BlackRapid R-Strap RS-7

BlackRapid R-Strap RS-7 je popruh k nošení fotoaparátu na boku u pasu, kde nepřekáží, netlačí a naopak je vždy rychle po ruce. Princip je jednoduchý. Fotoaparát se přichytí přes stativový závit ke karabině, která je posuvně připevněna na popruhu přes rameno. BlackRapid nabízí několik verzí, my se podíváme na model RS-7. Ještě dodávám, že jednotlivé verze se liší jen v detailech, funkčnost je u všech stejná.

Celá montáž začíná našroubováním trnu do stativového závitu – buď do závitu těla (pro lehčí fotoaparát/objektiv) nebo do závitu stativové patky u těžších objektivů. Trn je na spodní části opatřen gumovou podložkou, která zajistí, že zůstane pevně na místě a nevyšroubuje se. Do oka v trnu potom zaháčíte karabinu, celý poruh si navlečete křížem přes hruď a je hotovo. V pohotovostní poloze fotoaparát visí u pravého boku tělem směrem dopředu, objektivem dozadu tak, aby byl jeho grip v dosahu pravé ruky. Uchopením a pohybem pravé ruky snadno a rychle přiložíte fotoaparát k oku a můžete fotografovat. Je to opravdu bleskové. Po skončení opět fotoaparát spustíte k boku.

Nesmím zapomenout ještě na drobný zlepšovák. Na popruhu jsou nasunuta “šoupátka” s aretací, jejichž umístěním a zacvaknutím můžete zaaretovat pozici fotoaparátu v klidové poloze na popruhu. Názornou funkci si můžete prohlédnout na videu níže. Více videí najdete na webu výrobce.

Provedení popruhu je špičkové, počínaje trnem, který se šroubuje do stativového závitu (a je tak trochu uměleckým dílem sám o sobě) přes robustní karabinu se šroubovací pojistkou proti samovolnému otevření, kvalitní popruh až po měkčenou část přes rameno s logem výrobce. Ta je dostatečně dlouhá a široká, aby netlačila a díky bumerangovému tvaru lépe sedí na rameni.

Výrobce nabízí k R-Strapu i další doplňky, jako například kapsičky, které se připevní na ramenní část popruhu, spojku, která spojí popruh vpředu a vzadu pod paží a zafixuje jej na místě, náhradní trny a další.  Kromě RS-7 si můžete objednat i RS-4 (postrádá bumerangový tvar), RS-5 (navíc integrované kapsy pro mobil, paměťové karty apod.), RS-W1 (tvar navržený speciálně pro ženy) a Double Strap (dva popruhy pro dva fotoaparáty).

Výhody

 • fotoaparát na boku nepřekáží a je rychle po ruce
 • díky zavěšení křížem přes rameno nehrozí, že výbava sklouzne a spadne na zem
 • i těžší vybavení se nese pohodlně

Nevýhody

 • při chůzi je vhodnější přidržovat fotoaparát zlehka rukou, aby příliš "neklimbal" a nenarážel vám do boku
 • pokud jste zvyklí nosit brašnu na pravém rameni (nebo na levém, ale křížem přes hlavu), s popruhem to dohromady nepůjde. Řešením je nést ji buď na levém rameni (ale pak nesete obě dvě váhy na jednom) nebo na pravém a křížem (tedy u levého boku), ovšem potom si musíte nasadit napřed brašnu a pak teprve popruh, jinak bude brašna omezovat funkci popruhu. Nemusím připomínat, že při sundávání brašny je třeba absolvovat opačný postup
 • při zavěšení R-strapu na levou stranu částečně padá výhoda rychlého přístupu

R-Strap RS-7 mohu jen doporučit, ať už na vycházky s jedním objektivem nebo pro nošení těžšího skla. Nutno ještě podotknout, že prakticky stejný systém nabízí i německý výrobce Sun Sniper. Navíc má i verzi s ocelovým lankem jako výztuhou proti přeříznutí/ukradení, na druhou stranu mi BlackRapid verze přijde vzhledově i materiálově povedenější a jako bonus vyjde o něco málo levněji. Šikovní kutilové si mohou zkusit celý systém vyrobit svépomocí (trn se dá koupit samostatně).

 

11 Comments

 1. by Olda Fotograf on 12/06/2012  19:12 Reply

  Uf, to byla doba než jsem to vygooglil, jak se to vůbec jmenuje. Hledal jsem všejlaké držáky na opasek a podobně..
  A teď když už vím, co, tak řeším kde koupit..

 2. by Jozef Holub on 24/01/2011  23:49 Reply

  Dobrý večer ja bych se rád zeptal kde bych moch unás ten popruh koupit dík za radu

  • by mk on 25/01/2011  00:04 Reply

   Konkrétně tenhle u nás asi k sehnání není, ale podobný od Sun-Sniper prodává třeba Foto Škoda.

 3. by hamar on 23/09/2010  20:09 Reply

  slovo do pranice :) systémů jsem vyzkoušel opravdu hodně od Cotoncarrier přes současný DOUBLE Sun-sniper a tet mám na testy tento
  http://www.phottixstore.com/phottix-velo-quick-strap-for-two-cameras.html
  je to obdoba toho co popisuje Martin

 4. by Martin on 20/09/2010  08:34 Reply

  ..nevyzera to zle, len som si nie isty ci pri foteni na vysku ta skrutka v stativovom srobe trosku nezavadzia. Ked si obcas z lenivosti necham na gripe rychloupinaciu dosticku zo stativu, trochu mi to tam pri foteni navysku zavadzia.

  • by mk on 20/09/2010  08:45 Reply

   Destička zavazí, to věřím, ale šroub ve vertikálním gripu skoro vůbec

 5. by Kamil on 07/09/2010  08:53 Reply

  Už mám 7ku vyhlídnutou delší dobu, na podzim bych se měl dostat BHčka, tak to prubnu. Každopádně díky za sdílení zkušeností ;-)

 6. by Ondra on 06/09/2010  10:43 Reply

  Dobrá vychytávka. Dík za tip.

 7. by Alesh.Rocker on 05/09/2010  02:12 Reply

  Na ven asi dobrý.. ale v interiéru bych se bál, že si foťák rozbiju o futro dveří třeba :-))

  • by mk on 05/09/2010  10:54 Reply

   Ty máš problémy ;)

 8. by Miki on 03/09/2010  20:37 Reply

  Mám popruh od Sun Sniper a považuju to za výbornou investici.

Leave a reply

Your email address will not be published.