Recenze: pouzdra na opasek Think Tank Skin

Když jsem zhruba před třemi roky přemýšlel, jak pohodlněji a pohotověji nosit fototechniku, dospěl jsem k názoru, že nejlepší bude systém pouzder na opasek. Sepsal jsem tehdy k tomuto tématu i článek s přehledem dostupných systémů na trhu. Tehdy jsem si vybral modelovou řadu Skin od amerického výrobce Think Tank Photo a po třech letech užívání se s vámi chci podělit o zkušenosti.

Charakteristické prvky

Narozdíl od většiny konkurentů se Skin řada – ostatně tomu napovídá i název – vyznačuje minimálním polstrováním jednotlivých pouzder. Při nějakém pádu nebo nárazu by to mohl být problém, ale jelikož se mi obojí zatím vyhýbá, tak to nepovažuji za nedostatek, ale naopak za výhodu – pouzdra se dají v případě nutnosti sbalit do příjemně malých rozměrů a prakticky nic neváží. Taktéž jsem si nevšiml, že by se uložená technika otloukala navzájem třeba při chůzi.

Opasek

Pouzdra se nasouvají na opasek, který je k dispozici ve třech provedeních – v minimalistickém, polstrovaném a v polstrovaném širokém. Já volil prostřední variantu, Pohodlná je dost a přitom je lehká a nezabírá opět příliš místa. Zkrátka zlatá střední cesta.

Tři různé opasky, já mám ten prostřední

Tři různé opasky, já mám ten prostřední

Typy pouzder

Výrobce nabízí ve Skin provedení celkem čtyři typy, nebo chcete-li velikosti, pouzder. Všechna pouzdra se vyznačují tím, že se zavírají “na klapku”, kterou pak drží v zavřeném stavu (kvalitní) suchý zipem. Stačí tedy jen rychlým pohybem přehodit a velká plocha velcra se o vše postará. Zatím se mi nestalo, že by mi něco vypadlo a to zavírám často velmi ledabyle. Kromě toho jde vstup do pouzdra ještě stáhnout gumou (opět kvalitní), což ale používám jen při transportu, během focení je to nepohodlné. Suchý zip se dá dočasně “znefunkčnit” způsobem nazvaným “sound silencer”; smyslem je, aby jeho trhání nerušilo při fotografování v tichách místech.

Systém zavírání má také nevýhody: suchý zip se chytá na rukavice a rukávy a pouzdro nelze uzavřít neprodyšně, takže se dovnitř snadno dostane třeba prach… ledaže byste použili zabudovanou pláštěnku.

Ano, každé pouzdro má v kapse vespod pláštěnku, kterou stačí přetáhnout přes pouzdro. Na místě ji drží stahovací guma, řekl bych, že dostatečně pevně. Když už jsme u těch kapes, najdete na pouzdře ještě další dvě: jedna na zip v přehozu a druhá vepředu tentokrát na suchý zip. Velikostně nejsou nic moc (záleží také na velikosti pouzdra), používám je na novinářský průkaz, vizitky, filtry nebo třeba na malou tubu s opalovacím krémem.

1

Čtyři typy/velikosti pouzder

Jak jsem zmiňoval, pouzdra jsou celkem čtyři. Skin 50 V2.0 je ideální na širokoúhlý objektiv (třeba 16–35/2,8L II i s nasazenou velkou sluneční clonou se sem vejde akorát) nebo dvě malá skla. Strobe V2.0 je dělaný na blesk, ale používám jej i na průměrově menší objektivy (třeba Sigma 35/1,4 Art) a díky tomu, že je pouzdro poměrně vysoké, se dospod vejde třeba ještě telekonvertor 1,4×. Body Bag je určen pro tělo fotoaparátu, ideální pro velkou zrcadlovku s gripem, případně pro dva středně velké objektivy. A konečně Pop Down V2.0 je určen přímo pro objektiv kategorie 70–200/2,8. Poslední dvě jmenovaná pouzdra disponují ještě jednou vychytávkou – lze je rozepnutím zipu ve spodní části zvětšit a tím získat dalších cca 7 cm na výšku. Podle výrobce ideální pro objektiv 70–200/2,8 s nasazenou sluneční clonou, ale přiznám se, že rozepnutí nepoužívám; objektiv se totiž i se clonou vejde do pouzdra i bez rozepnutí. Sice těsně, ale vleze. Rozepnutí se mi zdálo nepohodlné, neboť mě poté dlouhé pouzdro tlouklo do stehna.

