Přehled závěsných pouzder na opasek

Způsobů, jak nosit fototechniku, je celá řada a také jsem jich již několik vyzkoušel. Každému pochopitelně vyhovuje něco jiného, já vám chci nabídnout svůj pohled a důvody, proč jsem nakonec skončil u pouzder na opasek.

Trocha historie

V dobách, kdy jsem neměl jasno, co budu fotit, jsem používal batoh od Lowepro. Záhy jsem ale poznal, že pohotovost není silná stránka batohu a přesedlal jsem na brašnu Crumpler 490. Ta mi příležitostně slouží dodnes, zažila toho mnoho a zdá se být nezničitelná. Ale ani brašna nebyla to pravé ořechové – překáží, má tendenci se smeknout z ramene v ten nejhorší možný okamžik a hlavně při těžší výbavě a dlouhodobějším nošení vám nepoděkuje vaše páteř.

 

Crumpler Daily 490

 

Po brašně následovala “vesta” Newswear Chestvest. Tu můžete vidět na fotoreportérech i v ČR dost často. Chestvest už se blíží ideálnímu prostředku k nošení fototechniky – je dostatečně pohodlná i po delší dobu, je snadno sbalitelná při cestování a taktéž je pohotová. Jenže má dvě vady. Že v ní vypadáte jak islámský terorista se dá přežít, horší je, že do ní teče a práší se. Existuje sice verze z nepromokavého materiálu, vybavená ještě vnitřními “rukávy” pro zajištění sucha, ale co jsem měl možnost vidět, zmíněné rukávy by mi spíše překážely.

Newswear Chestvest

 

Posledním typem fotozavazadla, které používám, je ledvina Lowepro Inverse 200AW. Její recenzi se chystám napsat již delší dobu a ačkoli v zásadě není špatná, také má mouchy. Největší vadou pro mě jsou poměrně malé rozměry: 70–200 F2,8 s nasazenou sluneční clonou se dovnitř vleze kvůli délce hodně natěsno, špatně se vkládá i vytahuje, k němu se dá s trochou vůle nacpat ještě širokáč a konec. Ale zase má pláštěnku, kterou jsem velmi ocenil při fotografování na deštivém Nürburgringu a dal jí proto přednost před jinak používanou vestou Newswear. Potom existují různé fotovesty (klasické vesty s velkými kapsami), batohy, které se dají snadno přetáhnout dopředu na břicho a nebo různé závěsy či popruhy. Poslední kategorií a důvodem, proč tohle všechno píšu, jsou závěsné modulární systémy na opasek.

Modulární systémy na opasek – co nabízí trh?

Proč právě opasek? Hmotnost rozložená na kyčlích se nosí nejpříjemněji i po delší dobu, nízko položené a vybalancované těžiště pomáhá k lepšímu a jistějšímu pohybu. A k tomu máte vše pohodlně při ruce (víceméně). Na trhu je hned několik dostupných systémů pro nošení fotoaparátů, objektivů a dalšího příslušenství na opasku.

Lowepro Street&Field

Rozhodně nejznámějším a asi i nejpoužívanějším systémem v ČR je Lowepro Street&Field – není totiž problém jej u nás koupit. Nabídka čítá velké množství pouzder různých tvarů a účelů (například pouzdro pro láhev s pitím). Původní pouzdra byla silně polstrovaná, uzavíratelná na zip, ale poslední dobou k nim přibyla i takzvaná Slim pouzdra, které lze snadno zmáčknout a nezaberou mnoho místa. Většina pouzder bohužel nemá zabudovanou pláštěnku (pokud ji vyžadujete, hledejte pouzdra s označením AW), na druhou stranu silné polstrování nějaký ten lehčí deštík bez problémů snese. Pouzdra pověsíte na jeden ze dvou dostupných opasků, které lze v případě těžké výbavy doplnit ramenními popruhy nebo speciální vestou. Cena komponent je poměrně vysoká.

Lowepro S&F

 

Tamrac Modular Acessory System

Pozadu nezůstala ani konkurence v podobě Tamracu. Jejich Modular Acessory System nabízí celkem dvanáct pouzder, jeden opasek a ramenní popruhy. Pouzdra nemají pláštěnku, ale materiál je sám o sobě voděodolný a zipy jsou kryty širokou légou, takže pláštěnka není potřeba. Hezká je tabulka kompatibility pouzder a objektivů, ve které si snadno najdete pouzdro nejvhodnější pro váš objektiv a to vše za příjemnou cenu.Všechna pouzdra jsou silně polstrovaná a tudíž poměrně objemná.

