Přidáváme atmosféru

Na poslední taneční soutěži IDSF Prague Open 2010 jsem se potýkal s nasvícením parketu. Nešlo tentokrát o jeho slabou intenzitu či nerovnoměrnost, ale o jeho “nudnost”. A tak jsem dostal nápad, jak snímky světelně trochu osvěžit.

Moderní hala Sparty na Podvinném mlýně není nasvícena vůbec špatně a tím pádem není potřeba používat dodatečné světelné rampy (jak bývá zvykem ve starších tělocvičnách). Zářivky pod stropem dovolují při ISO 1600 dosáhnout expozičních parametrů 1/400 s a f3,2 a světlo je dostatečně rovnoměrné po celé ploše. Jenže po pár hodinách focení mi začal vadit nedostatek oné pověstné šťávy, kterou dodávají třeba barevné efektové reflektory právě na světelných rampách. A odtud byl už jen krůček k nápadu, jak je nahradit pomocí blesku.

Potřebujete k tomu blesk, rádiový dálkový odpalovač, nějaký způsob přichycení/postavení blesku a barevnou fólii. Blesk by mohl stačit jakýkoliv se schopností manuálně nastavit výkon, hodí se možnost připojit battery pack pro urychlení nabíjení. Blesk se spustí rádiovým odpalovačem – jelikož bude poměrně daleko od vás, žádný jiný způsob použít nelze. Je výhodné, pokud blesk i rádia podporují vysokorychlostní synchronizaci, nebudete pak omezeni x-sync časem – přece jen nejčastější x-sync 1/250 s je na tanec docela málo.

Blesk jsem připevnil do hlediště na zábradlí

Blesk umístěte někam na stranu, já zvolil jeho připevnění na zábradlí v hledišti, nahoru po straně tanečního parketu. Tak nehrozilo, že by ho jiný taneční pár zaclonil a vzhledem k vzdálenosti od parketu stačil konstantní pevný výkon; na druhou stranu blesk nasvětlil i publikum – šlo by asi odclonit kouskem kartonu připevněným zespodu k hlavě. Nazoomovaný na 50 mm pokryl střed placu, tedy místo, kde jsem nejčastěji fotografoval; jeho výkon jsem zvolil těsně pod maximálním, což se na tu dálku a při expozičním čase 1/500 s (tedy kratším než je x-sync -> potřeba většího výkonu) ukázalo být tak akorát; nějaké světlo taky sebere fólie. Blesk lze připevnit buď nějakou svorkou (oblíbená Manfrotto/Bogen Super Clamp), Gorillapodem nebo jej stačí postavit na stativ a ten umístit nahoru nad zábradlí. Expozici jsem ponechal na hodnotách, jako bych fotografoval bez blesku.

Zkoušel jsem dvě barvy fólie, připevněné na výbojku blesku; jako první sytě červenou a pak zelenou. Červená jako teplá barva se hodila všude, nevadilo ani, když jí dopadlo na taneční páry o něco více. Zato zelená se příliš neosvědčila – hodila se jen jako kontura, ve tvářích nevypadala zrovna příjemně. Více barev jsem neměl a tudíž ani nevyzkoušel, napravím to příště. Dovedu si představit ještě žlutou případně červeno-fialovou, oranžová bude přiliš zanikat na hněnidlem zvýrazněné pokožce soutěžících.

Červená nevadí, ani když je jí víc než malé množství

Při záběrech zboku (vůči pozici blesku) dojde k osvětlení přivrácené strany tanečníků. Na jejich pozici a natočení záleží, jak moc – zda jde o polovinu těla nebo jen odlesk ve vlasech. Ale jak už jsem zmiňoval výše, u červené barvy na tom prakticky nezáleželo, vypadala dobře vždy. Při fotografování proti světlu vytvořil blesk zajímavé červené kontury na tělech párů a prosvětlil šaty. A pokud se světelný zdroj dostal těsně za okraj zorného pole záběru, vznikl barevný závoj, přidávající snímku na atmosféře dramatičnosti.

Během dlouhého tanečního víkendu jsem zjistil jen jednu nevýhodu výše uvedeného postupu – jelikož blesk blikne až do expozice a jeho světlo tudíž nejde předem vidět v hledáčku, je výsledek často překvapením až při prohlížení fotografií.

