Jsme tak bohatí?

Známé rčení říká, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Přesně to mě napadlo, když jsem pokukoval na ebay po levném fotopříslušenství. Mám, nemám…? Nicméně zvědavost nakonec zvítězila, investoval jsem těch pár dolarů a teď vás formou reportáže seznámím s výsledkem.

Filtr ND 8

Můj foťák umí ISO 50, což se v mnoha případech ukázalo jako nedocenitelná vlastnost, ale často ani to nepomůže. Nouzově jsem to řešil nasazením polarizačního filtru, který ubere cca 2 clony, než jsem se rozhodl pořídit si neutrální šedý filtr. Výběr na ebay je bohatý, takže jsem chvíli probíral a vybíral. 9 dolarů za 77 mm filtr není nic, co by mě zruinovalo, poštovné z Hongkongu zdarma. O tom se v českých e-shopech ani nezdá. Teď se obrnit trpělivostí, za pár dní bude doma.

nd8
Na ND8 filtru nic zajímavého není


Filtr přišel zabalený v pěkné pevné krabičce a na první pohled vypadal slušně. Samozřejmě jsem očekával žádné antireflexní vrtsvy a podobně, ale čert to vem, dá se bez nich žít. První nasazení, napřed na širokáč. Vše vypadá dobře, v hledáčku je pochopitelně tma, ostření se moc nechce, ale fotografie se zdají být bez problémů. Mírný barevný posun do červena by krajinářům možná vadil, sporťákovi je to ale jedno.
Nasazuji na 70-200, zamířím z okna na protější dům, zaostřím... ejhle, něco je špatně. Obraz v hledáčku je podivně rozostřený a zdeformovaný. Opravdu je správně zaostřeno? Stupnice na objektivu ukazuje správnou vzdálenost, takže asi jo. Tohle je tedy ta kvalita levných filtrů - nedokonalá rovinnost obou stran skla způsobuje deformaci obrazu. A čím delší ohnisko, tím více je vada viditelná až do nepoužitelnosti. No ale na 17-40 to nevadí, aspoň něco.
Cena vs Kvalita 1:1

filtry_porovnani

Srovnání kresby při ohniskové vzdálenosti 200 mm. Vlevo bez filtru, vpravo s filtrem. Po kliknnutí se objeví 100% výřez

Držák Cokin filtrů + kroužek

Nejen krajináři, ale i sporťáci ocení možnosti systému Cokin, hlavně tedy přechodový filtr. Kdo má pořád zápasit s přepaly v obloze. Začneme tedy držákem filtrů. Kus plastu a kovový kroužek se závitem, na tom není co zkazit, říkal jsem si. A taky že ne. Oproti originálu se plastový držák o něco hůře nasazuje a o více hůře sundává, ale nedělám to 3x denně a aspoň si posílím prsty. Svoji funkci, tedy držení, splňuje. Cenový rozdíl oproti originálu skoro 500,-
Cena vs Kvalita 1:2

Přechodový filtr pro systém Cokin

Poučen z předchozí zkušenosti s levným ND filtrem jsem přistupoval k přechodovému ND 4 filtru s despektem a rovnou ho nasadil na tele. Předpověď nelhala, na delších ohniscích je ten kus začouzeného plexiskla stejně nepoužitelný. Ještě že mám ten širokáč. Jo, zapomněl jsem na opět hezkou a pevnou krabičku. Krabičky číňanům jdou a za 6,5 USD ani nejsou moc drahé.
Cena vs Kvalita 2:3

grad
Přechodový ND4 filtr pro systém Cokin P

Blesk

Blesk s poetickým názvem Emoblitz D35AFC se chlubí plnou podporou E-TTL II a kompatibilitou se všemi Canony. V poněkud rozměrově nedostatečné krabici nebylo nic než samotný blesk. Na první dotek nic moc, konstrukce z vrzajícího plastu, ale plast koneckonců nefotí. Hlava zoomuje ručně, dvířka bateriového prostoru hrozí, že upadnou, jen se na ně špatně podívám. První překvapení nastalo druhý den. Přepnul jsem přepínač na ON a nic. Že bych tam včera zapomně dát baterky? Ne, jsou tam a včera přece byly čerstvě nabité. Že ten krám vybíjí naterky i když je vypnutý by mě fakt nenapadlo, ale slova majitele tohoto zázraku mi to potvrzují. Nicméně nasazuju novou sadu tužkovek a zapínám.

