Podvodní pouzdro DiCaPac WP-S10 – praktické zkušenosti
Jak jsem sliboval minule, po představení podvodního pouzdra DiCaPac WP-S10 budou následovat praktické zkušenosti. Pouzdro jsem o víkendu vytáhl na plavecké závody a pořídil s ním několik desítek podvodních záběrů. Nepotápěl jsem se, pouze jsem fotoaparát v pouzdru ponořil z boku pod vodu. Teď už k těm zkušenostem.
1. Příprava
Celkem jsem za sobotu použil pouzdro 3x, tzn. tři vložení a vytažení fotoaparátu do a z pouzdra. Samotné vkládání není v podstatě problém a dobře je popsané ve videu v minulém článku, jen se mi opět osvědčilo odepnout popruh fotoaparátu, aby uvnitř nepřekážel, nezakryl např. displej a podobně. Největší péči je třeba věnovat poctivému uzavření plastového zipu – ten tvoří hlavní překážku vodě v cestě dovnitř pouzdra –, těsnému srolování uzávěru a samozřejmě pevnému dotažení krytky objektivu. Vkládání a uzavírání pouzdra je tedy dobré neuspěchat.
2. Ponoření
Hned při prvním ponoření jsem si všiml jedné věci - šlo to opravdu těžko. Důvodem bylo množství vzduchu uzavřeného uvnitř pouzdra. Následovalo tedy rozbalení, pootevření, zmáčknutí pouzdra a vytlačení co největšího množství vzduchu ven; jednodušeji než přes vrchní uzávěr to jde přes krytku objektivu. Potom už nečinilo ponoření problémy.
DiCaPac WP-S10 na plaveckých závodech
3. Ovládání přes pouzdro
Vstup na ukazováček pro ovládání spouště se mi neosvědčil, a tak jsem spoušť mačkal zvenku přes "igelit". Při ponoření jsem si ji s předstihem nahmatal, vyzkoušel a připravil se tím na plavce. Levou rukou jsem musel přidržovat krytku objektivu těsně u přední čočky objektivu, jinak totiž příšerně vinětovala (opět viz video). Focení tak zaměstnalo obě ruce. Tento způsob by asi nešel použít s objektivem, jenž při zoomování mění svoji délku - přitisknutím krytky k objektivu bych na něj zatlačil a tím změnil nastavenou ohniskovou vzdálenost.
Ukázka vinětace na 17 mm , pokud krytku nedržíte těsně u přední čočky (objektiv Canon 17-40/4L)
Používal jsem předostření plus přepnutí objektivu na MF z prostého důvodu - ostřím palcem a při úchopu pravou rukou hrozilo, že tlačítko ostření nechtěně zmáčknu. Předostření a přepnutí na MF jsem provedl až po vložení fotoaparátu s objektivem do pouzdra, abych si při vkládání nepohnul s ostřícím kroužkem.
Pokud jde o tlačítka na zadní stěně a zadní roller, nebyl problém provést základní úkony - zobrazit fotku, listovat mezi nimi. I nějaké to nastavování lze absolvovat, přesto mi ale přišlo pohodlnější nastavit ISO, clonu apod. ještě před vložením fotoaparátu dovnitř.
4. Vodotěsnost
Během celého focení se nevyskytl žádný problém s vodou uvnitř pouzdra, nic se nerosilo, krytka objektivu i zadní průhledná stěna zůstaly čiré a nebránily v používání. V tomto ohledu tedy pouzdro zafungovalo na jedničku. Je třeba si ale uvědomit, že jsem byl jen cca 25 cm pod hladinou; výrobce povoluje až 5 metrů...
5. Obrazová kvalita
Je známo, že voda pohlcuje barvy a z nich nejvíce červenou - proto vše pod vodou vypadá zelenomodře. Řešení jsou dvě - buď nasadit na objektiv oranžový filtr nebo vše dohnat při postprocesu. Já se ze zřejmých důvodů rozhodl pro druhou variantu a tudíž fotil do RAWu, abych mohl barvy později upravit při jeho vyvolání.
