Canon DPP 3.11 a Digital Lens Optimizer

Novinkou ve firemním RAW konvertoru Canon Digital Photo Professional 3.11 je Digital Lens Optimizer (DLO). Dle slov Canonu jde o “revoluční nástroj, který zvýší rozlišení fotografií. Sérií komplexních matematických funkcí replikuje cestu světelných paprsků optickým systémem. Získaná data využívá k opravě optických vad a ztráty rozlišení způsobeného AA filtrem fotoaparátu za účelem vytvoření snímku blížícího se tomu, jak jej vidí lidské oko.” Přeloženo z reklamštiny do češtiny, DLO dokáže na základě modelu těla a profilu objektivu opravit optické vady – aberaci, purple fringing, úbytek ostrosti směrem do krajů a ostrost vůbec.

Přiznám se, že nejsem fanda DPP, na můj vkus jde o pomalý a neohrabaný program, který se hodí na nouzové upravení pár kousků RAWů, ale zpracovávat v něm třeba několik stovek fotografií si představit nedokážu. Takže jediná šance, jak by mohl získat moji pozornost, je představit nějakou revoluční a must-have funkci. A tou by mohl být právě DLO.

Na tomto místě se sluší říct, že úpravami na základě profilů objektivů disponuje již DxO Optics Pro (konkrétně umí opravit zkreslení, vinětaci, aberaci, ostrost a tzv. volume anamorphosis, neboli roztažení okrajů u širokoúhlých objektivů a to vše nejen u RAWů, ale narozdíl od DPP i u JPGů) a něco málo ovládá i Lightroom (zkreslení a vinětaci). Canon by mohl mít tu výhodu, že lépe zná své fotoaparáty a objektivy, ale to je jen čistě teoretický předpoklad.

Seznam podporovaných objektivů si prohlédněte na následujícím obrázku. Zatím jich moc není. Dá se ale očekávat, že bude seznam postupně narůstat, ačkoli bych si nevsadil na to, že Canon někdy zahrne i objektivy třetích výrobců.

 

DLO najdete na poslední čtvrté záložce Lens. Napoprvé je třeba stáhnout profil objektivu. To provedete tlačítkem Update a zaškrtnutím a stažením požadovaného profilu. Velikost stahovaných dat kolísá, profil pro Canon 50/1.4 má 3,7 MB, Canon 70-200/2.8L IS už 25 MB. V případě, že profil pro váš objektiv není k dispozici, dá to DPP najevo nápisem Lens Data: Not available.

Vzhledem k náročnosti algoritmu si musíte na náhled po změně počkat pár sekund, což je dost nepříjemné. Bohužel ani není možné regulovat zvlášť třeba odstranění chromatické aberace a zvlášť doostření, všechno je spojené do jednoho posuvníku. Naštěstí se ale zdá, že oprava aberace má daleko "strmější náběh" než doostření, tudíž při nastavení posuvníku na 10 aberace zmizí, ale doostření se ještě neprojeví.

Jak bývá u DPP zvykem, veškeré úpravy se ukládají přímo dovnitř CR2 souboru. Nejinak je tomu u DLO po kliknutí na tlačítko Save. Zpracování a ukládání trvá dlouhých 14 s na čtyřjádrovém i5-2500K. Nepříjemně mě překvapil nárůst velikosti CR2 souboru z 31,6 na 61,6 MB u prvního testovacího RAWu a z 21,8 na 41,5 MB u druhého - tedy zhruba na dvojnásobek

Trochu testování

Teď už několik ukázek. První je porovnání stavu před úpravami a po aplikaci DLO na 60 %, výřez pochází z pravého horního rohu záběru. Po najetí myší na obrázek se zobrazí upravená verze.

Rozdíl je ohromný, po aplikaci DLO dokonale zmizela aberace a došlo k zostření snímku

Na dalších dvou ukázkách se můžete přesvědčit, že nejde opravdu o plošné doostření, ale bere se v úvahu kresba objektivu v různých částech obrazu - jinými slovy obvykle měkčí okraje jsou doostřeny silněji než obvykle ostřejší střed. Záměrně jsem to tentokrát přehnal a posuvník nastavil úplně doprava na 100 %

Výsledek je opět výborný, ostrost okrajů se téměř srovnala se středem a pochopitelně zmizela aberace. Pryč je i růžovofialová aura kolem přepáleného odlesku na motokáře. Trochu se mi zdá, že došlo k desaturaci, ale pravděpodobně je to jen klam.

Další dvojice ukazuje, jak si DLO poradí s purple fringing - fialovými (fialovo červenými) aurami kolem silných přepalů. Výřez pochází ze středu snímku a pokud by vás zajímalo, na co se díváte, tak na hliníkový povrch sedačky závodní motokáry.

S purple fringing si DLO moc neporadilo.

