Souboj RAW konvertorů 2

Dnes pokračujeme s představováním další čtveřice testovaných programů.

DxO Optics Pro 6

DxO Labs je společnost zaměřující se na problematiku související s obrazem. Známé jsou třeba její testy obrazové kvality digitálních fotoaprátů , ale kromě toho vyvíjí i software, který nás dnes bude zajímat – RAW konvertor. Ten dospěl aktuálně do šesté verze. Jako většina konkurentů se oblékl do moderního tmavě šedého hávu. Rušivě působí jen použité tučné a příliš svítící písmo.

dxo
Schéma práce je v podstatě klasické, i když zpracované mírně netradičně, přesto intuitivně. V prvním kroku pojmenovaném Select si vyberete fotografie a přetažením přidáte do aktuálního projektu. Následuje krok Customize a tady nastane první zvláštnost nebo spíše specialita programu. Program z EXIFu vyčte model fotoaparátu a použitý objektiv a podle toho automaticky nabídne korekce - sférické zkreslení objektivu, doostření, odstraní aberaci či vinětaci apod. Tlačítkem Correction Preview můžete rychle přepínat mezi výsledkem a originálem a buď korekce ponechat, nebo je vypnout a nastavit si vlastní.

Množství nabízených funkcí je srovnatelné s konkurencí a pravděpodobně nebudete postrádat nic. Je tu naopak i něco navíc - vyvážení bílé podle více kontrolních bodů, odstranění nečistot na snímači, narovnání sbíhajících se linií. Program umí vytvářet z fotografií i virtuální kopie; to je výborná funkce, když chcete vyrobit více variant z jedné fotografie. Všechny úpravy můžete aplikovat i na fotografie v jpg formátu.

Odezva programu je rychlá a pracuje se s ním tak velmi příjemně.

Lightroom 2.5

Největší vývojář grafických programů Adobe nemůže samozřejmě v tak lukrativním oboru, jakým jsou programy pro zpracování digitálních fotografií, chybět.

lightroom
Tmavě šedá barva vévodí celému programu a nerozptyluje od fotografií. Všechny panely nástrojů je možné skrýt a získat tak maximální plochu pro fotografie.

Adobe se chlubí, že Lightroom vytvořili fotografové pro fotografy a ač to zní jako typické marketingové heslo, tak po zkušenostech je třeba jim dát  zapravdu. Dokazuje to i fakt, že Lightroom se stal za relativně krátkou dobu svého života jedním z hlavních hráčů na trhu.

Ovládání je v podstatě klasické a nebudete mít problém se zorientovat. Jediným mírně atypickým krokem je hned ten první a to načtení fotografií. Nenajdete zde totiž klasický průzkumník, ale začíná se tlačítkem Import. Pod ním se skrývá funkce importu fotografií z disku nebo přímo z fotoaparátu do knihovny. Během importu je možné fotografiím přiřadit klíčová slova.

Dále už je vše při starém. Modul Develop obsahuje vše potřebné pro editaci, Slideshow vytvoří profesionálně vypadající prezentaci i s hudbou, modul Print slouží pro tisk fotografií a Web pro tvorbu webových galerií. Prakticky cokoli, na co si vzpomenete, v Lightroomu i najdete. Nemá cenu zmiňovat všechny možné úpravy s jasem a kontrastem či barvou fotografie, redukci šumu, doostření, oprava vad objektivu atd.,  a tak vypíchnu jen speciality, které jiné editory postrádají.  Na prvním místě je nástroj pro ořez, který konečně umí zároveň i fotografii otáčet. Následuje redukce červených očí a štetec pro lokální úpravy - lze jím aplikovat úpravy jen na potřebném místě.

Fotografie můžete označit hvězdičkami, barvami, fajfkou nebo křížkem a pak je podle toho třídit. Můžete jim přiřazovat klíčová slova, sdružovat do kolekcí, vytvářet virtuální kopie. Program nerozlišuje mezi formátem RAW a jpg, a tak vše, co lze provádět s RAWy, je možné použít i pro jpg.