Nahoře originální fotografie s vyvážením bílé na slunečno (Temp: 5350 K, Tint: +9 R), dole výsledek po úpravě vyvážení bílé (Temp 9700, Tint: +83 R). Pleťovce se vrátila barva, bublinky jsou bílé a výsledek je barevně podstatně zajímavější a pestřejší
6. Krytka objektivu
Teď se budu chvíli věnovat krytce objektivu, konkrétně sklu v ní osazenému. Přestože jde o tu lepší variantu (úplně nejlevnější pouzdra pro kompakty jsou celoigelitová, fotí se tudíž také přes igelit, který je různě zprohýbaný a tím deformuje obraz), i tak přináší problémy. Na rozhraní voda/sklo/vzduch dochází k lomu světla, se kterým objektiv nepočítá, a který na krajích způsobuje velkou chromatickou vadu a stejně tak zhoršuje kresbu. S tímto v podstatě nelze nic dělat (kromě výměny krytky za jinou s vypouklým sklem) a opět nezbývá než opravit co se dá v editoru.
100 % výřez z levého okraje snímku, nahoře před úpravami aberace. Všimněte si silných azurových a oranžových kontur, stejně tak duhových bublinek vody. Dole fotografie po úpravách. Je vidět, že se lze barevné vady z velké části zbavit
Zatímco za lom světla krytka jako taková nemůže, druhý problém je naopak jasně daný její nekvalitou. Stejně jako u levných čínských filtrů není jí osazené sklo dokonale rovné a způsobuje neostrý, jakoby rozechvělý obraz - a čím delší ohnisko, tím je nekvalita výraznější. Zatímco u 17 mm není rozdíl pozorovatelný, na 40 mm se dá ještě snést, ale při 70 mm již obraz úplně znehodnocuje. Názor si udělejte sami podle obrázku níže.
Ukázka znehodnocení kresby nekvalitním sklem v krytce - vlevo bez ní, vpravo přes sklo
7. Ostatní
Jelikož je pouzdro převážně černé, na slunci má tendenci se rozpálit a uvnitř pak vznikne pěkná výheň - doporučoval bych proto nenechávat jej příliš dlouho na přímém slunci.
A to je vše. V podstatě největší problém pouzdra je v jeho nástavci na objektiv, který je osazen nekvalitním sklem, dovolujícím použití jen krátkých ohnisek a také bude na většinu skel příliš dlouhý. Pokud vám toto nevadí, nebo máte větší objektiv, pak mohu pouzdro na takové to příležitostné domácí bazénové fotografování doporučit.
jj chlape taky jsem odzkoušela todle pouzdro v březnu ...byla jsem s ním spokojená (horší to bylo s fotografem:-))) ),nicméně výsledky i šli. Spokojená sem byla na nejmenším ohnisku co mám na 17 a docela mě bavili fotky s horizontem;-) Jinak docela fajn článek;-)
24-70 Lko se tam sice dá dát:o), ale má problém se zasouváním. Což se dá vyřešit. Budto se budete pracne snazit zoomovat pres igelit. a nebo coz je lepsi varianta si predem vybrane ohnisko zajistite izolackou(coz vetsinou delam ja:o). A jinak s kvalitou pouzdra sem docela spokojenej, nepouzivam ho kazdy den, jen obcas kdyz je chut a nalada. A na to to bohate staci.
:) fajn recenze a ta kraulistka je teda parádička foto. těšim se na další.
jinak tipuju, že to pouzdro na objektiv půjde nejlíp na 24-70/2,8. to by mohlo bejt dostatečně dlouhý, takže by to nepřečnívalo a nevinětovalo...
To je dilema :) Na druhou stranu kvůli pár fotkám nemá cenu pořizovat cokoli dražšího
Díky za článek!
Mám v hlavě pár podvodních fotek, ale nejsem si jistej, jestli se vyplatí kvůli nim to pouzdro pořizovat. Výsledná (ne)kvalita mne trochu odrazuje.
Dík za recenzi, jsem rád že jsem viděl, že ta pouzdra bez obav fungují i na zrcadlovkách. Kupoval jsem loni, když jeli děcka do Thajska podvodní pouzdro na nejmenší Ixus od Canonu (130IS) asi za 500,-Kč a má taky přední krytku skleněnou a na závit. Navíc je tam ovšem vložen takový gumový tubus, který zabraňuje aby ti tlak vody zatlačoval ten malý objektiv zpět do fo foťáku a můžeš tak i zoomovat. Problém je fakt udržet ten objektiv uprostřed jinak máš fotky v kruhovém rámečku. ;)