Souboj TTL rádiových odpalovačů blesků

S umístěním (systémového) blesku mimo sáňky fotoaparátu se před fotografem otvírají úplně nové obzory. Nespoléhat se na přirozené osvětlení a svoboda „generovat“ si vlastní světlo podle svých požadavků je zásadní zejména u ateliérové fotografie, ale dost dobře jde použít i při akčním fotografování třeba sportu – pro odpíchnutí fotografovaného objektu od pozadí, tvorbu stínů a podobně.

Existuje několik možností, jak spustit systémový blesk umístěný mimo váš fotoaparát – integrovaným bleskem, jiným systémovým bleskem, infra komandérem, kabelem, fotobuňkou a konečně rádiovým odpalovačem. Poslední možnost je ze všech nejsofistikovanější a právě jí se dnes budu věnovat. A jelikož rádiových odpalovačů je na trhu nepřeberné množství, vybral jsem pro srovnání jen ty nejlepší, které zároveň podporují přenos pokročilých informací mezi tělem a bleskem, neboli zvládají TTL komunikaci. A těch existuje momentálně jen pět.

 

PocketWizard MiniTT1 a PocketWizard FlexTT5

Známého amerického výrobce LPA Design proslavily v minulosti zejména modely PocketWizard Plus a Plus II a mnoho fotografů je kvůli jejich robustnosti a spolehlivosti používá dodnes. Přenos TTL informací mezi tělem a bleskem však umí až dvojice zařízení MiniTT1 a FlexTT5, aktuálně dostupná pro Canon a Nikon. Mini je menší a dokáže pracovat pouze jako vysílač, zatímco větší Flex lze použít jako vysílač i jako přijímač. V praxi tedy vaše sestava může být složená buď z Mini nebo Flexu na straně fotoaparátu a z Flexu na straně blesků. Cenový rozdíl mezi nimi je minimální a funkční žádný, pouze Mini může mít mírně menší dosah; každopádně pro jeho volbu jako vysílače hovoří citelně menší rozměry a hmotnost.

Výhody a nevýhody

Pokud jde o samotnou koncepci a vybavenost, je na tom dvojice MiniTT1/FlexTT5 slušně. V atraktivním provedení najdete téměř všechny základní funkce – TTL, vysokorychlostní synchronizaci HSS, synchronizaci na druhou lamelu. Ve verzi pro Nikon je podporován systém Nikon CLS.

U Canonu bohužel kromě kompenzace bleskové expozice nelze nastavovat žádné parametry z menu fotoaparátu a například zmíněná synchronizace na druhou lamelu funguje tak, že se z PC přes PocketWizard Utility (viz dále) odpalovačům řekne, ať při překročení například 1/10 s začnou synchronizovat na druhou lamelu. Pokud ale chcete na place chování změnit, nelze; jedině když si předem do druhé paměti nahrajete setup, který synchro na druhou lamelu nepoužívá. Jenže „paměťovou banku“ je třeba přepnout na vysílači i přijímači, což znamená procházku k přijímači…

Mezi speciality, které má jen PocketWizard, patří například funkce Hypersync. Pod tímto označením se skrývá změna časování záblesku, dovolující synchronizaci s časy až o 1/2 EV kratšími (záleží na konkrétním modelu fotoaparátu) bez nutnosti použít HSS. Pokročilá nastavení odpalovačů se provádí přes povedenou utilitu z počítače přes USB, k dispozici jsou dvě „paměti“ pro nastavení, mezi kterými se dá na přístrojích přepínat. Stejným způsobem se přes USB aktualizuje i firmware; výrobce se poměrně činí a firmware neustále vylepšuje. Plusem je rozhodně i zpětná kompatibilita se staršími modely výrobce.

Mini i Flex mají průchozí sáňky, tudíž je možné mít je na těle nasazené spolu s dalším systémovým bleskem (a přes něj lze konečně nastavovat výkon manuálně). Bonusem po dokoupení příslušného kabelu je použítí komba Mini/Flex jako dálkové rádiové spouště fotoaparátu; žádný jiný konkurent stejnou vlastností nedisponuje.

