Newswear Chestvest

Už před pár lety jsem přesedlal z batohu na brašnu – na reportáž je brašna přes rameno přece jen výrazně pohotovější. Nakonec jsem po dlouhém výběru zvolil Crumplera, protože kromě dobré ochrany nabízí i nenápadný vzhled. Slouží dobře, ale obecně je na brašnách špatné to, že z nich bolí rameno. Nést šest, sedm kilo na jednom rameni po dobu několika hodin zadělává na problémy s páteří, nehledě na to, že brašna má tendenci sklouzávat, při prodírání se davem zavazí a podobně. Proto jsem se poohlížel po něčem jiném a nakonec mi do oka padla “vesta” Chestvest od výrobce Newswear.

Objednání na Ebay proběhlo jako obvykle bez problémů a za pár dní byla zásilka doma. Brašna přišla v malém lehkém balíčku, až jsem se lekl, jestli si ze mě někdo nevystřelil. Po prvním zkušebním navléknutím se do popruhů jsem zjistil, že je něco špatně, protože mi popruhy z ramen při pohybu padaly. Nakonec jsem vypátral, že překřížení musí být na zádech a pak všechno drží tak jak má. Další zádrhel nastal při pokusu nacpat dovnitř obrovské tělo 1D. Nakonec se povedlo, do pravé kapsy vleze nachlup přesně. Po nastavení správné délky popruhů i bederního pásu se hmotnost rozloží na celé tělo a nošení i těžší výbavy se stává rázem pohodlnějším.

Svrchní materiál se zdá být kvalitní, na sešití jsou použity silné nitě, samotné kapsy by mohly být trochu víc polstrované. Plátno použité na zadní straně se nicméně na hranách už po několika měsících prodírá. Kapsy jsou celkem čtyři, vnitřní dvě větší, krajní dvě menší a jsou překvapivě objemné. Naskládám do nich 1D tělo, 70-200/2.8 (i s nasazenou clonou v pracovní poloze), 17-40, extender, rybí oko a  blesk s battery packem. Do kapsiček na víku každé velké kapsy se vlezou filtry, karty, baterie a podobně, do "tajných" přihrádek na vnitřku doklady, press karta, peníze a další.

Pohyb s naloženou vestou je bezproblémový, jen při sedání případně klekání si na zem plné kapsy na břiše překážejí, pohodlnější je proto si rozepnout vzadu popruh kolem pasu. Nošení je dostatečně komfortní, můžu mít vybavení celou dobu u sebe, aniž by mě i po delší době bolely ramena, nemusím brašnu odkládat na špinavou zem atd. Pokud nechci udit rozruch (třeba v metru), dají se oba popruhy "spojit" k sobě a vesta se pak přehodí přes rameno jako brašna. Přístup do kapes je bleskový, vše máte přímo před očima. Suché zipy jsou dost hlučné a drží pevně, výrobce proto dodává pásky protikusu, které se dají nalepit na suchý zip na kapsách, zmenšit tak jeho plochu a tím i sílu, kterou drží.

Materiál je nepromokavý, ale víko neuzavírá kapsu dokonale, takže při dešti se voda snadno dostane dovnitř. Výrobce nabízí i variantu s úpravou proti dešti, která je ovšem podstatně dražší. Když už zmiňuji cenu, tak ta u verze Men's Medium Chestvest činí u výrobce USD 95, na Ebay se dá sehnat o pár dolarů levněji.

Výhody

 • pohodlné nošení
 • rychlý přístup
 • poměrně velká kapacita
 • lehoučké

Nevýhody

 • popruhům by neškodilo nějaké polstrování
 • je v tom horko
 • budí pozornost (tzv. model Al-Kajda)
 • kapsy by mohly být vyztuženější
 • nevhodné do deště (ale lze koupit verzi s ochranou proti dešti)
 • hlučný suchý zip

I když se zdá, že je nevýhod více, jsem s vestou spokojený, a když vím, že jdu někam, kde budu fotografovat dlouho a budu často střídat objektivy, dávám přednost Chestvest před klasickou brašnou.

Kromě Chestvest existují i podobné výrobky, které rozkládají hmostnost na celé tělo: Think tank, Lowepro belt

Nakonec ještě pár fotografií.

1 Comment

 1. by Honza on 25/09/2009  15:30 Reply

  fajn recenze, je v ní vše, co tam má bejt

Leave a reply

Your email address will not be published.