Lens-Protect, ochrana nejen objektivů
Na Lens-Protect jsem narazil náhodou, když jsem hledal neoprenové doplňky k fotoaparátu. Vzdáleně totiž připomíná neoprenový potah LensCoat, který je ale více maskováním a ochranou proti poškrábání, než plnohodnotnou ochranou proti povětrnostním vlivům, bahnu, prachu a podobně. Nemluvě o tom, že je několikanásobně dražší. A protože se po první zkoušce osvědčil, pořídil jsem si jej pro všechny kusy mé fotovýbavy.
Objektiv
Lens-Protect (mimochodem, jeho tvůrce je z Česka) je vyrobený z 2,5 mm neoprenu černé nebo šedé barvy s potiskem a kryje všechny spáry a škvíry mezi pohyblivými částmi na objektivu, kudy by se dovnitř mohla dostat voda, písek a tak dále. Na běžných objektivech se skládá ze dvou návleků – ten velký se natáhne na tělo objektivu, menší kroužek těsní prostor kolem bajonetu; u složitěji tvarovaných objektivů (například dlouhá pevná skla) je návleků více. Při zoomování se otáčí celým Lens-Protectem a jeho zbytek klouže po těle objektivu. Když jsem si četl informace na webu, zaujala mě i taková drobnost, jaká byla věnována výběru nití pro šití – nejen kvůli pevnosti, ale i proto, aby nitě nedřely a nepoškrábaly tělo objektivu.
Pokud potřebujete přístup k ovládacím prvkům, lze neopren poodhrnout; návleky pro delší skla (300 mm a více) mají průhledná plastová okéna přes panel s přepínači.
Lens-Protect na objektivu 70-200/2.8L (a na těle)
Detail manžety těsnící bajonet
Tělo
V nabídce nechybí ani Lens-Protect pro tělo fotoaparátu. Tentokrát jde o jeden kus neoprenu vytvarovaný do potřebného tvaru, vepředu stažený gumou, aby nesklouzával. Průhledná folie v zadní stěně umožňuje vidět na ovládací prvky a na displej. Výrobce doporučuje natáhnout obal na tělo, počkat 12 hodin, než dojde k vytvarování a potom vyříznout otvory pro spoušt, přední roller a stativový šroub, úchyty na popruh a výřez pro očnici. Otvor pro pravý palec je předpřipravený. Kvůli maximalizaci ochrany se většina dalších ovládacích prvků mačká přes folii nebo přes samotný neopren. Pamatováno je i na odhrnovací kryt pro sáňky blesku.
Blesk
Ochranu blesku nemám, takže tady jen telegraficky, co jsem vyčetl z fotek. Opět jde o jednoduchý tubus, který se navleče na blesk. Díky pružnosti neoprenu nebude problém otáčet/naklápět hlavu. Pro přístup k ovládacím prvkům je zase potřeba neopren poodhrnout.
Ochrana
Kromě prachu chrání Lens-Protect i v dešti (sněhu). Protože jsem zatím po dobu používání neměl tu čest potkat déšť, zkoušel jsem jej nasimulovat – s rozprašovačem i pod vodovodním kohoutkem. Neopren sice rychle nasákne vodou jako houba, ale co je zajímavé, že vodu nepustí k objektivu; po odhrnutí je pod ním sucho. A v porovnání s pláštěnkou nezabírá žádné místo a lze jej mít nasazený permanentně, takže se nestane, že pláštěnku necháte doma a jak naschvál začne pršet.
Mokrý test, neopren je úplně nasáklý vodou…
… kontrola však odhalila, že pod neopren na objektiv se žádná voda nedostala
Další příjemná věc je ta, že tepelně izoluje; kovové tělo fotoaparátu či tubus objektivu tak v zimě nebudou studit do rukou. Stejně tak by měl zabránit i orosení při přechodech mezi zimou a teplem. Znečištěný neopren lze vyprat v pračce v mýdlové vodě.
Jako každá ochrana přináší i jistý stupeň nepohodlí. Že se nedostanete tak snadno na ovládací prvky na objektivu příliš nevadí, stejně přepínám přepínače minimálně a pokud je to opravdu nutné, lze neopren odhrnout a přepnout. Co mi po prvním nasazení vadilo byl ten fakt, že během zoomování se zároveň otáčí i ostřicí kroužek (síla potřebná pro jeho otočení je totiž menší než tření mezi ním a neoprenem). Tento problém se neobjeví u levnějších objektivů bez USM, kde se kroužek otáčí dostatečně ztuha (protože je přímo propojen s ostřicím motorkem). Byl jsem totiž zvyklý zaostřit, zoomem doupravit kompozici a exponovat – to teď nejde, protože zoom rozhodí ostření. Ale nakonec to představovalo menší obtíže, než jsem čekal a snad si nepamatuju, že bych kvůli tomu pokazil fotku. A údajně lze na přání vyrobit Lens-Protect ze dvou kusů, zvlášť pro zoom a zvlášť pro ostřicí kroužek, kde k tomuto “spojenému” otáčení nedojde; to ocení třeba makrofotografové.
Pokud bych měl vypíchnout ještě jednu drobnost, tak je to manžeta kolem bajonetu. Má tendenci se při sundávání objektivu nebo jeho ukládání do brašny smeknout a spadnout, čímž komplikuje střídání objektivů. Ale jinak funguje na jedničku a pokud máte více těl nebo nestřídáte objektivy často, není co řešit (a vždy se dá fotit bez ní).
Podobně s pohodlností je na tom i ochrana těla. Přes folii jde jasně vidět displej a celá zadní strana, díra pro palec je tak akorát, abyste dosáhli na zadní roller a joystick (v případě Canonu) a AF-ON tlačítko, pro tlačítka + a – je potřeba přehmátnout zvenku a mačkat je přes neopren. Nejhůře je na tom nakonec tlačítko pro smazání fotografie, které je na Canon tělech zapuštěné a pro jeho stisknutí přes folii je třeba více zatlačit, nejlépe nehtem.
Seznam všech nabízených objektivů, těl a blesků najdete na webu. Pokud se stane, že právě váš kus výbavy v seznamu chybí, stačí autora kontaktovat, zaslat mu rozměry a on vám jej vyrobí.
Výrobce otestoval Lens-Protect mimo jiné v extrémních podmínkách Jižní Ameriky během Dakaru. Jemný písek, neustále poletující vzduchem, se dostane i do těch nejmenších škvír a podle jeho slov nebylo třeba objektivy po návratu prakticky vůbec čistit. Na Dakar se zatím nechystám, ale věřím, že na ploché dráze, během zimní sezóny a při nepřízni počasí jej určitě využiju. A narozdíl od pláštěnky nehrozí, že zapomenu Lens-Protect doma.
Neoprén je nepromokavej, vodou nasákne pouze vrchní krycí látka a to pěkně rychle. Já uvažuju o tom, že si návleky ještě přestříknu impregnací, aby právě takhle nenasákly vodou
a já myslel, že profi technika je dešti odolná a nic takového není potřeba..
Víš, jak se to říká: myslet znamená... :)
Uz aj idem objednavat dik za tipa Martin ;)
moc díky za tip...
To vypadá zajímavě.
Koukal jsem i na ceny a jsou skutečně lidové! :)