Podvodní pouzdro DiCaPac WP-S10 – praktické zkušenosti

Jak jsem sliboval minule, po představení podvodního pouzdra DiCaPac WP-S10 budou následovat praktické zkušenosti. Pouzdro jsem o víkendu vytáhl na plavecké závody a pořídil s ním několik desítek podvodních záběrů. Nepotápěl jsem se, pouze jsem fotoaparát v pouzdru ponořil z boku pod vodu. Teď už k těm zkušenostem.

1. Příprava

Celkem jsem za sobotu použil pouzdro 3x, tzn. tři vložení a vytažení fotoaparátu do a z pouzdra. Samotné vkládání není v podstatě problém a dobře je popsané ve videu v minulém článku, jen se mi opět osvědčilo odepnout popruh fotoaparátu, aby uvnitř nepřekážel, nezakryl např. displej a podobně. Největší péči je třeba věnovat poctivému uzavření plastového zipu – ten tvoří hlavní překážku vodě v cestě dovnitř pouzdra –, těsnému srolování uzávěru a samozřejmě pevnému dotažení krytky objektivu. Vkládání a uzavírání pouzdra je tedy dobré neuspěchat.

2. Ponoření

Hned při prvním ponoření jsem si všiml jedné věci - šlo to opravdu těžko. Důvodem bylo množství vzduchu uzavřeného uvnitř pouzdra. Následovalo tedy rozbalení, pootevření, zmáčknutí pouzdra a vytlačení co největšího množství vzduchu ven; jednodušeji než přes vrchní uzávěr to jde přes krytku objektivu. Potom už nečinilo ponoření problémy.

DiCaPac WP-S10 na plaveckých závodech

3. Ovládání přes pouzdro

Vstup na ukazováček pro ovládání spouště se mi neosvědčil, a tak jsem spoušť mačkal zvenku přes "igelit". Při ponoření jsem si ji s předstihem nahmatal, vyzkoušel a připravil se tím na plavce. Levou rukou jsem musel přidržovat krytku objektivu těsně u přední čočky objektivu, jinak totiž příšerně vinětovala (opět viz video). Focení tak zaměstnalo obě ruce. Tento způsob by asi nešel použít s objektivem, jenž při zoomování mění svoji délku - přitisknutím krytky k objektivu bych na něj zatlačil a tím změnil nastavenou ohniskovou vzdálenost.

Ukázka vinětace na 17 mm , pokud krytku nedržíte těsně u přední čočky (objektiv Canon 17-40/4L)

Používal jsem předostření plus přepnutí objektivu na MF z prostého důvodu - ostřím palcem a při úchopu pravou rukou hrozilo, že tlačítko ostření nechtěně zmáčknu. Předostření a přepnutí na MF jsem provedl až po vložení fotoaparátu s objektivem do pouzdra, abych si při vkládání nepohnul s ostřícím kroužkem.

Pokud jde o tlačítka na zadní stěně a zadní roller, nebyl problém provést základní úkony - zobrazit fotku, listovat mezi nimi. I nějaké to nastavování lze absolvovat, přesto mi ale přišlo pohodlnější nastavit ISO, clonu apod. ještě před vložením fotoaparátu dovnitř.

4. Vodotěsnost

Během celého focení se nevyskytl žádný problém s vodou uvnitř pouzdra, nic se nerosilo, krytka objektivu i zadní průhledná stěna zůstaly čiré a nebránily v používání. V tomto ohledu tedy pouzdro zafungovalo na jedničku. Je třeba si ale uvědomit, že jsem byl jen cca 25 cm pod hladinou; výrobce povoluje až 5 metrů...

5. Obrazová kvalita

Je známo, že voda pohlcuje barvy a z nich nejvíce červenou - proto vše pod vodou vypadá zelenomodře. Řešení jsou dvě - buď nasadit na objektiv oranžový filtr nebo vše dohnat při postprocesu. Já se ze zřejmých důvodů rozhodl pro druhou variantu a tudíž fotil do RAWu, abych mohl barvy později upravit při jeho vyvolání.

