Malé velké příslušenství pro iPad a úprava fotografií na tabletu

Čas od času používám iPad (aktuálně iPad mini s retinou) na rychlou úpravu fotografií v terénu. Co se mi osvědčilo a co ne?

Narozdíl od některých tabletů s Androidem či Windows nemá iPad (mini)(micro)USB konektor ani čtečku karet a neobejdete se tak bez redukce. Se starším iPadem jsem používal čínskou verzi Camera Connection Kitu, neboli redukci na přípojení velkého USB nebo SD karty. S novým iPadem bohužel nefunguje:

ipad

Nakonec jsem se skřípěním zubů koupil originální Apple iPad Lightning to USB redukci. V prodeji je i redukce na SD karty. Od té doby všechno funguje tak, jak má.

apple (2)

 

 

Proč právě iPad?

PLUSY

 • snadný import fotografií,
 • dotykový displej je na úpravy jako stvořený,
 • velké množství aplikací včetně aplikací pro zpracování RAWů,
 • nepřeberné možnosti, pokud jde export fotografie,
 • malé rozměry i hmotnost a obrovská výdrž na baterii.

MÍNUSY

 • nutnost koupě drahého příslušenství,
 • displej iPadu mini s retinou má malý gamut a fotografie na něm vypadají odlišně od zkalibrovaného monitoru. Projevuje se to zejména mdlými barvami a je třeba s tím při úpravě počítat.

iPad podporuje většinu dostupných RAW formátů, ale je třeba si uvědomit jednu věc: všechny běžné aplikace (tedy ty, které nepodporují přímo RAW) pracují pouze s tzv. embedded JPGem, tedy JPG fotografií, přibalenou do RAWu. Ačkoli fyzicky se do iPadu stáhne RAW soubor, operační systém servíruje aplikacím jen tento vložený JPG. Má to výhodu – i když fotografujete jen do RAWu, iPad si to přebere – ale i nevýhodu – některé fotoaparáty přibalují jen zmenšený JPG, třeba na 2 Mpx.

Aplikace

Z aplikací se mi nejvíce osvědčily dvě, Photoforge2 a Filterstorm (nová verze Neue Filterstorm mě již tak moc neuchvátila). Bohužel vývojář Photoforge2 byl v polovině roku 2013 přetažen Yahoo a aplikace zmizela z iTunes. Oba programy nabízejí za pár dolarů prakticky všechny potřebné úpravy v přívětivém uživatelském rozhraní. Naopak nejsem fanouškem populárního Snapseedu, jeho ovládání mi nevyhovuje, nezaujal mě ani Photoshop Express, Photoshop Touch a iPhoto. Také mě příliš nelákají různé efektové filtry ala Instagram, takže nevím, jaké aplikace jsou v této oblasti nejlepší. Za zmínku stojí asi ještě Photogene.

Na RAWy jsem zkoušel PhotoRaw, ale je to už asi rok a půl a od té doby program pokročil; vyzkoušejte si napřed Lite verzi zdarma. Velmi dobře vypadá piRAWnha. Bohužel obě aplikace stojí 10 USD, což je poměrně dost i vzhledem k tomu, že piRAWnhu si nelze předem vyzkoušet.

Zajímá mě váš názor

Podělte se o váš názor – používáte na úpravy tablet? S jakým operačním systémem? A jaké jste si oblíbili aplikace?

7 Comments

 1. by marcel on 30/10/2014  10:14 Reply

  dobry den pracujem s programom Filterstorm neue ktory som vdaka vam objavil a je super akurat som nezistil aku pracuju tie stetce? poradite?dakujem

 2. by KUbajsz on 23/01/2014  08:17 Reply

  Mato: to řeší například aplikace Photosmith, stojí cca 14eur. Můžeš si do ní natáhnout náhledy z knihoven, které máš v LR. Pro někoho asi fajn věc. Já si to koupil, párkrat zkusil a pak jsem zjistil, že mě to na tom ipadu moc nebaví třídit. Btw co SD karta s wifi, nebyla řešením?

 3. by Jan Homolka on 22/01/2014  21:52 Reply

  Používal jsem iPad s retinou a Photoforge. Bylo to super, jen to na nějakou velkou úpravu fotek není. Vybrat pár fotek, s těma si pohrát a odeslat. Hodně se mi iPad hřál a trvalo to bandu času.

 4. by Mato on 22/01/2014  16:52 Reply

  Pre mna by bola super apka na triedenie fotiek (vlajky, hviezdicky rejting) ako LR a keby si to vedelo natiahnut danu databazu z cloudu ako napr dropbox, aby nebolo treba tahat laptop.

 5. by Michal G on 22/01/2014  16:32 Reply

  jo, mk to vystihl, musel bych koupit novy fotak. Bohuzel Nikonisti a asi i Canonisti musi u profi tel dokoupit pripadne wifi modul za nehorazne penize, u levnych modelu je to tak za 1500 a kompakty to maj uz zabudovane. prijde mi to usmevne. Ostatni znacky v tomhle nezaspaly. Kdyz jsem cetl co umi vsechno tady Kubajszuvo OM-D, tak jsem jen zíral. Jinak já mam k tabletu adapter za pár stovek a aplikaci snapseed

 6. by KUbajsz on 22/01/2014  14:41 Reply

  Ahoj, ten drahej adaptér řeší elegantně wi-fi, které už novější foťáky mají. Pak nemusíš nic kupovat, stojí to nula a zábavy si s tím užiješ mnoho. Mně osobně na prznění fotografií vyhovuje právě ten snapseed, přes kterej se lehce sypou fotky dál na sociální sítě. Tím se dostávám k tomu, jak proč vlastně používám ipad/iphone na upravu fotek a to je většinou kvůli nalákání lidí na nadcházející galerii. :)

  • by mk on 22/01/2014  15:00 Reply

   "Pak nemusíš nic kupovat"
   Musel bych koupit nový foťák :D Ale jinak rozumím, co chceš říct, kde je wi-fi, je samozřejmě jiná situace.

Leave a reply

Your email address will not be published.