Canon EOS-1D X část 2 – ovládání

Po třech týdnech fotografování s Canonem 1D X jsem si osahal jeho ovládání a snažil jsem jej přizpůsobit k obrazu svému. A jakožto dlouholetý uživatel Canonu 1D IV budu srovnávat zejména s ním.

Grip

Tvar horizontálního gripu se změnil, grip je nyní užší a do mé ruky pasuje hůře. Pogumování je totožné, teprve čas ukáže, jestli vydrží stejně málo jako u 1D IV.

Tlačítka a joystick

Tlačítka jsou celkově větší a lépe se mačkají. To se netýká joysticku, jehož hlavička je menší a více klouže, stejně tak mechanicky mi přijde méně povedený než ten u 1D IV. Řada tlačítkek ISO, kompenzace expozice, WB a osvětlení displeje se posunula směrem doprava, což považuji za krok správným směrem. U 1D IV totiž bylo zejména tlačítko kompenzace expozice špatně dosažitelné. Čtveřice nových tlačítek (dvě a dvě) vepředu v prohlubni gripu by mohla být posunutá o chlup dolů.

Opět mám výhrady k vertikálnímu držení, tady se bohužel nic nezměnilo. AF-ON na vertikálním gripu je stále špatně umístěné, to samé tlačítko M.Fn. – nahmatat ho při vertikálním fotografování je nadlidský úkon.

Přizpůsobení ovládání

Canon 1D X jde mnohem lépe přizpůsobit preferencím toho kterého fotografa, než tomu bylo u starších modelů. Mé přizpůsobení konkrétně vypadá takto:

Spoušť

AE lock. Důvod viz níže.

AF-ON

AF Start. Spolu s nastavením spouště jde o tradiční kombinaci pro ostření palcem. Více informací v dřívějším článku.

M.Fn

Přepínání velikosti AF bodu/zóny. Tohle není právě ideální volba z jednoho důvodu – M.Fn umí přepínat jen jedním směrem, pokud tedy chcete z automatického výběru bodů na zónové ostření, je třeba jej zmáčknout 5x. Mnohem lepší je si nastavit pro přepínání přední roller; který stačí pootočit jednou doleva. Bohužel já jsem zvyklý z 1D IV předním (a zadním) rollerem přepínat ostřicí body, protože 1D IV nemá joystick na vertikálním gripu.

Joystick

Přepínání ostřicích bodů. Po nastavení v menu lze body přepínat i bez nutnosti mačkat napřed tlačítko změny ostřicích bodů, což je mnohem rychlejší. Stiskem joysticku se navolí středový ostřicí bod.

DOF preview

Nastaví spot AF (zmenšený ostřicí bod). Výhodné, pokud se potřebujete trefit do přesného místa, jako třeba nedávno na boxu, kde jsem chtěl vyfotografovat obličej boxera, ležícího na zemi, a z obličeje vykukoval jen kousek mezi nohama okolostojících. Jedním stiskem (a podržením) tlačítka jsem dočasně přepnul zónové ostření na spot AF.

MCR_K1_2013_27

Spot AF v praxi

M.Fn2

Dvě možnosti:

1. Přepnutí na zaregistrovaný ostřicí bod. Bod se zaregistruje tak, že ho napřed vyberete a pak podržíte dohromady tlačítka výběru bodu a ISO. V případě fotografování boxu chvíli fotím levého boxera, chvíli pravého, podle toho, jak jsou právě natočení. Tímto způsobem mohu stiskem jednoho tlačítka velmi rychle přepínat mezi levým a pravým ostřicím bodem.

2. Přepnutí z AF Servo na One shot. Pro přepnutí je třeba tlačítko držet, což není úplně pohodlné. Navíc je pak třeba zkoordinovat tři prsty – prsteníček mačká M.Fn2, palec ostří a ukazováček tiskne spoušť. Přiznám se, že s tím mívám problémy.

c1dx

Umístění tlačítek DOF preview a M.Fn2

Hvězdička *

Tady mám také dvě varianty, každá se hodí pro jinou situaci a souvisí s nastavením tlačítka M.Fn2:

1. Přepnutí na zaregistrovaný fotografický režim, konkrétně prioritu clony s AutoISO. Důvod je jednoduchý – pokud zrovna fotografuji dlouhým časem a něco se stane (třeba nějaká nehoda v motorsportu), zmáčknutím hvězdičky zruším dlouhý čas a získám větší naději, že výsledek nebude rozmazaný. V praxi je ale dost problém si toto uvědomit a z AF-ON rychle přehmátnout na hvězdičku.

2. AF Start, ale s použitím zaregistrovaného ostřicího bodu. Což znamená, že tlačítkem AF-ON můžu ostřit na jeden bod, pak stačí palec posunout doprava na hvězdičku a rázem ostřím na úplně jiný bod! Neznám rychlejší přepínání AF bodů.

 

SET

Prohlížení snímků a zvětšení. Jedním tlačítkem zobrazí fotku a nazoomuje ji do 100% velikosti v místě ostřicího bodu (je třeba napřed nastavit), druhý stisk tlačítka zobrazí celou fotografii. Má to tu výhodu, že je pro prohlížení potřeba jen pravá ruka a lze jej provést s fotoaparátem před okem, tedy v pozici připravené pro okamžité focení, pokud by bylo třeba.

Takhle vypadá mé nastavení

Takhle vypadá mé nastavení

Jak máte fotoaparát nastavený vy?

Podělte se s ostatními o nastavení vašich fotoaparátů.

1 Comment

  1. by Jiřina on 19/11/2013  18:17 Reply

    obklopovat se pěknými oku lahodícími obrázky není nikdy na škodu .-))

Leave a reply

Your email address will not be published.