Problém s dosahem

Abych ale jen nechválil, mají Mini i Flex své nevýhody. Tou nejzásadnější a pro mě nepochopitelnou je spolupráce s některými blesky od Canonu, konkrétně modely 430 EX a 580 EX II, tedy bohužel i vlajkovou lodí Canonu. Tyto blesky produkují vysokofrekvenční šum v pásmu, ve kterém Pocketwizard pracuje a tím dramaticky ruší příjem rádiového signálu. Zatímco výrobce udává dosah až 240 m, s výše zmíněnými blesky může dojít k jeho snížení klidně třeba na pouhých 10 metrů, čímž se dostáváme za hranici použitelnosti. Dobrá zpráva pro Evropany je, že tímto neduhem je postižena zejména US verze, evropská pracuje na mírně odlišné frekvenci a tolik rušením netrpí. Ale i tak jsem se v testech při přímé viditelnosti v exteriéru málokdy dostal přes 30 metrů. Pokud vás zajímají detaily kolem tohoto problému, odkážu vás na zprávu na následujícím odkazu. Ti z vás, co nevládnete angličtinou, vězte, že závěr z ní plynoucí je ten, že za vše může Canon. A pěkný rozbor provedl na svém webu také Rob Galbraith.

Místo úpravy konstrukce přístrojů se LPA Design vydal jinou cestou. Otestoval a doporučil několik obskurních možností, jak správně instalovat přijímač a blesk (kterým směrem natočit anténu, použít propojení kabelem apod.) a také představil dvě stínící pomůcky, které by měly vliv rušení minimalizovat. Jedním z nich je stínící návlek AC-5 a druhým stínící kryt AC-7. Detaily jednotlivých řešení přesahují rozsah tohoto článku, a tak se jim věnovat nebudu a zájemce znovu odkážu na výše uvedený web Roba Galbraitha. Za zmínku ještě stojí fakt, že verze pro Nikon interferencemi postižena není a žádné stížnosti se ke mně nedostaly.

Mezi další mínusy řešení od PocketWizardu, ačkoli oproti výše zmíněnému problému spíše kosmetické, patří nekompatibilita sáněk na FlexTT5 s gumovým těsněním u blesku Canon 580 EX II (guma kolem patice se skřípá a ničí), nepříliš mechanicky povedené přepínače, odstávající anténa u Flexu a nepoužitelně umístěný závit pro stativový šroub tamtéž.

Cena a dostupnost

V ČR jsou výrobky PocketWizard běžně dostupné, ceny se pohybují od 5500 Kč za MiniTT1 a 5900 Kč za FlexTT5. Vzhledem k problémům s dosahem bych je ale doporučil před zakoupením pořádně otestovat.

 

Radiopopper PX

U nás méně známé odpalovače Radiopopper PX  jsou za mořem přímou konkurencí Pocketwizardu MiniTT1/FlexTT5. Na rozdíl od nich jdou na věc odlišným způsobem: Pocketwizard dekóduje TTL povely vysílané fotoaparátem do sáněk blesku, ty předá svým vlastním rádiovým protokolem přijímači a ten je převede zpět do řeči, které rozumí blesk. Radiopopper PX místo toho snímá záblesky Master blesku a pouze je „hloupě“ rádiovým signálem pošle dál do přijímače, který je zpětně svojí infra diodou „přebliká“ do infra detektoru na Slave blesku. Rádiové signály jsou tady jen jakousi prodlouženou rukou klasické optické komunikace, která jinak probíhá mezi Master a Slave bleskem.