Tamrac M.A.S.

 

Vanguad ICS

Dalším zástupcem opaskových pouzder, které není problém sehnat v ČR, je Vanguard ICS od známého čínského výrobce. Kolekce skýtá jak pouzdra na objektivy, blesk a podobně, tak jeden typ opasku a ramenní popruhy či vestu. Provedení pouzder je standardně polstrované, uzavíratelné na zip a s integrovanou pláštěnkou, cena se pohybuje zhruba na úrovni Lowepro.

Vanguard ICS

 

Think Tank Modular Component System

První modulární systém od amerického výrobce Think Tank vypadá podobně jako Lowepro. Pouzdra mají silné polstrování, které udržuje techniku jako v bavlnce; liší se zavíráním – TT se zavírá stažením gumou, takže je nelze dokonale utěsnit. Nechybí integrovaná pláštěnka, která je umístěná vevnitř každého pouzdra. Některá pouzdra mají zajímavou vychytávku s názvem “Pop Down” – stačí rozepnout zip a pouzdro se prodlouží o několik centimetrů. Pouzder je v nabídce opravdu mnoho, včetně různých specializovaných třeba pro mikrofon, audiorekordér a podobně. Pouzdra se věší na opasek a tady je na výběr hned ze tří různých typů, lišících se úrovní polstrování. A pro ještě pohodlnější nošení si vyberete ze tří modelů ramenních popruhů. Cenově vychází TT dokonce levněji než Lowepro.

Think Tank Modular Component System                           

Think Tank Skin

Skin systém je variantou modulárního závěsného systému pro ty, co nechtějí nosit objemná polstrovaná pouzdra. Skin pouzdra mají totiž minimální až žádné polstrování – jedinou vycpávku najdete na straně u těla, zbylé tři stěny tvoří jen silnější “šusťák” a zespoda techniku chrání pláštěnka, která je v každém pouzdře schovaná vespod v kapsičce na zip. Po zkušenostech s již zmiňovanou vestou Newswear, která je taktéž nepolstrovaná, toto nepovažuji za problém. Naopak, díky minimálnímu polstrování jsou pouzdra výrazně menší, lehčí a taktéž jsou snadno sbalitelná. Skin pouzdra využívají stejné opasky a popruhy jako předchozí systém.

Think Tank Skin                              

 

Kinesis

U nás neznámá americká firma Kinesis vyrábí hodně zajímavých a propracovaných fotozavazadel a příslušenství a pustila se i do závěsných modulů na opasek. Pouzdra se v podstatě podobají těm od Lowepro; jde o “nádoby” uzavíratelné zipem, různých velikostí a tvarů. Pouzdra většinou nemají pláštěnku a ochranu proti dešti zajišťuje velká pláštěnka, kterou přetáhnete zároveň přes všechna pouzdra na opasku. Vypadá to jednak dost obskurně a hlavně si pláštěnku nesmíte zapomenout doma.

Kinesis                                   

F-Stop Dakota Series

F-Stop je populární v oblasti turistických fotobatohů. Má je opravdu promyšlené a propracované, bohužel však hodně drahé a v ČR nedostupné. Závěsný systém na opasek pod názvem Dakota Modular System představil výrobce teprve nedávno. Systém tvoří jedenáct různých pouzder (mimo jiné i na stativ), jeden opasek a ramenní popruhy. F-Stop jako jediný využívá pro zavěšení pouzder standardizovaný systém MOLLE, vymyšlený americkou armádou. Pro tento systém existují stovky, možná tisíce různých závěsných zařízení a pro někoho může být velkou výhodou. Co mně osobně vadí je, že pouzdra lze na opasek přichytit jen na strany či dozadu, zhruba třicet centimetrů vepředu je pro připojení výbavy nepoužitelných. Cena kupodivu tentokrát není úplně přestřelená, pohybuje se přibližně na úrovni Lowepro.

F-Stop Dakota Series                         

 

Vybral jsem si Think Tank Skin

Výrobky americké firmy Think Tank Photo se mi líbí už delší dobu. Jejich zavazadla a výrobky jsou propracované, špičkově zpracované a hlavně je vidět, že je vymýšlel nějaký fotograf. Kupříkladu do všech pouzder se vejdou objektivy i se sluneční clonou v pracovní poloze. Mimochodem, firmu tvoří mimo jiné dva ex-zaměstnanci od Lowepro, které přestalo bavit bojovat s velkým molochem při snaze prosadit své nápady. Pokud si projdete diskusní fóra, tak na adresu TT nenajdete prakticky žádnou negativní reakci, všichni uživatelé jsou s jejich výrobky maximálně spokojení. Ostatně výrobce poskytuje doživotní záruku.

