Vybalancovaná krytka

Nedávno jsem narazil na webu na článek o vyvažování bílé (WB). Byly tam obrázky různých fotopomůcek; některé vypadaly sofistikovaně, jiné méně, ale všechny měly jedno společné – šílenou cenu. Viz třeba ExpoDisc (až 100 USD podle velikosti), Phoxle SpectraSnap (50 USD) nebo Spyder Cube (60 USD, ale abych nekřivdil, tak SpyderCube neslouží pouze k nastavení bílé). 

Asi netřeba dodávat, že s rozmachem fotografování se z výroby všemožného fotopříslušenství stal slušný byznys. Platí to i pro sady na čištění snímače nebo třeba pro difuzory na blesk - říci si za plastový klobouček 20 USD je zlodějina, obzvlášť, když to skoro nefunguje (teď myslím konkrétně Stofen Omni-bounce).

Ale dost stěžování, naštěstí máme (všeho)schopné čínské soudruhy - když jsem procházel ebay, narazil jsem na White Balance Lens Filter Cap. Není to nic jiného než pomůcka pro WB ve tvaru krytky na objektiv z mléčného průsvitného plastu. Skládá se ze dvou částí – z obruby se závitem, která se našroubuje do filtrového závitu objektivu (a může tam eventuelně zůstat natrvalo) a ze samotné krytky, která se na tuto obrubu nacvakne. Krytky se vyrábějí v různých průměrech; jelikož moje oba dva nejpoužívanější objektivy mají závit 77 mm, stačí mi jen jedna. Pokud máte objektivy s různými průměry, kupte si tu největší a na ostatních objektivech ji přidržíte rukou.

krytka2
krytka3

A jak se používá? Krytku nasadíme na objektiv, přepneme na manuální ostření, zaostříme třeba na nekonečno, namíříme na fotografovanou scénu (případně na zdroj světa) a vyfotíme. Podle této fotografie pak nastavíme v menu vyvážení bílé.

krytka1

Takto vypadá fotografie s nasazenou krytkou, jedná se o foto v místnosti osvětlené žárovkou s automatickým vyvážením bílé. Šikmý pruh uprostřed je vylisovaný nápis na krytce. Vlevo nahoře byl bodový zdroj světla (žárovka)

Oproti šedé destičce, kterou jsem používal dříve, má krytka dvě výhody:

  • je malá a skladná, nepomačká se, nepoláme
  • destička musí být umístěna na fotografované místo, což mnohdy nejde. S krytkou tento problém odpadá

Teď mě napadla ale jedna situace. Když budu kupříkladu fotit fotbalisty na zeleném trávníku a teleobjektivem s nasazenou krytkou namířím na trávník, výsledkem bude “zelené světlo” a vyvážení na tuto barvu bude dělat opravdové divy. V tomto případě se lépě hodí šedá destička pohozená vedle hřiště. Pokud chci použít krytku, budu muset namířit teleobjektiv třeba na rozhodčího, který mívá neutrální barvy, na černobílou reklamu na mantinelu…

Pokud jde o střídání objektivů, mám vyzkoušeno, že Canon objektivy se svým barevným podáním od sebe liší minimálně, takže jedno WB nastavení stačí pro všechny.
A ještě dodatek, krytka mě vyšla asi na 70 Kč i s poštovným.

[/rssless]

5 Comments

  1. by MF on 19/10/2009  15:26 Reply

    Ahoj Martine, tak mě dneska konečně dorazila krytka a po prvním focení ozkoušení jsem z ní trochu nešťastný. Všechno mi zbarvuje do červena. Zkoušel jsem žárovku i denní světlo a vyvážení na žárovku to je tragédie, jako vařený rak :) a věci na denním světle jsou mírně ujeté do červena též. Je tam ještě nějaký fígl, který jsem mohl opomenout? :) Dík MF

    • by mk on 21/10/2009  16:24 Reply

      Už jsem tu. Neděláš ty to blbě? :) Nastavím třeba automatické vyvážení bílé, nasadím krytku, namířím na fotografovanou scénu nebo na zdroj světla a vyfotím. Výsledek bude u žárovky oranžový jako na fotografii v článku. Potom (např. u Canonu 50D ) jdu do menu, vyberu Custom WB, najdu onu fotografii s krytkou, potvrdím tlačítkem Set. Pak ještě nastavím vyvážení bílé v menu White balance na Custom. Tím jsem mu řekl, že chci vyvažovat bílou podle této testovací fotografie. A je to.
      Nevím, čím fotíš, ale podívej se do manuálu, jak nastavit bílou podle zkušební fotografie. Musí to fungovat :)

  2. by Lukas on 08/10/2009  21:14 Reply

    Stačí taky poloprůsvitná "fólie", co se do ní balí elektronika nebo se dává jako kryt klávesnice nových notebooků. Stačí přes ní vyfotit zdroj převažujícího světla a je hotovo:-). Taky se dal např. do víčka od Pringles nalepit bílý kávový filtr, ze kterého vznikne vlastně poloprůhledný plast:-). A je to za pár korun.

  3. by Martin on 07/10/2009  11:47 Reply

    Ahoj Martine, dík za článek.
    Nad těmito krytkami jsem bádal na Ebay už před nějakou dobou, ale bál jsem se nějakou vzít z jednoho prostého důvodu. Jak moc může vyvážení bíle ovlivnit např. ten vylisovaný nápis na krytce či mléčný odstín krytky? Jestli to je minimální, hned jednu beru :). Dík za odpověď. Martin

    • by mk on 07/10/2009  12:02 Reply

      Nápis je ve stejné barvě jako krytka, takže asi nijak. A mléčný plast určitě žádnou normu o barevnosti, odrazivosti, rozptylu a co já vím co ještě nesplňuje, ale okometricky je neutrální dostatečně :DD Za těch pár korun není podle mě důvod to nezkusit.

Leave a reply

Your email address will not be published.