Výhody a nevýhody

Řešení je to geniálně jednoduché, než ale začnu chválit, napřed zmíním jeden velký zápor: na fotoaparátu je třeba mít nasazený blesk (Master), jehož povely se pak snímají a předávají dál do cílového blesku (Slave). Výjimkou jsou přístroje značky Nikon s integrovaným bleskem s Commander módem, kde lze použít speciální nástavec na integrovaný blesk. U Canonu nebo u Nikonů bez integrovaného blesku však použití Radiopopper PX znamená nutnost pořídit si další blesk nebo alespoň infra komandér, který bude sloužit „jen“ jako Master (a celý den jej nosit na krku). Dále však následují samé výhody. Cokoli umí Master/Slave mód bleskového systému vašeho fotoaparátu, to umí i Radiopopper PX, teď i v budoucnu. To znamená HSS, synchronizaci na druhou lamelu, manuální nastavení výkonu, oddělené ovládání skupin blesků, Nikon CLS atd. Případné změny v TTL protokolu vás nemusí trápit, neboť Radiopopper PX nic takového neřeší, nemusíte se ani starat o aktualizaci firmwaru (ostatně to ani nelze).

Anténa je nezvykle odnímací, protože s ní jsou odpalovače dosti neskladné a náhradní stojí 20 USD. Přijímač i vysílač Radiopopper PX pro Canon i Nikon jsou totožné, liší se pouze plastovým dílem, kterým se odpalovače přichycují k tělu Slave blesku; k Masteru se připevňují suchým zipem. K němu směřuje ještě jedno mínus – plastový držák je poměrně mohutný a zabere vám v brašně zbytečně mnoho místa. Ale nic nebrání nechat jej doma a připevnit odpalovač k blesku například gaffa páskou.

Výkon, cena a dostupnost

Radiopopper PX netrpí žádným rušením a dle zkušeností uživatelů není problém se dostat na deklarovaných 500 a více metrů dosahu. V praxi jde samozřejmě o úplně zbytečnou vzdálenost, ale znamená to, že i v zarušeném prostředí a přes dvě zdi nebudete mít žádné potíže. Horší je to s dostupností v Česku; ačkoli verze pro Evropu již existuje, v současnosti jej do ČR nikdo nedováží, a tak se zájemci musejí porozhlédnout po zahraničních e-shopech; ceny na eBay nebo na americkém Amazonu začínají na 250 USD za přijímač či vysílač plus poštovné (a bohužel i clo a DPH) a vyjdou tak ve výsledku ze všech systémů nejdráže.

 

Pixel Knight TR-331, TR-332 a Pixel King

Přesuneme se na opačnou stranu zeměkoule, do Hong Kongu do sídla firmy Pixel Enterprise Limited. Tato čínská firma se před dvěma lety představením modelu Pixel Knight TR-331 (Nikon) a TR-332 (Canon) zařadila mezi smetánku výrobců TTL rádiových odpalovačů a ve svém úsilí nepolevuje ani dnes.

Knight neboli rytíř

Nejprve zmíním obecné vlastnosti typů Knight TR-331 a 332 a poté specifika spojená s konkrétní značkou fotoaparátu. Odpalovače Knight jsou příjemně malé, s několika ovládacími prvky a malým podsvíceným LCD. Tlačítka na přijímači jsou umístěná bohužel nešťastně a při nasazeném blesku se na ně lze jen těžko dostat, naštěstí je moc často potřebovat nebudete. Přítomná je i aktualizace firmwaru skrz USB připojení. První modely trpěly porodními bolestmi v podobě problémů se spolehlivostí nebo spíše funkčností, které se ale časem podařilo vyřešit.

Pro Nikon je určen typ Pixel Knight TR-331. Šlo o jednu z vůbec prvních možností, jak odpálit dálkově rádiem blesk Nikon a funkčnost je tomuto trochu poplatná. Ačkoli odpalovače umí většinu moderních funkcí (HSS, synchronizace na druhou lamelu, oddělené ovládání až pěti skupin blesků svým vlastním způsobem), nepodporují bohužel systém kreativního osvětlení Nikon CLS.

