Třináctá komnata galerie na Megapixelu

Poslední cca tři, čtyři týdny jsem začal celkem poctivě (tzn. nic nevynechat) komentovat sportovní fotografie ve fotogalerii na webu Megapixelu. Podotýkám, že je to jen má soukromá iniciativa, i když už jsem za ni byl označen titulem “pomocná stráž Megapixelu”. Za tu dobu jsem stihl vypozorovat několik jevů, které sice nejsou něčím novým, ale stejně se mi z nich chce blít.

 1. Většinou je úplně jedno, zda je vaše kritika konstruktivní nebo jen výkřik, stejně budete za arogantního hajzla.
 2. Vůbec nezáleží  na tom, že máte s focením sportu desetileté zkušenosti, platí bod č. 1.
 3. Komentáře “líbí” a “nelíbí” mají naprosto stejnou vypovídací hodnotu; za ten první vám poděkují, za druhý viz bod č. 1.
 4. Jak má vypadat sportovní fotka vědí nejlépe ti, co nikdy sport nefotili.
 5. Nikdo neumí dodržovat pravidlo, že se bavíme o fotkách, ne o lidech; můžeme zaútočit na něčí názor, ale nikdy ne na jeho nositele.
 6. Všichni perfektně vědí, co by měl dělat ten druhý.
 7. Zdaleka nejagresivnější jsou tzv. “strécové”, muži kolem 50 let. Mladí přijmou kritiku většinou v pohodě.
 8. Exif je svatý grál

A ještě pár odkazů:

http://www.megapixel.cz/foto/146991

http://www.megapixel.cz/foto/146142

http://www.megapixel.cz/foto/146561

http://www.megapixel.cz/foto/148431

 

23 Comments

 1. by Martin Bokůvka on 12/08/2015  14:50 Reply

  njn, nejste ani první a ani poslední, kdo tu strašlivě miloučkou a přátelskou atmosféru na megapixelu neumí strávit... bohužel je to boj proti větrným mlýnům.
  taky jsem to kdysi glosoval (http://forum.megapixel.cz/diskuze/1295) a pak jsem to vyflákl - stádní chování se dá vymýtit dost těžko. za éry pana Pavelčáka byly taky krásné shitstormy, kdy kolem sebe pan Umělec kopal jako mula.
  takže dlabat na to - lidi, kteří se DOOPRAVDY chtějí něco naučit, ti se k informacím o tom, co si ostatní skutečně myslí o jejich tvorbě, dostanou jinými metodami.
  a ti, pro které je smyslem života lajkovat a chválit každý cvak kamarádů, se sami odsoudili k trestu zůstat navždy na úrovni začátečníka, který občas čirou náhodou udělá dobrou fotku, ale absolutně netuší, jak k tomu dospěl...

  p.s.: ti největší borci z galerie megapixelu si založili na facebooku skupinu KRITIKOU K LEPŠÍM FOTOGRAFIÍM, kde se tou kritikou opravdu nešetří :D (ironie)
  p.s.2: na megapixelu mě strašně baví, jak se to "zdravé jádro" naučilo pár klíčových slov typu "krásné světlo" nebo "skvělá kompozice" a to pak sází ke všem obrázkům, lhostejno že je to focené za pravého poledne nebo že obsahuje základní kompoziční chyby

  • by mk on 12/08/2015  16:43 Reply

   Díky za odkaz na fórum, početl jsem si :)

 2. by Vilem on 10/08/2015  22:35 Reply

  Co to znamena "ze exif je svaty gral"? Vim, co je to exif, vim, co je to svaty gral, ale nejak si to nedokazu spojit do souvislosti s negativem u foceni. Diky za odpoved

 3. by Roman Kratochvíl on 04/08/2015  08:37 Reply

  Prohlédl jsem si některé fotografie, které zde pan Kozák odkazuje. Na některých, není komentář pana Kozáka k nalezení a když je, tak je jenom strohé konstatování.
  Vypozoroval jsem, že pan Kozák je tak daleko, že se mu líbí jenom total profi photo, a někteří amatéři prostě nepochopí že jsou jenom amatéři.

 4. by Standa Kolařík on 26/07/2015  01:13 Reply

  Tak jsem si znova přečetl pravidla užití a v kombinaci s tím kolik se tam pohybuje blbečků, tak na Megapixelu asi fakt své působení ukončím!
  Je ale vůbec na českém internetu ještě nějaká normální fotogalerie?

 5. by q2 on 21/07/2015  16:16 Reply

  Zdravím.

  Koukal jsem na ony fotografie, k něm se vyjadřovat nebudu, jsou nějaké, ale co mě zarazilo je Vaše strohost.

  Neříkám, že sáhodlouze rozebírat každou z desítek fotek, to asi dost dobře nejde, člověk taky dělá něco jiného, ovšem napsat jenom tahle fotka stojí za prd a to je celé?? No nevím.

