Lytro, přelom ve fotografii?

Společnost Lytro krmí internet již nějaký ten pátek něčím speciálním – fotoaparátem, jež umožňuje vybrat si místo, kam ostříme, až po vyfocení na hotovém snímku. Zpočátku se spekulovalo, zda nejde jen o hoax, ale dnešní tisková konference všechny pochybnosti vyvrátila a nový unikátní přístroj je na světě. 

Trocha teorie na úvod

Konstrukce i celá filozofie snímání takzvaného plenoptického fotoaparátu Lytro (mimochodem, s plenoptickým členem a zpracováním tzv. light field snímků před nedávnem experimentovali i v Adobe, viz toto video a svoji variantu plenoptického fotoaparátu již dříve nabídla německá firma Raytrix, ovšem za nelidovou cenu 2500 USD) se zásadně liší od klasického přístroje. Těsně před snímačem je umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem na snímač. Ten je zachytí a navíc je schopen ještě ke každému z nich změřit, z jakého směru přichází. S těmito informacemi je možné později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit.

Z výše zmíněných řádků je patrné, že není potřeba nic jako autofokus, odpadají pohyblivé části, motorek a jako bonus je tu okamžitá reakce na spoušť.

Lytro Camera

Dnešní představení utnulo všechny pochybnosti a světlo světa spatřila Lytro Camera. Hliníkový kvádr o čtvercovém průřezu o délce hrany 4 cm a celkové délce 11 cm skrývá objektiv o osminásobném zoomu s konstantní světelností f2. Na zadní stěně se nachází malý barevný dotykový displej o rozlišení 128x128 pixelů, určený pro nastavování parametrů a náhled snímku. Dále na těle najdete už jen vypínač a spoušť a pro zoomování je určena dotyková ploška na horní straně gumového gripu. Baterie i úložný prostor (8 nebo 16 GB, místo na 350 nebo 750 fotografií) pro fotografie jsou napevno vestavěné. Výdrž baterie se pohybuje mezi 500 až 700 snímky.

Fotoaparát nemá žádné megapixely, místo toho výrobce uvádí, že je schopen zachytit 11 milionů světelných paprsků, ať už to znamená cokoli. Výsledek by ale měl být dostupný v "HD kvalitě", což znamená zhruba 720 pixelů na výšku.

"Fotografie", lépe řečeno zachycené informace o světelných paprscích, vlastně takový RAW soubor, si můžete stáhnout do počítače a prohlížet ve speciálním programu. Snímky lze i sdílet nahráním na web výrobce, který je pak zprostředkuje ostatním i s možností měnit místo zaostření - každý majitel Lytro fotoaparátu dostane k dispozici zdarma webový úložný prostor.

Jelikož data uložená ve snímku obsahují v podstatě kompletní 3D informaci o prostoru před objektivem, dalším krokem v plánu zakladatele společnosti Ren Ng je převést snímky z Lytro přístrojů i na obrazovky 3D displejů.

Technické parametry

 • Technologie: Lytro Light Field senzor a Lytro Light Field engine ve verzi 1.0
 • Objektiv: 8x optický zoom, f2.0
 • Displej: 33x33 mm LCD s dotykovou vrstvou
 • Expozice: dotykem na displeji do požadovaného místa
 • Baterie: napevno zabudovaná Li-Ion baterie, nabíjení přes USB
 • Výstup: formát souboru .lfp
 • Sotware: aplikace pro importování, zpracování a prohlížení snímků pro operační systém Mac OS X 10.6 a vyšší, aplikace pro Windows je ve vývoji (dostupnost 2012)
 • Provedení: hliníkové tělo (tři barvy), gumový grip
 • Rozměry 41 x 41 x112 mm
 • Hmotnost 214 g
 • Příslušenství: fotoaparát, krytka objektivu, čistící utěrka, poutko na zápěstí, Micro-USB kabel pro připojení a nabíjení
 • Dostupnost zatím jen v USA v prvním čtvrtletí 2012

 

Ještě zbývá to nejdůležitější, praktické ukázky výstupu. Najdete je třeba ZDE. Kliknutím do záběru přeostříte do určitého místa. A rozhodně si nenechte ujít ani video z tiskové konference z představení fotoaparátu.

Změní Lytro fotografický svět?

Zatím jde o žhavou novinku, technologie je teprve v plenkách a jak se prosadí je ve hvězdách. Každopádně ale není pochyb, že jde o menší revoluci ve způsobu zachycování světa kolem nás, někým přirovnávanou k vynálezu Polaroidu. V prvních komentářích si lidé, kteří již měli možnost si Lytro vyzkoušet, stěžují zejména na malý a nekvalitní zadní displej a nepohodlné držení.  Pokud máte zájem, Lytro už přijímá předobjednávky: 8 GB verze bude stát $399, model s dvojnásobnou kapacitou 16 GB koupíte za $499. Bohužel zatím jen pro USA.

 

 

Zdroj: DPReview, Gizmodo 

7 Comments

 1. by robert+ on 03/11/2011  01:45 Reply

  Takze podla parametrov to vyzera ze to bude mat 12 rovin ostrosti by som si tipol.. a clovek si bude moct postprodukcne blendovat medzi nimi.. no uvidime

 2. by bycer on 24/10/2011  15:23 Reply

  byt to v iPhonu je to super, takhle mi to pripomina takovou tu detskou hracku = krasohled :)

 3. by sloper on 23/10/2011  10:31 Reply

  Môj názor na technické obmedzenia technológie by boli na trochu dlhší komentár, tak som si dovolil samostatný článok:
  http://www.slosar.sk/blog/2011/10/lytro-fotoaparat-s-ktorym-uz-nemusite-ostrit-nemyslim

 4. by Filip on 22/10/2011  21:13 Reply

  Možná, že to špatně chápu, ale v případě použití této technologie na větším snímači musí při rozumné světelnosti zákonitě nastoupit skutečný bokeh, který dost omezí možnosti dodatečného přeostřování. A s malým snímačem by to nemělo význam pro vážnější fotografii.

 5. by trdelnik on 21/10/2011  19:23 Reply

  heh? link byl v tweetu od Vodafone, nechapu, proc zrovna oni odkazujou na tohleto, nejaky kamarad(ka)? :-) pokud ne, tak gratuluji :-)

  • by mk on 21/10/2011  19:43 Reply

   Díky za info, našel jsem si to. Vědomě o nikom ve Vodafonu nevím, takže asi náhoda :)

 6. by VOJTa on 20/10/2011  07:51 Reply

  Jako konzerva mám z takových věcí vždycky trochu strach, ale kdysi jsem brojil proti digitálům a kde jsem dneska, že jo?
  Takže teď brojit nebudu a počkám, až se mi to někdy dostane do ruky ;-)

Leave a reply

Your email address will not be published.