Nahoře originální fotografie s vyvážením bílé na slunečno (Temp: 5350 K, Tint: +9 R), dole výsledek po úpravě vyvážení bílé (Temp 9700, Tint: +83 R). Pleťovce se vrátila barva, bublinky jsou bílé a výsledek je barevně podstatně zajímavější a pestřejší

6. Krytka objektivu

Teď se budu chvíli věnovat krytce objektivu, konkrétně sklu v ní osazenému. Přestože jde o tu lepší variantu (úplně nejlevnější pouzdra pro kompakty jsou celoigelitová, fotí se tudíž také přes igelit, který je různě zprohýbaný a tím deformuje obraz), i tak přináší problémy. Na rozhraní voda/sklo/vzduch dochází k lomu světla, se kterým objektiv nepočítá, a který na krajích způsobuje velkou chromatickou vadu a stejně tak zhoršuje kresbu. S tímto v podstatě nelze nic dělat (kromě výměny krytky za jinou s vypouklým sklem) a opět nezbývá než opravit co se dá v editoru.

100 % výřez z levého okraje snímku, nahoře před úpravami aberace. Všimněte si silných azurových a oranžových kontur, stejně tak duhových bublinek vody. Dole fotografie po úpravách. Je vidět, že se lze barevné vady z velké části zbavit

Zatímco za lom světla krytka jako taková nemůže, druhý problém je naopak jasně daný její nekvalitou. Stejně jako u levných čínských filtrů není jí osazené sklo dokonale rovné a způsobuje neostrý, jakoby rozechvělý obraz - a čím delší ohnisko, tím je nekvalita výraznější. Zatímco u 17 mm není rozdíl pozorovatelný, na 40 mm se dá ještě snést, ale při 70 mm již obraz úplně znehodnocuje. Názor si udělejte sami podle obrázku níže.

Ukázka znehodnocení kresby nekvalitním sklem v krytce - vlevo bez ní, vpravo přes sklo

7. Ostatní

Jelikož je pouzdro převážně černé, na slunci má tendenci se rozpálit a uvnitř pak vznikne pěkná výheň - doporučoval bych proto nenechávat jej příliš dlouho na přímém slunci.

A to je vše. V podstatě největší problém pouzdra je v jeho nástavci na objektiv, který je osazen nekvalitním sklem, dovolujícím použití jen krátkých ohnisek a také bude na většinu skel příliš dlouhý. Pokud vám toto nevadí, nebo máte větší objektiv, pak mohu pouzdro na takové to příležitostné domácí bazénové fotografování doporučit.

6 Comments

 1. by rok.zaruka on 12/07/2011  21:09 Reply

  jj chlape taky jsem odzkoušela todle pouzdro v březnu ...byla jsem s ním spokojená (horší to bylo s fotografem:-))) ),nicméně výsledky i šli. Spokojená sem byla na nejmenším ohnisku co mám na 17 a docela mě bavili fotky s horizontem;-) Jinak docela fajn článek;-)

 2. by Jan on 13/06/2011  18:33 Reply

  24-70 Lko se tam sice dá dát:o), ale má problém se zasouváním. Což se dá vyřešit. Budto se budete pracne snazit zoomovat pres igelit. a nebo coz je lepsi varianta si predem vybrane ohnisko zajistite izolackou(coz vetsinou delam ja:o). A jinak s kvalitou pouzdra sem docela spokojenej, nepouzivam ho kazdy den, jen obcas kdyz je chut a nalada. A na to to bohate staci.

 3. by Honza on 10/06/2011  21:53 Reply

  :) fajn recenze a ta kraulistka je teda parádička foto. těšim se na další.
  jinak tipuju, že to pouzdro na objektiv půjde nejlíp na 24-70/2,8. to by mohlo bejt dostatečně dlouhý, takže by to nepřečnívalo a nevinětovalo...

 4. by mk on 09/06/2011  08:36 Reply

  To je dilema :) Na druhou stranu kvůli pár fotkám nemá cenu pořizovat cokoli dražšího

 5. by VOJTa on 09/06/2011  08:07 Reply

  Díky za článek!
  Mám v hlavě pár podvodních fotek, ale nejsem si jistej, jestli se vyplatí kvůli nim to pouzdro pořizovat. Výsledná (ne)kvalita mne trochu odrazuje.

 6. by Martin Ševčík on 09/06/2011  07:50 Reply

  Dík za recenzi, jsem rád že jsem viděl, že ta pouzdra bez obav fungují i na zrcadlovkách. Kupoval jsem loni, když jeli děcka do Thajska podvodní pouzdro na nejmenší Ixus od Canonu (130IS) asi za 500,-Kč a má taky přední krytku skleněnou a na závit. Navíc je tam ovšem vložen takový gumový tubus, který zabraňuje aby ti tlak vody zatlačoval ten malý objektiv zpět do fo foťáku a můžeš tak i zoomovat. Problém je fakt udržet ten objektiv uprostřed jinak máš fotky v kruhovém rámečku. ;)

Leave a reply

Your email address will not be published.