Jak vznikla fotografie z maratonu?

Protože se mě hodně lidí ptá, jak vznikla fotografie s barevnou řekou z pražského maratonu, a protože si někteří dokonce myslí, že je to složenina více snímků, rozhodl jsem se sepsat stručný behind-the-scenes.

1. Najděte si správné místo

Důležité je fotografovat co nejblíže startu, po třech, čtyřech stech metrech se startovní pole roztáhne a řeka nebude tak “hustá” a efektní. Na Staroměstském náměstí se nabízelo fotografovat shora z věže Staroměstské radnice, přímo nad startem.

2. Použijte dlouhý čas

Pro rozmazání je třeba dostatečně dlouhý expoziční čas, mně se osvědčil 1 až 2 s. Na této fotografii jsem použil konkrétně 2 s. Je dobré počítat s tím, že na začátku, v hustém davu, běží běžci pomaleji

3. Bez pomůcek to nepůjde

Pro dosažení tak dlouhého času během dne (startovalo se v 9 ráno a na náměstí svítilo slunce) nestačí jen clonit na maximum, ale budete potřebovat nějakou tu pomůcku. Ideálně ND filtr. Raději rovnou ND64×, který ubere 8 EV; ND8× by stačit nemusel, ten si vezme jen 3 EV. V nouzi lze použít polarizační filtr, ten ubere cca 2 EV světla, což je pořád lepší jak nic. Můžete použít i dva polarizační filtry na sobě, jejich vzájemným pootočením lze totiž regulovat zatmavení. Lepší je na hrátky s časem zatažená obloha, ale když se nedá nic dělat, je dobré býti připraven. A například filtry VFFOTO vás nezruinují a kvalita je vynikající.

4. Trocha improvizace

Já konkrétně jsem použil právě dva polarizáky na sobě, ale přiznám se, že finta s natočením mi “docvakla” až doma. Mohl jsem si ušetřit clonění na F22 a získat ostřejší kresbu. Navíc každý filtr měl jiný průměr (82 a 77 mm), takže jsem je slepil k sobě gaffa páskou. Což je mimochodem další užitečné příslušenství, které se vyplatí nosit s sebou, čímž děkuji fotografovi, který byl se mnou nahoře, za zapůjčení 20 cm gaffy :)

5. RAW

Foťte do RAWu – silné ND filtry většinou ujíždějí do žluta nebo červena, což se dá v RAWu snadno napravit. Také se z něj dá zachránit mírná přeexpozice. V případě, že nedostačují filtry, se raději smířím se slabými přepaly, které opravím v RAWu, jen abych se dostal na požadovaně dlouhý čas.

6. Na dlouhý čase se stativem

Samozřejmě to chce stativ, neboť dvousekundovou expozici z ruky neudržíte ani při opření o zeď. Gorillapod posloužil opět na jedničku. Velký stativ jsem nebral, musel bych ho buď někde odložit, nebo jej nosit následující tři hodiny na zádech.

7. Fotku vyšperkuje postproces

Správnou úpravou lze povedenou fotografii ještě více vylepšit (a naopak nepovedené většinou ani kouzla ve Photoshopu nepomůžou). V následném postprocesu jsem, kromě doladění vyvážení bílé, mírně ztmavil domy vlevo na slunci a lehce přisaturoval řeku diváků, aby více vynikla.

 

2 Comments

  1. by Anonym on 11/06/2013  20:04 Reply

    http://www.fotofilter.cz/104-fader-nd-lcw-mkii-vari-nd/

  2. by Radek Šich on 11/06/2013  09:54 Reply

    Mel bych poznamku k tomu pouziti dvou polarizaku pro prodlouzeni expozice: dva CPL (cirkularni polarizaky - temer vyhradne se prodavaji prave CPL) nasroubovane na sobe neudelaji nic vic, nez jeden CPL. Musi jit o CPL + LPL (linearni polarizak), pripadne dva CPL otocene predni stranou k sobe. To je ale pouzitelne jen omezene, protoze to pri vetsim ztmaveni vyrazne tahne barvy do modra (zkouseno s B+W KSM a Hoya HMC).

Leave a reply

Your email address will not be published.