S programem se pracuje rychle, pomalejší je jen úvodní načtení fotografie, zejména na starších fotografiích.

V současné době je dostupná veřejná betaverze Lightroom 3, která přináší další zlepšení již tak výborného programu. Mimo jiné obsahuje lepší redukci šumu (ač zatím ve značně nehotovém stavu).

RAW Therapee 2.4.1

RAW Therapee je jediný zástupce v našem testu, který je dostupný zdarma (a přitom není zaměřený jen na jednu značku). Vzhledově si jde vlastní cestou a prostředí ladí do střední šedé.

therapee
Rozvržení je opět klasické - uprostřed okno se zpracovávanou fotografií, dole náhledy a po stranách panely s nástroji. Ty nejdůležitější jsou umístěné ve sloupci na pravé straně obrazovky. Program neobsahuje žádné menu, všechny je vyvedeno do tlačítek (kterých není  mnoho).

Pokud jde o funkčnost, RAW Therapee se ničím nevymyká zavedeným standardům a přidává k nim i něco svého. Například detailní nastavení pro záchranu přepalů a vytažení stínů. Jinak samozřejmě nechybí vyladění expozice, vyvážení bílé, doostření, zmírnění šumu či korigování vad objektivu. Ve funkcích za placenými soupeři rozhodně nezaostává. Dokonce si ke každé fotografii ukládá historii provedených úprav, ve které se lze vracet zpátky. Fotografie lze ohodnotit hvězdičkami a nepovedené přesunout do koše.

Celkový dojem tak kazí jen rychlost. Většina funkcí reaguje opravdu velmi pomalu a kvůli tomu se špatně ladí třeba doostření či redukce šumu.

Silkypix Developer Studio 4

Poslední z osmičky testovaných programů se drží jak jinak než tmavě šedého uhlazeného vzhledu, kde nic nerozptyluje a neodvádí pozornost od fotografií.

silkypix
Práce s programem začíná otevřením jednotlivých fotografií nebo načtením celé složky. Dále je už vše při starém - levý okraj obrazovky zabírá panel s nástroji, zbytek polochy je vyhrazen aktuálně zpracovávané fotografii a/nebo okno s náhledy.

Všechny dostupné funkce je možné aplikovat i na jpg. Najdeme zde kompenzaci expozice (včetně dalšího jemného doladění), doostření, redukci šumu, opravu vad objektivu. Vyvážení bílé včetně nastavení podle pleťové barvy nabízí dokonce i barevný posun ve stínech. Ořez jako obvykle neumí natočení fotografie.

Developer studio většinou reaguje rychle a svižně, pomalý je třeba výše zmíněný nástroj pro export.

Trochu delší úvod je za námi a za týden se budeme věnovat konečně testování - barev, ostrosti a šumu.

3 Comments

  1. by Aleq on 04/12/2009  22:20 Reply

    Ok, rozumim.

    Pro nas s Alpha systemem je to totiz dar z nebes, charakteristika sumu je nyni srovnatelna s Nikonem - A700 vs D300 napr. JPG nebo LR 1.x a 2.x zpracovavaji ARW totiz stylem "vodovky".

    Mimochodem, ja jsem zatim problemy se stabilitou nebo pomalosti nezpozoroval, ale to neznamena, ze tam nejakej takovej problem neni.

  2. by Aleq on 04/12/2009  21:06 Reply

    Ahoj,
    proc ne LR 3 beta? Bibble je taky preview... Rozdily mezi LR2.x a 3.0 beta jsou v nekterych oblastech propastne...

    Aleq

    • by mk on 04/12/2009  21:29 Reply

      Protože třeba redukce šumu funguje jen napůl (pouze barevný šum), nový způsob načítání fotek je hrozně pomalý a celkově se chová dost nestabilně a podivně. Zbývá na něm ještě kus práce.

Leave a reply

Your email address will not be published.