Je zajímavé, že Canon verze Knight TR-332 neumí například synchronizaci na druhou lamelu, ale dokáže u vybraných blesků manuálně na dálku nastavovat výkon. Také shledávám poměrně podivným, že nepodporuje některé, zejména novější modely fotoaparátů, proto se před případným nákupem raději pečlivě informujte. Naštěstí ale existuje řešení jménem Pixel King.

King

„Rytíře“ pro Canon nahradil nedávno po všech stránkách pokročilejší model Pixel King a majitele značky Sony potěší, že kromě Canonu je odpalovač King dostupný i pro jejich systém; naopak trochu překvapivě tentokrát chybí verze pro Nikon.

Na vysílači a přijímači Pixel King není nic zvláštního, snad jen to, že oba vypadají prakticky totožně a výrazně oproti modelu Knight narostly co do rozměrů. Naopak ubyl displej a veškeré ovládání blesků tak probíhá z menu fotoaparátu; je tedy nutno vlastnit fotoaparát, který toto menu obsahuje (u Canonu jde o modely EOS 40D a 450D a novější) a k němu odpovídající blesk (všechny modely EX II a 320EX a 270EX). Potom lze nastavit prakticky vše, co umí Canon systém – HSS, synchronizaci na druhou lamelu, manuální výkon, zoom bleskové hlavy, ovládat skupiny blesků atd. Nechybí ani možnost aktualizace firmwaru přes USB. Sáňky ve vysílači vypadají jako průchozí, tzn. že by do nich šel nasadit další blesk, ale není tomu tak, sáňky nejsou určeny pro další blesk, nebude v nich fungovat.

Dosah, dostupnost a cena

Dosah činí 65 metrů u modelu Knight a 100 metrů u King a opět dle zkušeností uživatelů je u současných verzí funkčnost bezproblémová. Pixel Knight i King jsou běžně dostupné v české prodejní síti, Knight stojí od 3500 Kč, King od 4000 Kč; v obou případech se jedná o sadu vysílač/přijímač. Jde tak o nejlevnější TTL rádiové odpalovače na trhu.

Aktualizace: Pixel King je nyní dostupný i pro Nikon, viz web výrobce.

 

Phottix Odin

Poslední z velké pětice TTL radiových odpalovačů je model Odin opět čínské firmy Phottix. Tato u fotografů známá společnost, řadící se mezi lepší „Čínu“, má ve svém portfoliu mnoho různých spouští a odpalovačů. Odin, pojmenovaný podle hlavního severského boha, je z nich nejnovější a nejvybavenější a v současnosti dostupný bohužel jen pro Canon.

Funkce, výhody a nevýhody

Na první pohled se od většiny svých konkurentů liší; přijímač je standardního kvádrovitého tvaru, zato vysílač je poměrně velký a hlavně vybavený rozměrným podsvíceným displejem a celou baterií také podsvícených tlačítek. Veškeré ovládání dálkových blesků probíhá těmito tlačítky a nastavené parametry jsou přehledně zobrazeny na displeji. Zpracování je poměrně slušné a hlavně nechybí žádná důležitá funkce – HSS, synchronizace na druhou lamelu, manuální nastavování výkonu, změna zoomu bleskové hlavy, ovládání více skupin blesků, modelační záblesk atd. Blesky lze částečně ovládat i z menu fotoaparátu, ale toto nastavení se „tluče“ s nastavením na displeji a některé funkce z menu vůbec nefungují (třeba zoom hlavy), tudíž doporučuji používat ovládání na vysílači. Nastavování je dostatečně intuitivní, abyste ani nepotřebovali číst návod.

Na rozdíl od PocketWizardu někdo při konstrukci přemýšlel, neboť prostor kolem sáněk na přijímači je vytvarován podle gumového těsnění patice u blesku Canon 580 EX II, ačkoli si nemyslím, že by byl přijímač jako takový utěsněný. Přítomnost microUSB konektorů naznačuje možnost aktualizace firmwaru, bohužel zdířky nejsou nijak chráněné a doporučuji je přelepit třeba gaffa páskou, než se do nich dostanou nečistoty. Vysílač nedisponuje průchozími sáňkami, tudíž zapomeňte, že byste používali zároveň blesk na těle i dálkový, což je asi největší vada na kráse. Naopak by někoho mohla potěšit kompatibilita se staršími odpalovači Strato a Strato II stejného výrobce.

