Jak jsem fotil Color run

Barevné běhy jsou čím dál populárnější, loni se konal v celé ČR jeden, letos jen v Praze už dva a ještě jeden barevný festival se tu chystá; kdoví, co nás čeká příští rok. Nutno ale uznat, že pro fotografa je to vděčná příležitost – pestrobarevná s hodně pohodovou atmosférou, zkrátka radost fotit. Až na ty barvy.

V sobotu jsme s Romanem Knedlíkem vyrazili na akce The Color Run. Pro mě to byla už druhá taková akce, zatímco Roman byl dosud jen černobílý :) Jak se nám fotilo?

Barevné s*instvo

Rovnou zapomeňte, že byste fotili jen z dálky a tak se barvám vyhnuli. Foukal vítr, který hnal barevný oblak všemi směry, účastníci po sobě práškové barvy házejí a nehledí na to, co nebo kdo je poblíž; a samozřejmě fotky z těsné blízkosti vypadají stejně nejlíp. Zkrátka dřív nebo později, ať chcete nebo nechcete, budete stejně pestrobarevní jako oni.

Tak jsme vypadali, vlevo Roman Knedlík

Tak jsme vypadali, vlevo Roman Knedlík

A foťák nedopadne o nic líp, ostatně jeden takový odstrašující případ je tady.

Chráníme techniku

Logicky mě jako první napadlo použít neopreny Lens-Protect. S nimi jsem nafotil loňský barevný běh Barvám neutečeš. V podstatě to fungovalo velmi dobře, ale Lens-Protect přece jen nepřiléhá k tělu tak dobře a otvorem pro palec i přední stranou se barva dostala až k tělu. Letos jsem proto zkusil jiný přístup. Na objektivech jsem Lens-Protect nechal, pro utěsnění kroužků zoomu a ostření se hodí skvěle. Tělo jsem tentokrát však zabalil do obyčejné potravinové fólie. V místě hledáčku jsem ji nastřihl, roztáhl a očnici nasadil přes ni; výhledu do hledáčku tak vůbec nic nebránilo. V místě zadního displeje jsem se snažil mít fólii co nejméně “zkrabatělou” a pokud možno jen v jedné vrstvě, aby nebránila pohledu na displej. Přesto bylo na slunci na displej vidět špatně, nakonec to ale příliš nevadilo, v zápalu “boje” na to nebyl moc čas.

Veškerá tlačítka se přes fólii mačkala úplně normálně, horší to bylo s rollery, zejména tím předním. Ale jelikož fotím téměř výhradně na plnou díru, nebyl to problém. Protože jsem se bál, že by mohlo dojít k natržení tenké fólie, na exponovaných místech – sáňky blesku, spodní rohy, kde se fotoaparát otíral o tělo při zavěšení přes rameno a podobně – jsem fólii zvenku přelepil gaffa páskou. Řešením by mohla být pevnější fólie, třeba taková, do  jaké se balí zavazadla.

2014, pouze Lens-Protecty

2014, pouze Lens-Protecty

2015, kombinace Lens-Protectu a potravinové fólie

2015, kombinace Lens-Protectu a potravinové fólie. Černé obdélníky tvoří gaffa páska

Pokud bych měl obě řešení srovnat, tak fóliové je více náchylné na poškození, ale fotoaparát pod nimi byl prakticky stoprocentně čistý. Kromě toho je to řešení za babku, neboť potravinovou fólii má dnes doma každý.

Ještě bych se chtěl chvíli vrátit k ochraně objektivu. Doporučené objektivy pro Lens-Protect jsou takové, které při zoomování nemění svou délku a tudíž nenasávají vzduch dovnitř tubusu. V opačném případě je třeba je extra chránit a dovedu si představit, že potravinářská fólie by mohla opět fungovat (když ji namotáte na objektiv v “nataženém” stavu). Samozřejmostí je UV filtr nasazený na přední čočce objektivu. Čas od času se na něm sice usadí barva, ale není problém ji ofouknout.

Barvám neutečete ani s teleobjektivem. Foto Roman Knedlík

Barvám neutečete ani s teleobjektivem. Foto Roman Knedlík

Měnit nebo neměnit?

Několik lidí se mě ptalo, zda je možné během barevných běhů měnit objektivy? Osobně doporučuji dvě těla, na jednom 70–200 a na druhém 17–40 nebo jinou podobnou kombinaci. Při maximální obezřetnosti je však možné objektivy vyměnit, ale činil bych tak po důkladném očištění prostoru okolo bajonetu a v dostatečné vzdálenosti od běžců.

A jak se barevné šílenství fotí?

Nejlépe asi promluví fotografie.

ColorRun2015_05

Před startem neprošvihněte takzvanou bombu, neboli okamžik, kdy všichni vyhodí do vzduchu nějakou tu barvu. Já v sobotu propásl tu první, při druhé už mnoha lidem barvy došly.

ColorRun2015_19

Chvílemi nebylo na krok vidět, ale to je to, co mě baví!

ColorRun2015_20

Širokáčem z blízka je to lepší

ColorRun2015_24

Barevných portrétů si užijete až až

ColorRun2015_25

Všichni ochotně pózují. A když už je barva jen na zemi, tak se v ní spokojeně vyválí. Nezapomeňte to fotit!

ColorRun2015_04

Jako obvykle, nafoťte i ilustračky

A nezapomeňte ani na postproces!

Před úpravou...

Před úpravou...

 

ColorRun2015_23

... a po úpravě

 

2 Comments

  1. by Martin Kusyn on 01/06/2015  21:51 Reply

    Tak koukám, že se ten nápad nakonec ujmul :D Potravinářské fólii třikrát sláva ...

    • by mk on 01/06/2015  21:52 Reply

      Tak tak :)

Leave a reply

Your email address will not be published.