Canon EOS 5D Mark III – první dojmy
Měl jsem možnost asi na hodinu držet v rukou nejnovější model Canon EOS 5D Mark III a tady jsou mé první postřehy a dojmy. Rovnou na úvod předesílám, že testovací fotografie zde nenajdete, důvody jsou uvedeny na konci článku.
Provedení, tělo, ovládání
Na první pohled se 5D III podobá modelu 7D – stejně umístěný vypínač, tlačítko pro LiveView, natáčení videa. V ruce vám bude hned připadat povědomě, pouze se mírně se zvětšil „zobáček“ gripu, takže prostředník pravé ruky získal pevnější oporu.
Ovládání je prakticky totožné a nebude činit žádnému canonistovi problémy. Jedinou výjimkou je systém zvětšování a zmenšování, který se nyní víc blíží tomu z Nikonu. Názornou ukázku, jak zoomování funguje, si prohlédněte ve videu níže.
Volič režimů je vybavený pojistkou proti náhodnému otočení. LCD displej narostl sice jen o 0,2 palce, ale má nyní poměr stran 3:2, takže snímek vyplní celou jeho plochu a může být o to větší. Canon také vyslyšel stížnosti uživatelů a histogram konečně zřetelně ohraničil, takže i na ostrém slunci je jasně vidět, kde začíná a končí.
Povrchová úprava těla je hrubší a třeba nehty na ní snadno zanechávají stopy (které se ale dají setřít). Displej zvládá automaticky přizpůsobovat svůj jas okolnímu prostředí. Zadní roller má výrazný gumový krok, který se mi moc nelíbil, ale je tichý. Jak pracují dotykové plošky jsem nezkoušel.
Prohlížení fotografií a histogram
Menu
Menu prošlo asi největší změnou. Je mnohem, mnohem komplexnější, každá ze šesti hlavních kategorií má nyní až pět podzáložek. Naopak bylo ořezáno nastavení Custom funkcí (C.Fn.) a hodně voleb, co se dříve nacházelo v C.Fn., je nyní v normálním menu.
V českém menu se mi neorientovalo úplně nejlépe, ale to přičítám hlavně tomu, že nejsem na češtinu zvyklý. Také se mi zdálo, že spousta popisků a slov musela být zkrácena, aby se vlezla do předepsaného počtu znaků, což na přehlednosti rozhodně nepřidalo.
Tlačítko RATE slouží pro hodnocení fotografie jednou až pěti hvězdičkami; hodnocení byl měl umět načíst Lightroom či Aperture. Případně na tlačítko lze nastavit ochranu snímku proti smazání - chválím.
[youtube_sc url=f_huNBlOtjg width=600]
[youtube_sc url=syqwvpwAiiY width=600]
Ostření, ostřicí body
Autofokus je částečně převzatý z modelu 1D X (více informací zde) a má 61 ostřicích bodů, což na první pohled v hledáčku působí impozantně. Body jsou namačkány hustě na sebe (výborné pro sledování pohybujících se objektů) a zabírají poměrně malou část hledáčku – daň za full frame snímač. Ostřící body uvidíte pouze v okamžiku, kdy provádíte jejich výběr, při namáčknutí nebo při ostření, jinak je hledáček prázdný. Při výběru jsou podsvícené červeně, při ostření poměrně nevýrazně šedě – trochu mám obavu o jejich viditelnost v některých podmínkách.
Výběr konkrétního bodu se provádí joystickem, předním rollerem pak lze rozšiřovat pokrytí AF – od samostatného bodu přes 4 po 8 sousedů, celou jednu zónu nebo úplně všechny body. Lépe bude, když se opět podíváte na video.
Rychlost autofokusu jsem neměl možnost otestovat, ale samotný focus lock (tedy doba od namáčknutí spouště po potvrzení zaostření pípnutím) pocitově překonává ostření v modelu 1D IV.
Nastavení AF má své vlastní menu. Určitě bude potřeba se poradit s manuálem, protože v něm jsou položky, které jsem zatím jinde neviděl. Samotné nastavení „kvality“ ostření se pak provádí pomocí šesti předvoleb podle různých typů pohybu (plynulý, náhodně zrychlující a zpomalující atd.). Předvolby se dají eventuálně pozměnit podle potřeby. V těchto předvolbách Canon spatřuje ono zjednodušení nastavení AF oproti předchozím modelům.