emo31
Emoblitz D35AFC. Červený kryt vepředu je zřejmě jen na ozdobu, žádný AF pomocný paprsek z něj nesvítí

Směrné číslo 35 a nabíjení cca 6 sekund není žádná sláva, i když postarší Canon 550EX je na tom podobně (pravda, je o dvě třetiny silnější). Co říct k fungování? Blesk blýská. Výsledek je většinou cca o půl clony podexponovaný oproti originálu, ale funguje. Kompenzovat jeho expozici je třeba na těle, na blesku totiž není kromě vypínače žádný ovládací prvek. Posuvník vzadu slouží jen k orientačnímu zjištění síly záblesku - podle clony a isa ukáže, kam až blesk dobleskne, případně naopak. Hlava se otáčí o 180° vlevo a o podivných 150° vpravo, čímž paradoxně překonává většinu levných značkových blesků. Nenajdete tu žádnou odraznou či rozptylnou destičku a nefunguje ani modelační záblesk.

blesk2
Nahoře Canon, dole Emoblitz, hlava nazoomovaná na 80 mm. "Kvalita" světla v případě číňana výrazně klesla

Zkouším nazoomovat hlavu, tady už to žádná sláva není - světlo je značně kostrbaté a nerovnoměrné. Ještě v pc koukám na barvy a v porovnání s Canonem táhnou mírně do červena.Závěr je jednoduchý: v nouzi nejvysší lze použít, ale jinak je větší sranda 75 USD vyhodit komínem.
Cena vs Kvalita - 3:3

Neoprenový popruh

Originální popruh pomalu dosloužil. Líto mi to nebylo ani trochu, stejně byl všechno jen ne pohodlný. Volba padla na neoprenový. Když nechcete popruh s plastovými rychlosponkami, které se rychlorozepnou právě když to nečekáte, nemáte moc na výběr. Po zkušenostech s relativně drahým Vanguardem, z kterého mi bylo akorát horko a škrábal, a po prolezení českých webů jsem zamířil na svůj oblíbený aukční server, který nikdy nezklame. Kdo jiný než šikmoocí kolegové nabízejí noname neoprenový popruh. Není to žádný designový výstřelek, aspoň nepřitahuje pozornost. Neopren je z jedné strany pogumovaný, aby neklouzal na rameni a hlavně bez rychlosponek. V brašně zabere minimum místa, na krku netlačí a mírně pruží, zkrátka jednička s hvězdičkou za necelých 7 babek.

Cena vs Kvalita - 3:4

popruh
Neoprenový popruh netlačí a neškrtí

Tím náš minisouboj končí. Kvalita těsně vyhrála, hlavně zásluhou výrobků, na které není potřeba žádné sofistikovanější technologie. Takže heslo z úvodu platí, nejsme tak bohatí, abychom si mohli koupit ty nejlevnější věci, ale občas lze udělat výjimku.

A jaké máte zkušenosti s levným příslušenstvím vy?

17 Comments

 1. by pablo on 22/09/2013  01:19 Reply

  diky za clanek
  skoda ze jste u filtru neprilozil i ukazku ze sirkace a znacku
  neco levneho na sirokac hledam

  • by mk on 23/09/2013  09:32 Reply

   S těma značkama je to v Číně trochu potíž, navíc článek je starý několik let a všechno může být už jinak...