Konfigurace

Opasek nosím se čtyřmi nebo pěti pouzdry podle toho, kolik toho s sebou beru. V případě opasku velikosti L je pět pouzder rozumné maximum, které se na něj vleze. Nalevo vepředu nosím pouzdro Pop Down se 70–200/2,8L IS nebo se 135/2L, napravo vepředu pouzdro 50 V2.0 s širokáčem, buď 16–35/2.8L II nebo 14/2.8L II. Logika je jasná, nejpoužívanější objektivy jsou tak nejvíce po ruce. Vlevo vzadu pak mám Body Bag, většinou s objektivem 50/1.4 a s pouzdrem s filtry nebo s bleskem a podobně a vpravo vzadu pak pouzdro Strobe V2.0 s rybím okem 8-15/4L nebo se Sigmou 35/1,4 Art. V případě potřeby přidávám napravo mezi obě zmiňovaná pouzdra další Skin 50 V2.0.

ja

Think Tank Skin v akci

Opasek od Think Tanku se vyznačuje jednou zvláštností – pouzdra lze připevnit buď na jedno konkrétní místo, nebo jen volně nasunout a pak se mohou po opasku posouvat. Posouvání jde přiměřeně ztuha, samovolný posuv tudíž nehrozí. Vždy používám druhou variantu, abych si mohl pouzdro v případě potřeby přetáhnout dopředu, kde se do něj pohodlněji přistupuje. Jinak je během focení mám posunuté na bocích/vzadu, kde nepřekáží třeba při podřepu nebo při lehnutí si na zem. Kdy ale překáží je v případě, že nasedáte do auta – například do press shuttlu na okruzích.

Mechanická odolnost

Plastová spona opasku je dostatečně masivní, drží pevně a pouze jednou se mi málem rozepnula, to když jsem si do ní přivřel kousek oblečení a nedopnul ji tak úplně. Opasek je vybavený kovovými zarážkami, které zabraňují povolování v místech, kde se nastavuje jeho délka. Je to trochu řešení metodou hrubé síly, ale funguje bez výhrad. Polstrování se dosud nevymačkalo. Materiál pouzder také drží, pouze jedno z nich se na zadní straně mírně na hranách třepí, za což může ono výše zmiňované posouvání po opasku. Je to ale pouze estetický problém (teoreticky, v praxi to nejde vidět, jelikož pouzdro zadní stranou přiléhá k tělu.

77

Vlevo si všimněte pouzdra se 70-200/2.8. Pouzdro není prodloužené a přesto jde stále dovřít. Suchý zip drží sice za konec, ale drží

65636_499530263434329_606486988_n

Pouzdra při běhu nepřekáží, i když mohou trochu poskakovat. Za opasek zastrčíte třeba GorillaPod

 

Pohodlí

Zatím si nemohu komfort nošení vynachválit. Z fotografování mě nebolí ramena, měkký opasek sedí pohodlně i v případě, že jej mám třeba jen přes tričko a jsem takto schopen nosit výbavu celý den. Komu by to nestačilo, tak výrobce dodává i systém “šráků” po dodatečné zavěšení opasku na ramena. Ačkoli je mám doma taktéž, nikdy jsem necítil potřebu je použít.

Dřep není problém

Dřep není problém

Plusy a mínusy

+ Nízká váha a snadná sbalitelnost díky minimálnímu polstrování
+ Kvalitní provedení, i po třech letech intenzivního využívání prakticky bez vady
+ Pohodlný opasek
+ Několik různých vhodně zvolených velikostí pouzder
+ Rychlé zavírání
+ Přídavné kapsy
+ Pláštěnka zabudovaná v každém pouzdru

– Díky systému zavírání se dovnitř může prášit
– Minimální polstrování nemusí vyhovovat každému
– Velké suché zipy se chytají na oblečení
– Pouzdra překážejí při nasedání do auta

Kde TT koupit?

Ještě relativně nedávno byl problém výrobky Think Tank Photo zakoupit v ČR. To už je ale minulostí, neboť je má v nabídce e-shop Darian. I když je původem slovenský, lze na něm nakupovat v českých korunách a stejně tak poštovné se pohybuje v obvyklé tuzemské výši. Momentálně navíc běží akce: koupíte-li dva kusy libovolných součástí modulárního systému, dostanete slevu 20 %, při koupi tří kusů se můžete těšit ze slevy 25 %. Bližší informace vám podá sám e-shop.

2 Comments

  1. by Als on 11/11/2015  16:35 Reply

    Dekuji za recenzi. Moc me potesila, protoze pouzivam podobne reseni zalozene na opasku od Tamracu jiz nekolik let. A opravdu napad s paskem je opravdu jedno z nejlepsich reseni. Mam na tom rad tu moznost svobody pohybu. Jedine co k tomu jeste doporucim je pripnout k opasku jakekoliv ksandy (sle) - pak je oblekani plne nalozeneho opasku daleko jednodussi.

  2. by Michal on 11/11/2015  11:49 Reply

    Moc děkuji za tyto články, jsou pro mě velmi přínosné, jelikož o nákupu něčeho takového uvažuji. Moc dík :-)

Leave a reply

Your email address will not be published.