Menu s předvolbami nastavení AF
Při mé zkoušce s objektivem Canon 50 f1.4 neměl AF problém ostřit ani přímo proti ostrému slunci, což nebývalo u Canonu úplně zvykem. Ostření v režimu LiveView je pořád stejně pomalé a trvá klidně 3 sekundy.
[youtube_sc url=4n_DK8OTU2A width=600]
Závěrka, sekvenční snímání
Odezva spouště je opět minimálně stejně rychlá jak u modelu 1D IV. Sekvencí 6 fps ale za profesionálním sportovním tělem pokulhává. Na druhou stranu to asi bude jeden z mála, ne-li jediný parametr, v němž lze 5D III označit za horší. Závěrka vydává na můj vkus nepříliš zvukomalebný cinkavý zvuk. Naopak ale po přepnutí do tichého režimu skřípání utichne a tichý režim je opravdu tichý.
[youtube_sc url=kHgNnxbuHU4 width=600]
HDR, multiexpozice
Přes tlačítko se štětcem vzadu vpravo nahoře se dostanete k volbě Picture Style, multiexpozice nebo HDR. Multiexpozice umí složit až 9 expozic do jednoho snímku a lze nastavit i metodu (celkem 4 různé), jakou se snímky do sebe prolnou. HDR pořídí 3 expozice odstupňované po 1, 2 nebo 3 EV (případně nějak určených automaticky) a složí je do jednoho výsledného snímku. Opět jde nastavit způsob, jakým se složí (předpokládám, že jde o to, jak agresivně zachová světla či vytáhne stíny; neměl jsem čas více vyzkoušet). HDR umí i automatické zarovnání snímků, které pracuje podle očekávání, ale nějaké větší cuknutí během snímání jsem nezkoušel. Zapnutí HDR je poměrně kostrbaté, ale co je horší, že po vyfocení se HDR režim vypne a je třeba jej znovu zapnout!
Ukázka HDR fotografie přímo z fotoaparátu. Nahoře jsou tři různé expozice, ze kterých je HDR složený
Takto dopadli na sloučeném snímku pohybující se lidé
A jak 5D III fotí?
Canon CZ nám bohužel nepovolil zveřejnit fotografie z předprodukčního vzorku v elektronické podobě. Ale mohu prozradit, že je rozhodně na co se těšit - šum je o 1 EV nižší než u Canonu 1D IV a cca o 1,5 EV lepší než u předchůdce Canon 5D II, ISO 12800 je plně použitelné. A banding se vyskytuje zcela minimálně.
Dobrý den, je to výborný foťák i výborná videokamera. Mám jej zatím asi půl roku, kupoval jsem jej hlavně kvůli natáčení videa. Pro ukázku se můžete podívat na menší videoprojekt, který jsem na Canon 5D Mark III před dvěma měsíci kompletně natočil: http://youtu.be/lvOBlKm9V1Y?hd=1
Jorko to je ale blbost...D Mark III je úplně jiný foťák a né změna firweru.Já jsem si III koupil a II jsem lěl 3 roky.
Foták je skutočne dobre stavaný, AF myslím nielen pocitovo ale aj reálne lepšie ako u MkIV, v nízkych hladinách svetla je to ešte markantnejsie. Pár fotiek z produkčnej verzie som nahodil na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3264099695152.139569.1647052618&type=1
Mal som tiež možnosť vyskúšať 5D3 a musím povedať, že aj pre majiteľov 5D2 ide o obrovský skok. Telo je pevnejšie, nepomerne lepšie nastaviteľné, zaostrovanie prekonáva aj profesionálne fotoaparáty a rýchlosť je o 50% vyššia (nie len fps). Skutočne profesionálny a všestranný fotoaparát a nie jen amatérsky model s veľkým snímačom, ako bol starý 5D2.
To je pravda ale ten detail vypadá fakt dobře.I ta kombinace D800 + D4 se mi líbí víc než 5DmkIII a DX :) Ale to tak canon samozřejmě nemyslí.
Ahoj Martine,
zajímalo by mě co si myslíš o bitvě 5D MKIII a D800?
To zalezi, co chces fotit :) Ja osobne nevim, kam bych tech 36 MPix daval...
Hurá po 3,5 letech máme nový software v 5Dcku za víc penez.