 2. by Mcfee on 31/12/2011  21:07 Reply

  ja jsem na ebay objednával filtry na 67mm (tamron 17-50/2,8) a zatim jsem naprosto spokojen, ze začátku jsem si v ČR pořídil UV od B+W za asi 1100kč a přes e-bay koupil přechoďák, pol. filtr a neutr. (ND8) a na žádném jsem si nevšiml ani ztráty kresby ( a to Tamron od f/4 kreslí perfektně) ani vinětace, aberace atd. jediný s čím mají filtry problém je protisvětlo, ale za cca 100kč za kus to rád oželím.
  dál jsem z e-bay kupoval ještě:
  spoustu step up a reverzních kroužků (na těch nění co skazit)
  baterku na 550D (za 12USD) - má o něco nižší výdrž než oreg. cca o 1/3 takže při desetinové cenně to tolik nevadí :)
  posuvné makrosáňky - plně funkční
  drátovou spoušť - po cca půl roce stále funguje bez problémů
  redukce z M42 - u první se mi ulomil čip tak mi poslali zdarma novou

 3. by Tomáš Novotný on 20/02/2010  13:08 Reply

  Já jsem toho nakoupil dost a je to tak 50:50:
  Sandisk extreme III 2 GB - odešla po třetím focení, kolega jí má dodnes
  drátěná spoušť pro 30D - půl roku, pak cvakala sama
  baterie 300D - nešla nabít
  baterie 30D - 4 ks a fungují všechny bez problémů
  BG pro Canon 30D a 5D (Meike a Phottix) bez problémů
  deštník difůzní - jeden mi spadl na zem ve větru, druhý OK, pouze měkká středová tyč, takže jsou v ní prohlubně od šroubu
  držák blesku - ok, na tom není co zkazit
  kopie softboxu lastolite easybox - OK
  zábleskové světlo do ateliéru - fungovalo dobře, prodal jsem
  stojan na blesk - vše OK
  kopie prodlužovacího kabelu - nefungoval, poslal jsem zpět, ještě nový nedorazil
  system cokin - vše ok (zkoušeno pouze širokáčem)
  bounce lumiquest 80-20 - není co zkazit
  sada rosco filtrů - taktéž OK
  neoriginál sluneční clona 24-105 - na 5D vinětuje, na 1D Mk II nikoliv, ale funkci má
  Kenko Pro Polarizační filtr - originál za příjemnou cenu, funguje OK
  BG - kopie na 30D - neměl kolečko na změnu expozice u spouště, vyměněno za Kenko filtr
  Kopie Rayflash - velká ztráta světla - nepoužitelné, vyměněno za easybox

  Na ebay nakupuji už asi dva roky, nakoupil jsem toho celkem dost a musím říct, že některé výrobky jsou fakt za tu cenu kvalitní, s jinými je problém, ale pokud to nestojí moc, dá se těch pár dolarů oželet. To co chtějí někteří prodejci za stejné zboží u nás, je nehoráznost. Na něčem mají až dvojnásobné marže a přitom to funguje tak, že to na eBay koupí a tady to prodají.

 4. by Kamil on 07/02/2010  05:04 Reply

  Kabelová spoušť k 50D - funguje bez problémů.
  Kabelová spoušť k 350D - fungovala bez problémů.
  Neoprenový pouzdro na minibook HP5101 - tam není co zkazit, je super :)
  Difuzer na 580 EX II - na něm taky není co zkazit :)
  kopie OC-E3 - funguje bez problému
  sluneční clona určená pro EF 17-55 2.8 (mám ji k 17-40ce) - taky super
  uvažoval jsem ještě o bezdrátovým odpalovači blesku, ale chybí mi tam high speed synchro, takže asi budu muset pořídit něco výrazně dražšího :(

 5. by Nev3r on 07/12/2009  20:59 Reply

  Jop, byl to on. Nonic, třeba se mi podaří ukecat ježíška na Originálního speedlita 420 EX, pujcuji si ho a na to my foceni to bohate staci... :-)

 6. by Nev3r on 05/12/2009  22:37 Reply

  j: Mohl byste mi prosím blíže napsat něco o tom blesku yn460? Jsem student, blesk si proto pujcuji a 600 jsem do blesku ted narychlo ochoten dat, nez koupim neco lepsiho, ale kdybyste měl nějaké snímky apod. byl bych moc rád... ( POkud ho ovšem máte někdo další, tak to pro vas plati take :o) )

  Nejvíce mi vrtá hlavou, jestli funguje s automatikou foťáku, nebo jestli se neco musi nastavivat rucne.