Na závěr musím říct, že jsem s výsledkem spokojený, s minimální námahou jsem dosáhl přesně toho ozvláštnění fotografií a získal tak náskok před ostatními fotografy. Následuje ještě několik ukázkových fotografií.

Rozdíl mezi přisvětlenou fotografií (nahoře) a snímkem při standardním osvětlení (dole). Který se vám líbí víc?

Mnohdy stačí jen lehký odlesk barvy ve vlasech

Protisvětlo tvoří červené kontury

Zdroj světla těsně za okrajem zorného pole objektivu způsobil tuto světelnou mlhu

Zelená dělala z tanečních párů spíš zombie…

… a tak prakticky jediná  povedená fotografie se zeleným světlem byla tato

 

18 Comments

 1. by kupcza on 28/09/2010  09:17 Reply

  Zdravím, když jste se tady bavili o těch odpalovačích, máš blest v manuálu nebo jedeš přes TTL?

  • by mk on 28/09/2010  11:40 Reply

   Většinou jedu na manuál

 2. by Martin on 27/09/2010  14:48 Reply

  ...cinania sa celkom snazia s tymi radiami, pozeram ze uz je na trhu aj KING sO synchro 1/8000s. http://www.pixelhk.com/Proshow.aspx?id=101 Sice PW je istota, ale pre Nikon zatial furt len vo vyvoji:(. Pekny clanok k fotkam ;)

  • by mk on 27/09/2010  15:45 Reply

   Díky za info, Martine, tento odpalovač jsem neznal. Jinak z těch levnějších, co podporují HSS a TTL, existuje ještě Pixel TR-331 (332).

 3. by Alesh.Rocker on 27/09/2010  14:19 Reply

  :D leda, že by závodily někde venku mimo halu :D

 4. by Alesh.Rocker on 26/09/2010  00:00 Reply

  Trochu jsem zagooglil :) http://www.csmg.cz/zavody.html

  • by mk on 26/09/2010  00:51 Reply

   Já tě nemít... tak kde se potkáme? :P

 5. by Alesh.Rocker on 25/09/2010  02:07 Reply

  Co takhle zkusit něco takového ?;) http://jdem.cz/hge37

  • by mk on 25/09/2010  19:49 Reply

   Jasný, máš tip? Do Ruska už to nestihnu ;)

 6. by Tomáš on 23/09/2010  14:35 Reply

  Martine, jaký odpalovač používáš? Ty čínský výrobky za pár dolarů uměj jen přenést signál "TEĎ".
  Já používám na dálkový odpalování ST-E2, ten přenáší TTL informace a umí i HighSpeed Synch, ale pochybuju, že by to na takovou vzdálenost fungovalo.
  Radiové, co umí přenášet TTL znám jen Pocket Wizard.
  Díky

  • by mk on 23/09/2010  15:57 Reply

   Čau Tome, nakonec jsem skončil u PW a jsem v podstatě spokojený. Jinak TTL umí ještě Pixel TR-332 - je to taková lepší Čína a narozdíl od PW za dobrou cenu.

 7. by tori on 23/09/2010  12:03 Reply

  jj martine ses sikula.. ja takhle blbl na jednom koncerte.. byla tam tma jak v... no v rockovym klubu, tak jsem to doblejskaval bleskem a aby to nezabilo atmosveru tak jsme to pral pres jakejsi cervenej zaves... no a slo to prekvapive dobre :-) K tanceni ci hudbe se tohle hodi.. na volejbale by to asi vypadalo divne :-)

 8. by Petr F on 22/09/2010  16:34 Reply

  supr. je dobre mit naskok pred ostatnimi fotografy :)

 9. by Jirka on 22/09/2010  15:40 Reply

  Já si řikal, že ty fotky byly nějak moc barevný, když jsem na to pak koukal v tv, kde to vypadalo světelně naprosto nudně..

 10. by cmykovec on 22/09/2010  11:21 Reply

  Ahoj,

  Jaké barevné filtry používáš na externí blesk? Já jsem jsi koupil LUMIQUEST FXtra LQ-121. Ale uvítal bych, kdyby pro lepší manipulaci filtry byly z něčeho tvrdšího a nebo měly rámeček.

  Jinak díky za články a pěkné fotky. Inspirace tu člověk najde vždycky dost. :>)

  • by mk on 22/09/2010  16:19 Reply

   Ahoj Davide, používám nějaké folie z ebay plus gumičku :)

Leave a reply

Your email address will not be published.