  • by Standa Kolařík on 21/07/2015  18:37 Reply

   No ono je to taky dvojsečné - já jsem se rozepsal pod tou druhou (post 24) a vysloužil jsem si to co mi vzniklo pod tou mojí (ten třetí odkaz)

   • by q2 on 23/07/2015  11:53 Reply

    No zdá se, že si člověk fakt nevybere :)

 6. by Martin Lukeš on 20/07/2015  18:10 Reply

  Zdravím všechny zúčastněné,
  v žádném případě nechci obhajovat fotografy, kteří neumějí přijmout konstruktivní kritiku, zvláště od zkušenějších kolegů. Na druhou stranu to co je zde popisováno jako 13. komnata Galerie Megapixelu, je v podstatě 13. komnatou ega mnoho amatérských fotografů. Ti pod tlakem plácání po ramenou, od svého okolí získají pocit, že jsou mistři v oboru fotografie. V tomto opojení ztratí poslední kousky soudnosti a sebereflexe a propadnou jakési droze lajků a pochlebovačných komentářů, bez kterých si pak už svou tvorbu ani neumí představit. Bohužel tenhle jev funguje na všech tuzemských Galeriích a není možné se ho zbavit, pokud jednotlivci, kteří tvoří danou komunitu, nezačnou přemýšlet jinak a místo honby za "lajky" se nevydají cestou pokory, úcty a sebezdokonalování. Celá tato diskuze dost možná už ani nepatří na foto weby, jako spíš na pole psychologie a sociologie :)

  Na druhou stranu bych na obhajobu naší Galerie rád podotkl, že ani v soutěži ROK S MEGAPIXELEM, ani v Galerii jako takové nedáváme celkové atraktivitě, tedy skóre fotografií, takový význam. I to je důvod proč atraktivita po čase sama od sebe klesá, proč je v Galerii rubrika DOPORUČUJEME, která má pro mnoho lidí větí váhu, než číslo s procenty.

  Dále se snažíme vyvážit komentáře typu "WOW" a "líbí" odbornou kritikou, tedy názorem Megapixelu a tzv. "specialistů" na daný žánr, kteří se občas dostanou do stejné situace jako Martin Kozák, nebo já, tedy, že jsou označeny za namyšlené, arogantní a sebestředné náfuky. A navíc v hlavní soutěži nerozhoduje atraktivita, ale porota v čele s odborným garantem na dané téma, mezi kterými byl právě i Martin Kozák.

  Ano i Galerie Megapixelu má tedy svoje problémy, i zde se vedou žabomyší války i zde dojde občas k nějakým vyhroceným střetům. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že tato Galerie sdružuje přes 8000 aktivních fotografů. Navíc jde o lidi obou pohlaví, všech sociálních vrstev, náboženských vyznání i politických přesvědčení, kteří kromě toho že fotí, v podstatě nemusí mít nic společného. Beru to prostě tak, že když tolik lidí rozesadíte v sobotu večer do hospod, bylo by zázrak, aby se to alespoň v jedné hospodě nepopralo. Všude narazí člověk na lidi soudné a nesoudné a tak je to v každé komunitě, nebo sociální skupině.

  s pozdravem

  Martin Lukeš
  šéfeditor Galerie

  PS: děkuji za přiložené linky, je zde spoustu věcí, ke kterým mám jako editor co říci a kterými se budu zabývat. Bohužel není v našich silách projíždět každý komentář, tak nám občas něco uteče :)

 7. by Josef Plaček on 20/07/2015  18:09 Reply

  Martine, máte bohužel naprostou pravdu, některé Vámi uváděné diskuze jsem si pročetl a nejraději bych šel zvracet, ale musím i říci, že fotograf Vašeho formátu by občas měl komentáře psát trochu diplomatičtěji, kritiku případně rozvést, aby si z ní uživatel vzal i něco k srdci, a ne že si odnese jen pocit, že jste mu ve třech větách zdělil, že je to hnus a nic k tomu, a ještě velice nevybíravým stylem vidláka (občas). I když u minimálně jednoho případu by to bylo házení perel sviním, neb mu toto vysvětlil někdo jiný a akorát málem schytal pár facek... A to říkám jako člověk, co ani "nenasazuje bílé rukavičky" a každého spraží za jeho chyby až hanba. Ale při hodnocení fotografií se snažím být mírný, mnohdy hodnocení ani neodešlu, protože je rozdíl s někým jednat z očí do očí anebo takto písemně a to i když jej znáte.
  Myslím, že pokud by jste vystupoval ve svém projevu více jako profesionál, mohl jste si ušetřit několik osobních útoků, samozřejmě, i pokud by i toto nezabralo i já bych si pak na daném člověku smlsnul, prostě by mi bouchly saze a člověku, který nevidí, že mu někdo chce pomoct, když ty jeho fotky jsou hrozné, bych asi od plic řekl, co si o něm a jeho pochlebovačných kamarádech myslím.

  Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby se člověku zobrazovaly komentáře jiných uživatelů v takovýchto diskuzích u fotografií až poté, co sám přispěje svým neovlivněným názorem do mlýna, jako to občas někde bývá se zobrazením číselného hodnocení, protože mnohdy se velice evidentně projeví "ovečkový efekt", kdy různí jedinci již pouze přitakávají a papouškují již napsané, protože prostě převzali cizí názor.

  A taky by občas měli hodnotit fotografii jako celek a pocity z ní, a ne jen technickou kvalitu na úrovni molekul, nikoli chybějící části těla a podobně, čili základní chyby.

  Btw.: Doufám, že jsem Vás přirovnáním "stylem vidláka" neurazil ale lepší přirovnání mě nenapadlo, samozřejmě si Vás jako fotografa vážím a nic proti Vám nemám. To jen aby nedošlo ke zbytečné hádce, věřím, že kontext bude pochopen.

  • by mk on 20/07/2015  18:59 Reply

   Ja se tak snadno neurazim :) Minimalne v jednom pripade jsem kritizoval konstruktivne a vysledek byl uplne stejny.
   Jinak weby, kde je fotka anonymni az do doby, kdy ji okomentuji, tu jsou/byly a uplne nemam pocit, ze by to tam fungovalo lip...

   • by Josef Plaček on 20/07/2015  19:24 Reply

    Tak to jsem za Vás rád, co se urážení týče, ovšem ten zbytek je bohužel smutný. Bohužel s tím asi nic nenaděláme.

 8. by Jindřich Šaur on 20/07/2015  11:01 Reply

  To ale není problém jenom Megapixelu. Poslední dobou mi připadá, že by se většina těchto bodů dala aplikovat na jakoukoliv diskuzi na internetu... :-(

 9. by Standa Kolařík on 20/07/2015  10:39 Reply

  Jsem rád, že jsem byl zařazen do výběru "obětí" :-)
  Ale všiml jsem si jedné věci - ještě se tam pohybuje pár jedinců co mají potřebu "srážet hřebínek", ani tak jim nejde o fotky jako spíš shodit komentátora útokem typu "no ty máš co nejmíň co mluvit" a podobně.
  Hodně mi to připomíná defacto zaniklý server fotopatracka.cz , hlavně tím přístupem "dej plný počet nebo drž hubu"

  díky za článek

  • by Standa Kolařík on 20/07/2015  10:40 Reply

   Ale úplně nejlepší je ten přístup "jsem amatér, takže pro mne platí jiné měřítka"...

   • by mk on 20/07/2015  10:54 Reply

    Jo, komentář "tady je to amatérský server, tak se sem neser" jsem nepochopil dodnes.

 10. by Hari on 20/07/2015  09:43 Reply

  Az na to generalizovani nikdo,nikdy, vzdycky souhlas, takovy je obecny trend na fotoserverech...

 11. by Petr Salinger on 20/07/2015  09:03 Reply

  Naprosto souhlasím. Lidé nechtějí poradit a chtějí být jenom chváleni.
  Navíc co Čech, to odborník na všechno...

  Od určité doby proto na fora nelezu a nehodnotím.

 12. by Lukáš Krása on 20/07/2015  08:56 Reply

  Uz jsem tim taky otravenej, vypozoroval jsem dalsi jevy :

  1) nejlepsi a zpravidla nejvice bodovane fotky jsou od tzv. exploiteru - staci lajkovat kazdou blbost a spolehat na to, ze vam to lide vrati. Bohuzel to funguje velice spolehlive, a proto jsou kolikrat nejlepe hodnocene fotky od lidi, kteri nedelaji nic jineho nez jen lajkuji fotky ostatnich bez ohledu na jejich kvalitu.

  2) Megapixel zacina byt v oblezeni lidmi z Photoserver.eu, ktery osobne povazuji za skutecnou zumpu, kde lide vedou sve zabomysi valky. Je to neuveritelne verny obraz nasi slunickove spolecnosti, kdy jakakoli kritika vyvola vlnu jesitnych a urazlivych prispevku...

  Nezbyva nic jineho nez zacit sledovat/kritizovat pouze lidi, kteri feedback oceni a okamzite blacklistovat kohokoli, kdo se projevi jakkoli jesitne nebo egoisticky.

  • by mk on 20/07/2015  09:29 Reply

   Ha, tak už vím, co znamená PS - Photoserver :)

   Se zbytkem souhlas až na to blacklistování.

   • by Lukáš Krása on 20/07/2015  09:35 Reply

    Myslel jsem osobni blacklist - proste pokud clovek nestoji o kritiku, tak u dotycneho jiz neztracet cas ;-)

 13. by PK on 19/07/2015  21:29 Reply

  Jak píšeš na začátku - jevy nejsou něčím novým..

  • by Tomas on 19/07/2015  22:10 Reply

   Tohle je bohuzel jev ktery se objevuje nejen u fotografie.
   Casto jen ten kdo vi, uzna ze nevi.
   Timto zdravim arogantniho hajzla a vazim si toho je ochotny podelit se o svoje znalosti.
   Tomas

Leave a reply

Your email address will not be published.