Netradiční bokeh aneb Tilt-shift s gumákem

 
Už mnoho let se snažím hledat nové (nebo aspoň objevovat staronové) postupy, jak dostat do fotografií něco jiného. Blískám do záběru bleskem s barevnými filtry, lítám s dronem a v neposlední řadě jsem si oblíbil i “tilt-shift” efekt. Kdysi jsem měl T-S objektiv Arax, vlastním Canon TS-E 24 mm f3,5, zkoušel jsem i tzv. freelensing (a ve větru rozhodně nedoporučuji) a nakonec jsem skončil u "gumáka" neboli napodobeniny velkoformátového měchu.

Co budete potřebovat?

 

  • objektiv, který umí vykreslit větší obrazové pole než je velikost snímače ve vašem fotoaparátu, a který je zároveň navržen pro delší registrační vzdálenost (neboli vzdálenost roviny bajonetu od snímače/filmu), než má váš fotoaparát
  • ‎pružný spojovací prvek
  • ‎bajonet podle vašeho fotoaparátu

Pokud budu konkrétní, tak jsem zvolil pryžový WC zvon od Spontexu, na jehož jeden konec jsem nasadil objektiv Carl Zeiss Biometar 80 mm f2,8 v provedení "zebra" pro středoformát Pentagon Six, který se dá sehnat za cenu kolem 90 €. Na druhý konec jsem použil reverzní EF adaptér s průměrem odpovídajícím vnitřnímu průměru zvonu z Číny (82 mm, pokud se nepletu).

Výsledek není žádný krasavec, ale funguje stoprocentně. Pryž na straně objektivu drží za vystouplý okraj objektivu a proti uvolnění jsem ji pro jistotu ještě pojistil stahovací páskou. Bajonet je do opačného konce vlepený za pomoci vteřinového lepidla a tavné pistole.

IMG_1140 IMG_1143 IMG_1146 IMG_1147

Jak se s gumákem pracuje?

 
Objektiv je permanentně zaostřený na nekonečno a ostří se pouze jeho přibližováním a vzdalováním od fotoaparátu. Jeho naklopení pak způsobí požadovaný tilt efekt. Což je vlastně princip freelensingu s tím rozdílem, že sestava je díky pryžovému zvonu uzavřená a nehrozí, že se dovnitř k čipu dostanou nečistoty. Pomocí přibližování/vzdalování a naklápění lze rovinu ostrosti libovolně posouvat a natáčet, ostřit na vzdálené objekty i velmi blízké zcela podle libosti. Samozřejmě chybí libovolná aretace polohy jako v případě klasických T-S objektivů, takže záleží i na troše toho štěstí, jak se vám v akci podaří ostrost správně trefit; ale ve velkém hledáčku fullframe zrcadlovky je výsledek poměrně slušně vidět a pracovat se s tím tudíž dá. Pokud bych měl svému výrobku vytknout jednu drobnost, tak by to byla zbytečně vyšší tuhost pryžového zvonu – měkčí by byl lepší.

TrnavkaTreninkr2018_05

 
Objektiv mám plné odcloněný - zaclonění intenzitu efektu snižuje. Také je dobré používat manuální expozici; automatické měření může dělat psí kusy (kvůli naklopení a jinému odrazu paprsků; jinak Canony s manuálními objektivy měří bez problémů).

Gumák a konvertor

 
Na rychlostní kanoistice v Račicích jsem se potýkal s nedostatečným dosahem objektivu – 80 mm přece jen není mnoho. Proto mě napadlo použít telekonvertor, napřed Canon EF 1,4× II a pak Canon EF 2× III. Narazil jsem však na problém. Kvůli nepřítomnosti jakýchkoli elektronických kontaktů na straně gumáka odmítal fotoaparát s touto sestavou spolupracovat a při stisku spouště zahlásil pouze error. Nakonec vyřešeno tak, že jsem mezi konvertor a tělo fotoaparátu do místa, kde jsou kontakty, vložil kousek plastu utrženého z igelitky. Poté vše fungovalo, jak má.

A samozřejmě je třeba fotit vhodnou scénu, na nevýrazném pozadí se T-S efekt neprojeví.

NominaceRacice2018_10

NominaceRacice2018_08

2 Comments

  1. by Petr Konečný on 13/05/2018  20:04 Reply

    Jednou rukou se macka spoust a druhou se pohybuje objektivem. Da se to v pohode udrzet? Asi jo, kdyz vidim fotky :) Pekne to je!

    • by mk on 13/05/2018  23:07 Reply

      Jde to. Cim vetsi hledacek, tim lepsi

Leave a reply

Your email address will not be published.