  Předem moc díky

  • by mk on 06/12/2009  13:06 Reply

   Je to tento blesk? http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=17203
   Zkušenosti s ním nemám, ale podle toho, co jsem se dočetl, NEUMÍ TTL, tudíž nekomunikuje s foťákem, nedokáže sám nastavit potřebnou sílu záblesku. Má akorát manuální nastavení od 1/1 do 1/64 výkonu. Bude použitelný třeba do studia, ale na nějakou akční reportáž ne.

 7. by Pavel on 01/12/2009  09:42 Reply

  Ja potrebuju koupit ted 2-3 levnejsi blesky na dalkovy odpalovani - jeden urcite koupim Canon 580 II (budu ho pouzivat i normalne nasazeny v sankach) + budu mit svuj aktualni Canon 430 + by to jeste neco chtelo...
  Chtel bych zase neco silnyho, ale nechce se mi vyhazovat penize za dalsi 580. Nemate nekdo zkusenosti s bleskama Nissin? Nissin 866 ma smerny cislo 60 a stoji neco pod 4000Kc...

  • by mk on 01/12/2009  09:53 Reply

   Moc toho po netu není:
   http://reviews.davidleetong.com/?p=1150
   http://dermoment.com/2008/12/13/nissin-di622-review-ein-gunstiger-blitz-mit-power/

 8. by j on 21/11/2009  12:06 Reply

  Ja toho mam z ciny plno a funguje to dodnes - namatkou odrazna deska 80cmm za cca 400 Kc (nic se neloupe), radiove odpalovani blesku (obcas neodpali jeden blesk, ale to jsem vyresil), blesk yn460 - na studiove foceni super, dratenou spoust s casovacem za 600, bezdratovou za 600 (dosah 200 metru, funguje rok a pul v pohode), 80cm fotostan za 450 (taky drzi) :)

  co bych si ale v zadnem pripade neporidil neznackove jsou prave ty filtry... kor kdyz z USA jsou jen o malo drazsi a o dost kvalitnejsi :)

 9. by Jakub Boček on 11/11/2009  19:22 Reply

  Díky za informace, pokud jde o tohle levné příslušenství, nemáte někdo zkušenosti s weby http://www.dealextreme.com/products.dx/category.806 nebo http://www.focalprice.com/goods_105_1_n.html ? :) Platba přes paypal a poštovné zdarma samozřejmě. :)

  • by mk on 12/11/2009  10:08 Reply

   Dealextreme je spolehlivý obchod, ten druhý neznám. Ale je třeba počítat s tím, že spousta zboží bude typické čínské kvality :)
   Ještě třeba http://www.lightinthebox.com/

 10. by marek on 11/11/2009  14:06 Reply

  Skvely clanok, rovnako, ako predchadzajuci o nakupoch fototechniky a fotodoplnkov na ebay!:) Mozno by sme ti mali ako "prvolezcovi" na tie nakupy prispievat :)

 11. by tori on 11/11/2009  12:11 Reply

  ja dostal neoprenovej remen k batohu kata v cene... batoh je genialni, remen dobrej....

  od dinanu mam:

  dratenou spoust - umrela po 2 focenich

  Bezdratovou spoust - dalkove ovladani zaclo blbnout asi po 3 focenich, kolega to prokapal necim na cisteni tiskaku a jaks tak to funguje, soucasti spouste je i kablik ktery pouzivam jako dratenku a ten zatim bez problemu

  dalkove odpalovani blesku:
  obcas zablbne ale jinak ok

  odrazka:
  na tom neni co skazit, to ze se loupe zlata a stribrna toje klasika

 12. by Milan Kryl on 11/11/2009  10:31 Reply

  Já jsem zatím z východu pořídil jen led baterku, která slouží dobře :) a jak vidím zkušenosti, tak kopie iPhone nebo levný blesk nemá cenu v extrémních dealech nebo jinde pořízovat...

 13. by Honza on 11/11/2009  10:25 Reply

  Pěknej článek!
  Osobně používám neoprenovej popruh od Tamracu (s těma zlobivejma rychlosponkama) a jsem s nim po roce a půl používání nadmíru spokojenej (model N-25, tušim).
  PS: máš bezva kuchyň ;)

Leave a reply

Your email address will not be published.