The Touch, další možnost, jak na pohodlnější Lightroom

Ne, že by bylo ovládání Lightroomu navrženo špatně, ale při zpracování většího množství fotografií se hodí každé (i drobné) vylepšení. Minule jsem vám představil ovládání Lightroomu pomocí Paddy for Lightroom ve spojení s iPadem, dnes se podíváme na The Touch. Rovnou na úvod zmíním, že The Touch pracuje jen v prostředí Mac OS X; pokud máte Windows, můžete klidně přestat číst.

Představení

The Touch není konkurencí Paddy, neboť jeho možnosti jsou výrazně omezenější. Ve zkratce jde o ovládání základních funkcí Lightroomu pomocí gest jedním až pěti prsty. Pro gesta se používá touchpad – buď ten zabudovaný v Macboocích (skvělý velký touchpad, o kterém se většině ntb s Windows ani nezdá), případně externí Magic Trackpad, připojitelný k libovolnému Macu. A nebo místo touchpadu použijete iPad. Jelikož nemám ani Macbook ani Magic Trackpad, použil jsem právě poslední variantu, tablet Apple iPad, ale nutno podotknout, že to vlastně nepřináší žádnou výhodu.

Stáhněte si a na Macu spusťte aplikaci The Touch. Zkušební verze “vyprší” po 1000 gestech, poté si budete muset program koupit za €19,99. Aplikaci stačí spustit, běží na pozadí a vše ostatní se děje automaticky.

Na iPadu budete potřebovat aplikaci The Touch Pad (zdarma). Po jejím prvním spuštění vás přivítá úvodní obrazovka, kde je třeba kliknutím na ikonu monitoru dole spárovat iPad s Macem (po Wi-Fi, kabel jsem nezkoušel). Poté jen vytáhnete roletku z pravého okraje displeje, čímž se iPad promění v dotykový ovladač a můžete začít používat gesta. 

icon_340

IMG_0531

The Touch Pad na iPadu. Úvodní obrazovka, nastavení je přítomno jen absolutní minimum

 

IMG_0532

The Touch Pad připravený k používání

 

Používáme gesta

Rozhraní a celé ovládání vůbec je navrženo jako tzv. “distraction free”, neboli tak, aby vás nic nerozptylovalo od práce, abyste nemuseli spustit oči z upravované fotografie – není třeba hledat žádná tlačítka, trefovat se na malé ovladače; celý iPad funguje jako velký dotykový panel a funkce se volí gesty jedním až pěti prsty. Nezáleží na tom, v kterém místě gesto provedete. Konkrétně jsou k dispozici tato gesta:

Modul Library

  • táhnutí jedním prstem doleva nebo doprava – procházení mezi fotografiemi,
  • gesto dvěma prsty od sebe nebo k sobě – zoom,
  • táhnutí třemi prsty doleva či doprava – flagy, gestem doprava se flag “zvyšuje” (z unflagged  na picked, z rejected na unflagged) , doleva “snižuje”,
  • táhnutí čtyřmi prsty doleva či doprava – ubírání, respektive přidávání hvězdiček hodnocení,
  • táhnutí pěti prsty doleva či doprava – změna režimu zobrazení (skrytí panelů, fullscreen…).

1

Gesta dostupná v modulu Library. Velké ikony gest lze vypnout

3

Přiřazení flagu picked

 

Modul Develop

  • gesto jedním prstem – Blacks
  • gesto dvěma prsty – Shadows
  • gesto třemi prsty – Exposure
  • gesto čtyřmi prsty – Highlights
  • gesto pěti prsty – Whites
  • gesto dvěma prsty od sebe/k sobě – Contrast

4

Gesta v modulu Develop. To, co se tváří jako histogram, je ve skutečnosti jen statický obrázek

 

Ve všech případech (kromě posledního) je třeba prsty pohybovat doleva či doprava a čím rychlejší pohyb, tím větší změna parametru; není proto problém pomalým pohybem nastavit přesnou hodnotu.

A to je vše, nic víc The Touch neumí. Na základní úpravu je to ale dostačující.

 

Zkušenosti z používání

Jelikož aplikace používá i gesta čtyřmi a pěti prsty, je potřeba na iPadu vypnout podporu multitaskingových gest v obecném nastavení systému, což trochu otravuje. Gesta si osvojíte velmi rychle, ostatně jich není mnoho. Pouhých šest funkcí v Develop režimu se může někomu zdát málo, na druhou stranu bych jich většinou víc asi ani nepotřeboval – o hlavní porci zábavy se postará některý z presetů, nejvíce pracné je pak mírně doladit různé odchylky expozice mezi fotografiemi a tam si většinou vystačím právě s touto šesticí ovladačů. Na komplexní úpravy a hraní si s každou fotografií se ale The Touch nehodí. Co mi však hodně chybělo, bylo listování fotografiemi, které v Developu (narozdíl od Library) prostě chybí. Odezva na gesta je prakticky okamžitá a používání je opravdu pohodlné. Místo iPadu můžete použít zmiňovaný zabudovaný nebo externí touchpad, na principu práce se nic nemění, ani o nic nepřijdete.

IMG_0534

 

Během testování jsem narazil na potíže se spolehlivostí, ale rovnou předesílám, že jsem The Touch provozoval na Hackintoshi. Na “pravém” Macu může být situace zcela jiná. Proto prosím neberte tuto mou zkušenost za bernou minci; třeba vyzkoušet na vašem stroji. Čas od času přestal The Touch na gesta reagovat, pomohl až restart Lightroomu nebo The Touch Pad na iPadu případně obojího. Často se mi stávalo, že některá gesta nefungovala, zejména Zoom a po třech, čtyřech pokusech zase gesto fungovat začalo. Někdy Zoom reagoval na roztažení prstů, jindy na pohyb prsty k sobě. Jednou se mi podařilo dosáhnout posunutí nazoomované fotografie dvěma prsty, víckrát však ne. V modulu Library jsem měl potíže s gesty čtyřmi (někdy) a pěti (téměř vždy) prsty, zatímco v Developu i víceprstá gesta pracovala spolehlivě.

A málem bych zapomněl ještě na jednu výhodu: kromě Lightroomu umí The Touch ovládat i Finac Cut Pro X, iPhoto a Quicktime X.

 

Vyplatí se?

Až na výše zmíněné výhrady, za které však The Touch možná nemůže, jej považuji za povedený nástroj pro urychlení práce při zpracovávání větší dávky fotografií, typicky reportáže apod.. Malé množství funkcí jej ale činí nevhodným na detailní hraní si s každou fotografií zvlášť a zasloužil by si proto ještě dopracovat, zejména přidat gesta na další důležité funkce (nabízí se například poklepání jedním či více prsty). A také se přiznám, že cena přes 500 Kč se mi zdá poněkud vysoká.

Leave a reply

Your email address will not be published.