Recenze: Zvětšovací očnice SMDV E-03 1.35×

SMDV je korejský výrobce, který vyrábí oblíbenou všehochuť fotografických produktů – rádiové odpalovače, softbox, reflektory a hlavně zvětšovací očnici SMDV E-03 1.35×. Té se dnes podíváme na zoubek.

Instalace, provedení a tak

Očnice se vyrábí ve třech různých typech, každý pasuje na jinou skupinu fotoaparátů. Konstrukce je jinak vyřešena chytře, hlavní část s čočkou a gumovou přírubou je univerzální a liší se nástavcem, který se nasunuje do drážek na těle, určených pro nasazení očnice. Nástavec je s hlavní částí spojen dvěma šroubky (šroubovák najdete v balení); po jejich dotažení sedí očnice jako přibitá. Což může být ale i nevýhoda, pokud potřebujete očnici někde v terénu sejmout. Bez šroubováku (nože…) bez šance.

Gumová příruba se pak našroubuje kolem čočky. Při transportu je možné gumu “oklapnout” směrem k tělu, je pak méně náchylná na případné poškození v brašně a podobně. Samotná gumová příruba je příjemně měkká a dobře sedí “na oku” a odstíní okolí.

Leták výrobce. V podstatě všechno, co se v něm píše, je pravda :)

Zvětšujeme

Optickou soustavu očnice tvoří tři čočky, což zakládá domněnce, že by mohla být kvalitní a kvalitnější než levné “noname” očnice, kterých je aukční server eBay plný. Podle výrobce zvětší obraz v hledáčku 1,3× (a ne 1,35×, jak by se dalo usoudit z názvu). Níže se můžete podívat, jak skutečně vypadá hledáček Canonu 1D X bez zvětšení a s nasazenou očnicí.

ocnice

Bez očnice a se zvětšovací očnicí

 

Měřením mi vyšlo zvětšení 1,31×, takže údaj výrobce nelže. Rozdíl je opravdu viditelný a už tak velký fullframe hledáček je ještě větší. Kromě toho si můžete všimnout poměrně značného poduškovitého zkreslení, které ale v praxi není zdaleka tolik patrné a zatím mi v ničem nevadilo. Příjemně mě potěšilo, že se nezměnila světlost hledáčku, stejně tak nepozoruji horší ostrost směrem do rohů. Z optického hlediska je tedy očnice velmi dobrá.

Co rohy?

U velkého fullframe hledáčku Canonu 1D X musíte po nasazení očnice počítat s tím, že nejspíš neuvidíte celou plochu hledáčku naráz. Na diskusních fórech jsem našel rozporuplné informace; někdo téměř nepozoroval rozdíl, jiní reportovali, že nevidí stavový displej pod hledáčkem, což činí očnici nepoužitelnou. Není ale nad vlastní zkušenost. Jak je na tom tedy očnice SMDV?

Pokud oko jen tak lehce přiložíte k hledáčku, určitě až do rohů neuvidíte. Po přitisknutí oka ke gumové očnici se situace změní a není problém přehlédnout naráz téměř celý hledáček a s mírným posunutím pozice oka vidíte hezky až do rohů. Z tohohle pohledu tedy očnice nepřináší žádné výraznější zhoršení přehlednosti a neregistroval jsem, že by mi to nějak vadilo. Problém však nastává v případě fotografování s brýlemi, z hledáčku se stává tunel a tady očnici nemohu doporučit.

Protože mám k dispozici Canon 7D Mark II, zajímalo mě, jak se očnice chová v případě použití s menším APS-C hledáčkem. K mému překvapení na něm očnice funguje hůře, rohy jsou viditelně více zacloněné. Proto je asi dobré očnici před koupí vyzkoušet, pokud je to možné.

Doplnění: Jak mě na Facebooku navedl Viktor Šulc, za viditelnost až do rohů může mimo jiné tzv. vzdálenost očního bodu (hledejte anglicky pojem eyepoint). Canon 1D X má tuto vzdálenost 20 mm, Canon 7D Mark II 22 mm, Canon 5D Mark III 22 mm. Jenže z těchto hodnot by na tom měl být nejhůře Canon 1D X, což ale odporuje mé zkušenosti… přiznávám se, že tomu úplně nerozumím.

Verdikt

Zatím jsem spokojený. Největší obava z viditelnosti rohů se potvrdila jen částečně a myslím, že s ní mohu klidně říct. Zatím tedy očnice na mém fotoaparátu zůstává.

Leave a reply

Your email address will not be published.