Jak starý je váš objektiv II

Dnes bych rád navázal na článek Jak starý je váš objektiv? z loňského roku, popisující možnosti, jak zjistit datum výroby konkrétního objektivu. Zatímco minule jsem se věnoval objektivům značky Canon a Nikon, tentokrát přijdou na řadu Olympus, Minolta/Sony, Pentax a Leica.

Olympus

Objektivy značky Zuiko pro přístroje Olympus jsou opatřeny podobným časovým razítkem jako Canon, dokonce i totožně vyvedeným – čtveřice znaků natištěná bílým písmem uvnitř bajonetu. První dvě písmena značí továrnu: TN =  Tatsuno, SA = Sakaki, AZ = Orinpasu, SK = Shirakawa, IO = Ina, NI = produkováno třetí firmou. Třetí písmeno kóduje rok výroby. A = 1981, B = 1982, C = 1983 až W = 2003. Poslední znak představuje měsíc výroby, 1 = leden až 9 = září, A = říjen, B =  listopad, C = prosinec. Například:

TNH1: TN – vyrobeno v Tatsuno, H = 1989, 1 = leden. Objektiv je tedy přesně 23 let starý.

Starší objektivy Zuiko před rokem 1977 měly jiný kód. Tenkrát byl natištěn pod gumovým prstencem ostřícího kroužku a obsahoval jen tři znaky. První opět znamenal továrnu, druhý znak rok výroby: 0 = 1980, 1 = 1981, 2 = 1982, 4 = 1974, 5 = 1975, 6 = 1976. A třetí opět znak odpovídal měsíci (říjen, listopad a prosinec tenkrát značila písmena X, Y a Z).

A do třetice: u většiny Zuiko objektivů platí, že čím nižší sériové číslo (bývá umístěno různě, třeba na obrubě přední čočky a není totožné s kódy výše), tím dříve byl objektiv vyroben.

Leica

Když Ernst Leitz začal konstruovat a vyrábět objektivy, rozhodl se každému vyrobenému kusu přidělit unikátní sériové číslo. Číslovat začal od 100 000 vzestupně a šestimístný kód vystačil až do roku 1952, kdy byl vyroben objektiv Summarit 50/1.5 s pořadovým číslem 1 000 000. Od té doby číslování pokračuje dále a aktuálně se vyšplhalo již přes hranici 4 milionů.

Pro stáří objektivu, které nás zajímá, je důležitá právě již zmíněná unikátnost sériového čísla napříč všemi modely spolu s jeho vzrůstající charakteristikou. Snadno se dá tedy odvodit, který objektiv je starší (má nižší sériové číslo). A co víc, podle tabulky na stránkách Kena Rockwella, případně podle detailnějšího dokumentu od Erwina Putse, snadno zjistíte přesný rok výroby objektivu.

Pentax

Jestliže jsem minule u Nikonu hovořil o komplikacích, zjistit skutečné stáří objektivů značky Pentax je prakticky nemožné. Můžete se zkusit podívat na web Bojidara Dimitrova, v tabulce Lens Data and Descriptions zvolit typ objektivu (pevný ultraširokoúhlý, zoom, teleobjektiv…), potom vyhledat svůj konkrétní model a z jeho detailního popisu se alespoň dozvíte, v jakém časovém období se vyráběl.

Jinou podobnou možností je navštívit stránky Pentax Forums, a tam zkusit zjistit podle sériového čísla historii svého kusu.

Minolta a Sony

Úplně stejně na tom jsou i příznivci značek Minolta a Sony. Michael Hohner sbírá informace o existujících objektivech výše zmíněných značek a z nich lze vyčíst alespoň datum zahájení produkce toho kterého modelu.

1 Comment

  1. by Radek on 16/04/2012  16:24 Reply

    Koupil jsem si 70-300 L a toto číslo jsem tam nenašel.Koupil jsem ho od známého tuzemského prodejce.Znamená to tedy,že tento nebyl vyroben v Japonsku.Ď.

Leave a reply

Your email address will not be published.