Malé zamyšlení nad Martinem Kozákem v roce 2004 a v současnosti

Narazil jsem na disku na pozapomenutou složku z roku 2004 s tehdejším výběrem mých aktuálně nejlepších sportovních fotografií. Normálně bych se tady nepovedenými fotografiemi moc nechlubil, ale na druhou stranu je (pro mě) příjemné vidět, že jsem se za těch 11 let někam posunul.

Což je vůbec ta nejdůležitější věc, kterou byste měli mít na paměti – neustrnout na místě, nespokojit se s nějakou dosaženou úrovní a naopak se stále snažit posouvat kupředu. Toho se dá docílit různými způsoby; inspirací okolím, osvojením nebo objevením nové fotografické techniky nebo klidně i koupí lepšího objektivu, který vám umožní vyfotit to, co předtím nešlo; bylo by naivní se domnívat, že fotografii dělá jen fotograf.  Ze začátku to půjde poměrně snadno, později ale budou pokroky stále menší a menší a budou vyžadovat více a více energie.

Moje první zrcadlovka

Fotil jsem tehdy první rok Canonem 300D s objektivy Canon 18–55 F3,5–5,6 (klasický seťák) a Sigma 70–200 F2,8 HSM. Předtím jsem měl digitální ultrazoom Olympus C-740UZ a ještě předtím Olympus Camedia C-840L, taktéž digitál s 1,3 Mpx.

Canon 300D měl takovou zvláštnost, uměl pouze One Shot a AI Focus – chyběl mu režim AF Servo . Což bylo jen umělé omezení, aby příliš nekonkuroval vyššímu a dražšímu modelu 10D. AI Focus je takový ten chytrý režim, který se sám rozhodne, zda dá přednost jednorázovému zaostření nebo servu podle toho, zda se objekt před objektivem hýbe nebo ne. Jako každá automatika může být vrtošivý, naštěstí jsem brzy přišel na způsob, jak si na něm servo vynutit – stačilo namáčknout, počkat na zaostření a pak lehce pootočit ostřicím kroužkem objektivu. Tím se obraz v hledáčku mírně rozostřil, což AI Focus vyhodnotil jako pohyb objektu a přepnul na servo. Bylo to sice jako drbat se levou rukou za pravým uchem, ale fungovalo to.

Mimochodem, všimněte si estetických rámečků :) A jak jste na tom vy, daří se vám zlepšovat? Pochlubte se v komentářích.

4 Comments

 1. by Jiří Cetkovský on 29/01/2016  16:50 Reply

  Je to poučný článek. Vidím zde dvě věci - už tehdy jste měl smysl pro focení (nevím, kdy jste s tím začal) v krvi. To tak prostě na světě je, někomu je dáno v některé oblasti víc. Mnohé z těch fotek by byly dobré i dneska. Vývoj tu samozřejmě je obrovský, bodejť, za 11 let už máte profi techniku (která je dnes jinde než tehdy), stojíte na VIP místech, atd a ktěmto dvěma věcem dodávám, že zaslouženě a že jsem vždy uznával, že jsou součástí úspěchu za dobré fotky, protože jsou vybojovány vlastními silami. Některé fotky jsou takové, nevím jak to přesně nazvat, snad ustrnulé, ale to je prostě vývoj fotografa.
  Co bych ale chtěl říci k tomu Megapixelu, neberte to jako povýšenost, že si my, začátečníčci myslíme, že bůhvíjak fotíme. To určitě ne. Většinou jsme na tom asi tak jako Vy v tom roce 2004, mnohdy ani tak ne. Máme focení jako koníčka, jako odreagování z našich čím dál více stresujících pracovních prostředí, jako berličky při nemalých zdravotních komplikacích... Nevymlouvám se na to, jen bych chtěl říci, že máme radost, když se nám povede 1 (z 1000 na místě pořízených) jakž takž slušně ostrá a komponovaná fotka. Jednodušší by bylo si to někde stáhnout. Ale ty naše blbé jsou prostě naše. Život utíká krutě rychle a koukáme, že už ne, že nejsme děti, už je na dohled i důchod a světe považ - mám vyfoceného SVÉHO VLASTNÍHO třeba Rossiho. Skoro tak, jak jsem ho viděl před 20 lety ve světě motorů :-)
  Toužíme se zlepšit, tento level focení ale už nám zůstane nedostupný, my to víme, ale přesto se s dovolením budeme pachtit a usilovat dál :-)

 2. by Zbyněk on 05/12/2015  17:48 Reply

  Tak někam sem se teprv dostávám ! :o)) Za jedenáct let už mi nepomůže žádná stabilizace a možná ani neudržím foťák :o))
  Ale vážně - klobouk dolů před tou sebekritikou, toho je schopen málokdo. Doba je poplatná něčemu jinému, což se odvíjí od pochlebovačských kamarádíčků na různých fotoserverech, vzájemně si chválící a hodnotící své sqělé fotky. Běda však tomu, kdo by nesdílel většinový názor....

 3. by Dr.Ozdi on 03/12/2015  10:52 Reply

  Velice poučení zhodnocení
  Dr.

  • by Kuba on 03/12/2015  20:05 Reply

   Tohle by si měli přečíst všichni ti lidi co si na megapixelu myslí jak mají super fotky...

Leave a reply

Your email address will not be published.