S dosahem v praxi není problém, zkoušel jsem až cca 350 metrů při přímé viditelnosti; spolehlivost sice nebyla stoprocentní, ale jde o více než trojnásobnou vzdálenost, udávanou výrobcem jako maximální dosah (100 metrů). Při reálném fotografování vás dosah rozhodně omezovat nebude.

Dostupnost a cena

Phottix Odin je opět v prodeji i v České republice. Cena za sadu přijímač/vysílač je nastavena poměrně vysoko na 8000 Kč. Přímo z webu výrobce jej lze objednat za 350 USD (plus poštovné cca 5 USD), při započítání cla a DPH se to však nevyplatí.

 

Závěrem

Všech pět systémů je si do značné míry podobných, ačkoli technické řešení se u jednotlivých výrobců liší. Pokud jde o základní funkce, tak nejhůře nakonec dopadl průkopník TTL odpalovačů PocketWizard MiniTT1/FlexTT5 pro Canon; chybějící manuální nastavování výkonu(bez dalšího blesku) či ovládání zoomu hlavy zamrzí a problémy s rušením u Canonu více než naštvou. Někdo naopak může ocenit pokročilé funkce, zpětnou kompatibilitu či přístroj dva v jednom – odpalování jak blesku, tak fotoaparátu. Radiopopper PX je cenově nejdražší a i vzhledem k jeho (ne)dostupnosti v ČR u nás patrně nebude patřit k oblíbeným. Nakonec se tedy většina ze zájemců bude pravděpodobně rozhodovat mezi Pixel Knight (King) a Phottix Odin. Funkcemi jsou si oba modely hodně podobné a prakticky na špici, cena hovoří jednoznačně pro Pixel.

 

A ještě porovnání technických parametrů:

Pocketwizard MiniTT1/FlexTT5

Frekvence:                        433,42 – 434,42 MHz
Počet kanálů:                    35
Dosah:                               až 240 metrů při použití E-TTL II
Napájení:                          Baterie CR2450 u MiniTT1, dvě AA baterie u FlexTT5
Připojení k PC:                  mini USB konektor
Určeno pro:                       Canon, Nikon

 

Radiopopper PX

Frekvence:                        902 – 928 MHz
Počet kanálů:                    16
Dosah:                               až 580 metrů
Napájení:                          dvě AAA baterie ve vysílači i přijímači
Připojení k PC:                  nelze
Určeno pro:                       Canon, Nikon

 

Pixel Knight TR-331, TR-332

Frekvence:                        2,4 GHz
Počet kanálů:                    15
Dosah:                               65 metrů
Napájení:                          CR-2 baterie ve vysílači i přijímači
Připojení k PC:                  nelze
Určeno pro:                       Canon, Nikon

 

Pixel King

Frekvence:                        2,4 GHz
Počet kanálů:                    7
Dosah:                               Přes 100 metrů
Napájení:                          dvě AAA baterie ve vysílači i přijímači
Připojení k PC:                  mini USB konektor
Určeno pro:                       Canon, Sony

 

Phottix Odin

Frekvence:                        2,4 GHz
Počet kanálů:                    4
Dosah:                               Přes 100 metrů
Napájení:                          Dvě AA baterie ve vysílači i přijímači
Připojení k PC:                  min USB konektor
Určeno pro:                       Canon

16 Comments

 1. by eMeT on 10/09/2012  11:33 Reply

  Já děkuju! ;)

 2. by eMeT on 10/09/2012  11:18 Reply

  Teď jsem našel u popisu v e-shopu tohle: Sáňky vysílače NEJSOU průchozí a nepřenáší informace mezi tělem fotoaparátu a bleskem zasunutým do sáněk vysílače! Slouží jako příprava pro připojení zařízení Pixel N-ETTL (zatím ve vývoji), které by mělo v budoucnu dále rozšířit možnosti odpalovače.
  Takže asi bohužel, co?