Já jsem si tedy vybral Modular Skin Set (cenově výhodnou sadu čtyř pouzder) spolu s Pro Speed Belt a Pixel Racing Harness, to vše v inovované verzi 2.0. Problém je pouze s nákupem, protože výrobky TT do ČR kupodivu nikdo nedováží, ale nakonec pomohl německý (případně britský) Amazon.  Think Tank už nějakou dobu není problém koupit ani v ČR, prodává je eshop Darian.cz. A potěšilo mě, že to vše vyšlo levněji, než podobná sestava od Lowepro. Jak budu s volbou spokojený se dočtete, až si pouzdra pořádně osahám a vyzkouším na několika akcích. Sledujte proto můj web.

8 Comments

 1. by Petr on 16/12/2012  18:03 Reply

  Super srovnání jen pro mě už pozdě. Před rokem jsem nic jinýho nenašel a tak nosím Lowepro S&F na svatby a plesy a kromě toho že vypadám jako exot, tak je to praktický. Jen mi to bez popruhů odírá boky přes kalhoty. Ale s popruhama už bych byl moc exot. Taky musím souhlasit že to je sakra drahý. Každá komponenta nad 1000Kč. Takhle drahou brašnu ani batoh jsem ještě na rameni neměl. Ale záda si libujou.

 2. by Martin on 03/08/2012  00:57 Reply

  Tak batoh určitě ne :), to je k obleku nepřípustný. Brašna je už lepší, ale taky to pořád není úplně ono.. :) Jen mě zajímalo, jestli třeba někdo nevyrábí nějaký kožený "brašny" pro tyto události jako plesy, vernisáže, akce s význačnými lidmi atd. atd. Nebo jestli jsou fotografové z těchto společenských konvencí omluveni a stačí jen oblek, nebo alespoň tmavé kalhoty a bílá košile. :)

 3. by michal krenek on 01/08/2012  21:46 Reply

  Diky za clanek.
  To vypada jako bys mi ho napsal na pozadani potom co sme se o tom bavili na US fotbale.
  MK

 4. by David on 01/08/2012  11:21 Reply

  Já sem se vydal trochu odlišnou cestou. Pouzdra na opasek jsme měl Tamrac, bylo to fajn ale vadili mi v pohybu. Takže jsme si pořídil vestu Helicopter, což je česká napodobenina Newswear. Je z tenké látky bez polstrování, je nepromokavá ale není tak podpajná, měkká a skladná jako Newswear. Výhodou je že si jí můžeš nechat ušít na zakázku podle svých představ a za dobrou cenu.

 5. by Ales on 31/07/2012  20:52 Reply

  K pouzdrum na opasek jsem taky dospel. Je to uzasne flexibilni system prave v situaci, kdy chci mit vse po ruce a neni prostor si vsechno nadobicko rozbalit nekde na zemi.
  Protoze jsem mel uz batoh od Tamracu, zvolil jsem jejich system. Pouzivam konfiguraci jedne vetsi brasny kam se vejde velke telo s dlouhym sklem, a pak 2 stredi pouzdra na objektivy, jedno na blesk, jedno na filtry a jedno stredni na vselike dalsi harampadi jako jsou treba slunecni clony.
  Paradni jsou k tomu klasicke sle, ktere jsou schopne cely opasek udrzet kdyz si jej zapinam. Diky jejich pruznosti si muzu pasek kdykoliv povolit a upravit tak jak potrebuju.

 6. by Alesh.Rocker on 31/07/2012  12:10 Reply

  Recenzí batohů a brašen je relativně dost.. o těchto systémech je tento první, co jsem četl. Díky :)

 7. by Martin on 31/07/2012  11:10 Reply

  Já bych měl dotaz :), nenarazil jsi na něco reprezentativního, co by se dalo nosit k obleku na formálnější akce? Přecijen tyhle brašny k obleku nevypadaji nic moc..

  • by mk on 31/07/2012  11:16 Reply

   Brašnu, případně nějaký decentní batoh...

Leave a reply

Your email address will not be published.