Jedu na Dakar (3): co si sbalit s sebou

Samozřejmě největší dilema je, co si vzít s sebou?

Fotoaparáty

V tělech mám nejvíc jasno a beru celkem tři. Jednak z toho důvodu, abych co nejvíce minimalizoval nutnost střídání objektivů. A pak také pro jistotu, kdyby se náhodou některý fotoaparát rozhodl odejít do křemíkového nebe. Ke Canonům 1DX a 1D IV jsem přidal Canon 7D II, na který jsem obzvláště zvědav. První dojmy jsou totiž hodně pozitivní.

Všechna těla umožňují zápis na dvě karty současně, čehož využívám; pochopitelně z bezpečnostních důvodů. Pokud by se jedna karta pokazila, tak budou fotky ještě na kartě záložní.

Objektivy

Také v objektivech bylo rozhodování snadné; ke klasické trojce 16–35/2.8L II, 70–200/2.8L IS a 300/2.8L IS jsem přidal rybí oko 8-15/f4L (i když s ním od pořízení fullframu příliš nefotím) a pevnou padesátku 50/f1.4 pro portréty, noční bivak a podobně. Má představa je, že sestavím kombinaci 1D X + 16–35, 1D IV + 70-200 a 7D II + 300 mm, čímž dostanu jak široký záběr (širokáč na FF), tak i využiji výhody crop faktoru a dlouhých ohnisek.

Další nejen fototechnika

Sem patří blesk a pak plno drobného příslušenství: záložní baterie (dvě až tři pro každé tělo), záložní tužkové a mikrotužkové baterie, nabíječky, filtry (přechodové, polarizák, ND 64x a star filtr), lenspen a balónek na čištění techniky, mikrovláknová utěrka. Z powerbanky se dá nabíjet mobil nebo tablet, přibalil jsm i flashky na předávání fotek, když by bylo třeba, notebook s bezdrátovou myší, externí 1 TB disk na zálohování fotek a iPad na ukrácení dlouhých chvil, budou-li nějaké.

vybava

Jak to nosit?

Všechno to potáhnu ve fotobatohu Lowepro Vertex 300AW. Rozměrově se to do kabinového zavazadla vejde a hmotnostně má  British Airways limit 23 kg, což taky splním. Samotný batoh budu doufám nosit jen minimálně, většinu času bude odpočívat v autě. Na vlastní fotografování si navěsím dva fotoaparáty na popruhy Blackrapid Double Strap a třetí přes krk/rameno, drobnosti se vejdou do velkých kapes fotovesty Alpinestars. Ta má na zádech velkou kapsu, která pohodlně pojme i 1,5 l láhev s vodou.

Takhle to vypadá sbaleno

Takhle to vypadá sbaleno

Na váze se to hezky zakulatilo...

Na váze se to hezky zakulatilo...

Co ještě před odjezdem?

Samozřejmě je potřeba nabít všechno, co nabít jde. Také jsem si importoval všechny závodníky jako klíčová slova do Lightroomu, pro rychlé doplnění popisků.

keyw

Klíčová slova do Lightroomu pro popis fotografií

3 Comments

 1. by tomáš nekoranec on 03/01/2015  20:44 Reply

  Držím palce, pokud najdete čas na průběžné aktualizace blogu, bude to paráda.

  • by mk on 08/01/2015  06:26 Reply

   Mrknete sem: https://www.facebook.com/MartinKozakSportovniFotograf?ref=bookmarks

 2. by Jiří on 30/12/2014  23:11 Reply

  Pro inspiraci https://www.facebook.com/pages/Jacek-Bonecki-Photography/205453636154972?fref=nf trošku níže z minulých dakarů

Leave a reply

Your email address will not be published.