  • by mk on 10/09/2012  11:30 Reply

   Aha, už na to koukám: "Transmitter‘s hot shoe is NOT used for flashgun"
   To by mě ani ve snu nenapadlo, díky za info. Takže bohužel...

 3. by eMeT on 10/09/2012  11:07 Reply

  Ahoj. Nemáš prosím Tě tušení, jestli by šlo na odpalovač Pixel King nasadit další odpalovač a odpalovaly by oba dva najednou? Konečně sem pořídil 580tku, tak chci koupit i odpalovač s TTL, ale mám ještě 3 čínský blesky a čínský odpalovače. Takhle bych nemusel přikupovat zbytečně další přijímače s TTL.

  • by mk on 10/09/2012  11:15 Reply

   Teoreticky v tom nevidím problém, ale v praxi to asi nikdo nezkoušel :)

 4. by emil on 16/04/2012  11:26 Reply

  Nevíte o nějakém odpalovači blesků, který by uměl na 1. snímek odpálit jedny blesky a na druhý snímek druhé blesky, ne všechny blesky najednou. Emil.

  • by mk on 16/04/2012  16:01 Reply

   Tak to bohužel nevím.

 5. by svaco on 05/01/2012  21:39 Reply

  zdravim ta ja som testoval pixel king a spokojnost inak pouzivam pw plus2.. a to hss je super vec !

  http://www.emphotography.eu/nezaradene/pixel-king-odpalovace-recenzia/

  hadam pomoze uzivatelom co a rozhoduju pre ne

 6. by anton on 01/01/2012  19:24 Reply

  pri Pocket Wizarod-och si zabudol na doplnok AC3 na priamu zmenu výkonu blesku a priame zapnutie/vypnutie. Prvé verzie softu pre PW boli naozaj veľmi nešikovné, ale v tých ostatných sa podstatne zjednodušili a zefektívnili.

  • by mk on 01/01/2012  19:50 Reply

   Nezapomněl, ale AC-3 jsou další tisíce navíc za něco, co ostatní umí třeba v základu

 7. by Yan on 07/12/2011  17:07 Reply

  Bezva! Dík za info. Asi do nich půjdu. Jen se trochu bojím aby nebyli problemy pri kombinaci 1 studiový světlo a 580exII.

  • by mk on 07/12/2011  17:22 Reply

   Máš to kde vyzkoušet? Že bych třeba někam po Praze přijel a zkusili bysme to.

 8. by Yan on 06/12/2011  18:04 Reply

  Bezvadnej článek,
  díky za info. Vím, že používáš Odin. Chtěl jsem se tě zeptat jestli funguje bez problému tlačítko test protože to je to co mi u Kingu chybí. Když dělám dlouhou expozici a v půlce potřebuju záblesk...a druhá věc je jestli Odiny fungujou bez problému i se studiovými světly tzn. propojení přez jack? Díky za info.

  • by mk on 06/12/2011  18:07 Reply

   Tlačítko na přímé odpálení funguje bez problémů, umí to dokonce i modelační záblesk (rozsvítí se na 1 s). Studiová světla nemám kde vyzkoušet, ale konektor to má.

 9. by Vasek on 06/12/2011  14:20 Reply

  Výborný článek, opravdu unikát a ještě v češtině.
  Jen malinkej překlep. Odin stojej $350 (http://www.phottixstore.com/store/studio-accessories/phottix-odin-ttl-flash-trigger-for-canon.html). Za 250 bych je objednával clo ne clo.

  • by mk on 06/12/2011  15:02 Reply

   Samozřejmě, díky za upozornění :)

Leave a reply

Your email address will not be published.