusy

 • efektní záběr
 • optická kvalita (ostrost)
 • cena
 • mechanické provedení

Mínusy

 • optická kvalita (vnitřní odlesky)
 • konstrukční nedodělky (krytka)
 • maximální clona pouze f16

V posledních dnech se objevila novinka a velká konkurence, objektiv SAMYANG 8mm f/3.5 fisheye. Oproti Pelengu nabídne modernější design, vyšší maximální clonu f22 a autofokus. Podle výše odkazovaného testu ale dosahuje horších optických výsledků pokud jde o ostrost. Cena je stejná jako u Pelengu a dle informací prodejců na ebay by měl být dostupný začátkem září.

5 Comments

 1. by OndraE on 11/03/2012  14:43 Reply

  Rybina od Samyangu AF nema

 2. by kami on 18/10/2009  08:43 Reply

  to mk: Ten Samyang autofokus nemá.

 3. by mk on 22/08/2009  15:10 Reply

  Zkus, Rectfish má profily pro spoustu fotoaparátů a objektivů, Canon 14 mm tam určitě bude.

 4. by Petr F on 21/08/2009  20:12 Reply

  Diky, prima clanek.. Ten uhel zaberu je brutalni :) Vyzkousim ten softik RectFish. Sice namam 8 mm ale jen 14 na FF. i tak by to mohlo byt uzitecne .) diky

 5. by Josef Č on 19/08/2009  11:54 Reply

  Prima článek, ten Samyang mě zaujal. Netušil jsem, že něco takového má existovat. Na to se mrknu blíž.
  Díky :)

Leave a reply

Your email address will not be published.