Nový Lightroom a oprava barevných vad

Společnost Adobe nabízí k vyzkoušení Lightroom 4.1 RC2. Obsahuje nový nástroj na odstranění fialových kontur a aberace v bokehu. Oběma vadami trpí zejména velmi světelné objektivy při fotografování s malou clonou. Fialové kontury se vyskytují kolem velmi kontrastních hran a současnými nástroji Lightroomu se odstraňovaly poměrně špatně – jedinou možností bylo desaturovat fialovou barvu; bohužel to šlo jen plošně na celém snímku. A nástroj na odstraněný falešných barev v bokehu Lightroom dosud neměl vůbec.

Takto vypadá nový nástroj:

Vidíte čtyři nové posuvníky. První dva ovládají redukci fialových barev, druhé dva zelených. V každé dvojici vždycky první posuvník nastavuje míru redukce té které barvy (intenzitu odbarvení), druhý vymezuje rozsah barev, které budou odbarvením ovlivněny. Pomůže nám odbarvit přesně jen ty požadované odstíny a ne jiné – aby se nestalo, že zároveň s Purple Fringing odbarvím třeba i fialový svetr.

Jak redukce barevných vad v praxi funguje se můžete podívat na následujícím video tutoriálu, který jsem pro vás natočil. Nezapomeňte si jej přepnout do Full HD rozlišení.

[youtube_sc url=tmZQDWF1G6c width=700]

Leave a reply

Your email address will not be published.