Poslední ukázka porovnává výstup z Canonu DPP s DLO versus Lightroom 4. Aby bylo srovnání fér, nastavil jsem posuvník DLO na hodnotu 15, abych dosáhl jen odstranění aberace a pouze minimálního doostření, neboť LR ekvivalentem doostření podle profilu objektivu nedisponuje.

Lightroom 4 má pro odstranění chromatické aberace nově pouze jedno zátržítko a to neumožňuje žádné volby, ladění a podobně. To je vidět i na výsledku, kdy Canon DPP s DLO podává mnohem lepší výsledky. Na vzorku z LR 4 je stále vidět fialový nádech - pozůstatek aberace.

Na závěr ještě shrnutí:

 • DLO umí opravit či vylepšit aberaci, purple fringing a ostrost
 • Opravy lze aplikovat jen na RAW, nepodporuje JPG ani sRAW
 • Kromě DLO umí nový DPP 3.11 ještě HDR a pár dalších novinek. A mimochodem, podporuje i Canon 5D Mark III
 • Odkaz ke stažení najdete na TOMTO diskusním fóru ve čtvrtém příspěvku shora

9 Comments

 1. by Olda on 26/08/2012  10:02 Reply

  Moc tohle vylepšení nechápu. Stalo se mi např. při použití DLO na 25 u fotografii, kde chrom. aberace nebyla, že se po aplikaci DLO výrazně objevila. A na ostrost aplikace filtru neměla téměř žádný vliv, takže to fotografii spíše ublížilo. Napoak u téměř stejné fotografie z jiného dne bylo zlepšení výrazné u ostrosti, aberace odstraněna dokonale. Takže v tomhle případě je výsledek super.
  Zdá se mi, že výsledky jsou dost nevyrovnané a nepředvídatelné. Za to čekání mi to nestojí. Máte podobnou zkušenost?

  • by mk on 26/08/2012  14:41 Reply

   To je zvláštní, s podobným chováním jsem se nesetkal. Ale je pravda, že pokud nemusím, tak DPP nepoužívám.

 2. by Olda on 25/08/2012  13:51 Reply

  Nejsem si jistý, jak je to s ostrostí. Když použiju DLO, fotka je v celé ploše ostřejší. Aplikuje se na ní nějaký doostřovací filtr, nebo jak to funguje? Mám schválně nastaveno scharpness na 0 a doostřuji až finální fotku pro její použití, např. po zmenšení pro web. Vinětici to ale neodstraní, pro to je potřeba zaškrtnout v kartě lens ještě peripheral ilumination,jako dřív.
  Jinak rychlost je zoufalá, na AMD Phenom X2 3,1 GHz trvá aplikace 20s.
  Ale obraz vypadá o poznání lépe.

  • by mk on 25/08/2012  16:01 Reply

   Doostřuje se celá fotka, ale s ohledem na použitý objektiv - takže ostré pevné sklo by mělo doostřovat méně, oproti tomu u levnějšího širokáče se zase více doostřují rozpliznuté rohy. A kdoví, jestli celý ten algoritmus doostření nebude složitější než obyčejný unsharp mask.

 3. by Vladimír Doležel on 23/03/2012  09:56 Reply

  Zdravím. Zajímalo by mě, jestli by šlo fotky hromadně prohnat DPP jen na odstranění těch vad objektivu a následně upravené fotky uložit zase do raw nebo dng a pak ty další úpravy dělat v Lightroomu. To je asi sci-fi, co? Nemám z DPP moc zkušeností, páč jsem ho používal asi týden, když jsem si koupil první zrcadlovku a pak už nikdy. Hromadné úpravy v něm byly děs.

  • by mk on 23/03/2012  13:35 Reply

   Vladimir: jsem na tom podobne :) Ulozeny CR2 jde v pohode otevrit v jinem editoru, ale DLO nevidi. S exportem do dng si nejsem jistej, ale rekl bych, ze by byl Canon sam proti sobe, takze spis ne

 4. by Honza on 22/03/2012  21:37 Reply

  Jsem z toho trochu zmateny... Uz vice nez rok jsem bez fotaku, ktery mi ukradli, ale pamatuji si, ze jeste kdyz jsem ho mel, DPP uz tehdy mel v sobe profily Canon objektivu a nektere vady jako aberaci na zaklde techto profilu odstranoval. Jak se to lisi od teto nove funkce? Je to ted nejak dokonalejsi?
  Jinak diky za skvele clanky.

  • by mk on 23/03/2012  13:38 Reply

   Honza: jsi si jisty? Na aberaci tam jsou normalne dva posuvniky, takze zadny profil. Mozna vinetaci a zkresleni bere z nejake databaze, ale urcite to nejsou tyhle profily pro DLO

 5. by Ondrej on 22/03/2012  12:37 Reply

  Vyzerá to super! Škoda tej rýchlosti (človeka po pár pokusoch prejde chuť). Zaujímalo by ma, čo to spraví s fotkou, kde je viac šumu...

Leave a reply

Your email address will not be published.