Zajímavé fotopříslušenství 2

Volně navazuji na předchozí díl a přináším vám další sbírku zajímavého, netradičního, šíleného a nesmyslného příslušenství k fotoaparátům. A opět připomínám, že nic z následujících produktů jsem nezkoušel, takže závěry si budete muset udělat sami.

Novoflex prsní stativ

Německá společnost Novoflex vyrábí fotografické příslušenství už 60 let. Chlubí se nápady, originalitou a uživatelským komfortem. Mě zaujal prsní (a ramenní) stativ Novoflex PISTOCK-C. Jedná se o tyč, na jejíž jednom konci je připevněná stativová hlava a na druhé polstrovaná opěrka, kterou si opřete o hrudní kost. A celý mechanismus se na popruhu zavěsí na krk. Vše je nastavitelné a přizpůsobitelné.

Podobné opěrky existují už dávno pro kamery, pro fotoaparáty je vidím poprvé. Jelikož jsem zvyklý fotit shora, zdola, z natažených rukou a podobně, tak pro sebe využití Novoflexu nevidím. Možná s větším a těžším objektivem (300/2.8 apod., pohotovější než monopod). Ale tady si zase představuju, jak mě k zemi za krk stahuje popruh a těsně pod hrudní kost mi tlačí opěrka stativu.

A ještě cena, u nás stativ prodává například Photolife za pekelných 2690,- .

One Shot 360°

Přiznám se, že když jsem viděl tenhle vynález poprvé, trvalo mi asi 5 minut, než jsem vyzkoumal, jak vlastně funguje. Jedná se o zařízení pro fotografování 360 stupňových panoramat na jedno stisknutí spouště a v jedné fotografii. Tubus se speciálním zakřiveným zrcadlem na jednom konci se nasadí na objektiv fotoaparátu a namíří kolmo vzhůru. Exponováním vznikne "kruhová" fotografie zachycující okolní scénu v rozsahu 360° a pomocí dodávaného softwaru se pak roztáhne do podoby klasického panoramatu.

Výhody jsou zřejmé - není třeba pořizovat desítky fotografií pro zachycení kruhového panorama, netřeba se trápit s nodálním bodem, pohybujícími se lidmi, měnícím se světlem a podobně. Na druhou stranu kvalita fotografie závisí na preciznosti provedení a seřízení zrcadla, následné softwarové roztažení na kvalitě také nepřidá. Cena 413 € už je jen pověstnou třešničkou na dortu.

Na odkazu (kliknutím na obrázek níže) najdete i instruktážní video, jak zařízení pracuje plus ukázková panoramata.


Hama odrazná destička pro blesk

Tohle je typický příklad, jak prodat hroznou kravinu s výrobními náklady pár korun za nehoráznou cenu. Odrazná destička v klidové poloze spočívá složená a zasunutá na zadní straně bleskové hlavy. Po vytažení funguje jako klasická odrazná plocha, jaká bývá ve spoustě dnešních blesků již integrovaná. Její plocha je rozdělena na tři části, jejichž naklápěním se dá regulovat velikost odrazné plochy případně i směr odrazu.


Mobilní světelná rampa

Stačí zajímavý nápad, zádová konstrukce ze starého batohu a pár drobností a zajímavá světelná rampa pro zavěšení blesků mimo tělo fotoaparátu je na světě. Na nenápadné fotografování na ulici ale zapomeňte.