Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků

V dnešní recenzi bych vám chtěl představit knihu známého fotografa Joe McNallyho – Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků.

Kreativní práce s bleskem představuje vyšší dívčí a Joe McNally nám ve svém druhém titulu chce poradit, jak na to. Šestistránkové poděkování rovnou přeskakuji a pouštím se do úvodu. Obvyklé řeči na začátek, nic překvapivého, přesto mi něco nesedí. Zaplaším rodící se myšlenku a čtu dál.

První kapitola s názvem „Co používám… a proč a kdy to používám“ se věnuje technice, jak se na začátek sluší a patří. Aha, autor je Nikonista, to si asi nebudeme moc rozumět. Doufám, že se nebude Nikonu držet příliš křečovitě, to bych nebyl jediný, kdo by mu nerozuměl. Následuje šestnáct stran popisu techniky s pouhými dvěma obrázky a já už vím, co mi na tom celém nesedí. Autor se rád poslouchá (v tomto případě spíše čte). Autor není technický typ (nebo se tak tváří). Autor rád prokládá text hromadou vtipných historek, přirovnání a podobně a vůbec rád používá bodrý jazyk. Za všechny příklady cituji první odstavec ze strany 28: „Nebo záměrně umístíte váš model před jasné okno a přepálíte sakumprdum všechno na scéně, abyste snímku dodali moderní, high-key vzhled a tak si odletěli na oběžnou dráhu Ledové planety 255, kde neexistuje udržitelný život pixelů.“ V souvislosti s tímto mě napadá jedna anglická zkratka začínající na „w“ :)

Ačkoli ani zde nechybí popis technické stránky fotografování – ISO, korekce expozice, vyvážení bílé, RAW, synchronizace blesku a tak dále – nejde o manuál. Nenajdete zde téměř žádná schémata, grafy, tabulky; jak už jsem zmínil dříve, autor je pravděpodobně s technikou trochu na štíru, a tak pokud o technice něco málo víte, můžete s klidným srdcem celou první polovinu přeskočit. Týká se to i majitelů jiné značky než Nikon, které pravděpodobně popis displeje blesku SB-900 příliš nezaujme. Doporučuji tedy nalistovat až stranu 40 a další, které se věnují bleskovému příslušenství. Filtry, battery packy, úchytky, stojany, softboxy, bez toho se při kreativní práci s bleskem neobejdete. Ještě pár rad ohledně barvy, kvality a směru světla, něco málo o držení fotoaparátu a jdeme na vlastní fotografování.

Následující tři kapitoly se od sebe liší pouze počtem použitých blesků. V té celkově druhé, nejdelší, je pro všechny ukázkové fotografie použit pouze jeden blesk, následuje třetí kapitola o dvou blescích a za ní část poslední s číslovkou čtyři, kde je na scéně blesků libovolné množství větší jak dva. Schéma hlavní části knihy je jednoduché: autor představí fotografii, poví vám její příběh, okolnosti fotografování, popíše scénu, čeho chtěl na snímku dosáhnout, čeho se vyvarovat a na závěr vysvětlí to hlavní, totiž jak měl nastavený blesk(y). Je nezbytné na tomto místě zmínit, že až na jednu, dvě výjimky se vždy jedná o blesk umístění mimo sáňky fotoaparátu. A tak zatímco majitelé Nikonu mají  situaci usnadněnou – dálkovým ovládáním blesků disponují jejich přístroje již od doby Nikonu D70, fanoušci ostatních značek se budou muset napřed poohlédnout po některém ze způsobů dálkového odpálení blesků.

Dozvíte se, jak vykouzlit zajímavé stíny, jak potlačit přirozené osvětlení a vyrobit si bleskem své „vlastní“. Ukáže vám, jak pracovat s barvami a s atmosférou, jak fotografovat skupiny lidí, jak různé světlo tvaruje portét člověka a mnoho a mnoho dalšího. Až na výjimky se všechny snímky týkají portrétů jedné nebo více osob v různém prostředí a s různým záměrem.

Ukázkové fotografie jsou jedním slovem skvělé. McNally měl z čeho vybírat, vždyť fotí přes třicet let pro taková velká jména jako je National Geographic, Time, Life či Sports Illustrated. Začátečníka pravděpodobně zmate skutečnost, že až na výjimky na snímcích nejde blesk vůbec poznat – a je to tak správně, jak ostatně autor mnohokrát zdůrazní – všechny snímky působí maximálně přirozeně a svědčí o McNallyho mistrovství.

Co vám pravděpodobně bude lézt na nervy (alespoň ze začátku), je použitá forma. Díky ní se kniha čte spíše jako beletrie a ne odborná publikace. Často je kumšt nalézt ve stovkách slov, srandiček a vtípků právě onu informaci, jak nastavit blesk (i když tam v 98 % je), na druhou stranu je možné, že si právě díky vtipným historkám a neobvyklým přirovnáním některé věci snáze zapamatujete, než by tomu bylo při pouhém strohém technickém popisu. Jako bonus se z vyprávění dozvíte něco navíc z každodenní práce fotoreportéra, nahlédnete do zákulisí a postupem času nakonec zjistíte, že vás čtení vlastně baví. Co by však textu určitě prospělo je více tabulek, více schemat rozmístění blesků, více EXIF informací a podobně, tedy něco pro ukojení technicky orientovaných typů. Bez nich působí text poměrně monotónně.

Ještě vám dlužím informaci, jak je to s tím Nikonem. Jak už jsem zmiňoval, autor používá Nikon a nebojte se, že by vás na to během čtení nechal zapomenout. Stejně tak rád zmiňuje i jiné prvky své fotovýbavy, skoro jako by si u něj jejich výrobce zaplatil reklamu. To ale neznamená, že drtivá většina technik nepůjde přenést na ostatní značky. Principy fungují u všech výrobců podobně, pouze se liší rozmístění tlačítek či položky v menu. S trochou technické erudice a znalosti vašeho fotoaparátu lze postupy aplikovat na libovolnou výbavu. Majitelům Nikonu ještě život trochu ulehčí úplně závěrečná část knihy, poslední čtyři strany, věnující se nastavení blesků SB-800 a SB-900 včetně obrázků, které jsem tolik postrádal na úvodních stranách.

Koupit či nekoupit? Znovu musím zdůraznit, že nejde o odbornou publikaci v pravém slova smyslu. Autor se spíše než čísly řídí intuicí a mnoha lety zkušeností. Co funguje u něj, může být problém u jeho žáků – nedostatek technických znalostí a souhry se svou fototechnikou kniha rozhodně nenapraví, techničtí fajnšmekři ať se raději poohlédnou jinde. Ať tak či onak, McNally rozhodně má co říci, hodně toho zažil a ještě více vyfotografoval. Jeho styl psaní se může někomu nelíbit, ale přiložené fotografie mluví samy za sebe a lákají k fotografování. A tak jedinou drobnou výtku mám ve spoustě textu kolem, ve kterém se někdy ztrácí to důležité, tedy jak fotografovat s bleskem.

 

Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků

Joe McNally
Nakladatelství Zoner Press
Rozměry 202 x 232, brožovaná vazba, 320 stran
Běžná cena 480 Kč


2 Comments

  1. by bycer on 24/07/2011  19:57 Reply

    Ahoj Martine. Diky za tip! Od Canonisti pekna recenze, chvalim :) Ale o tech znackach to prece nikdy neni. A jak rika Tori, odbornych clanku je vsude hromada, kazdy rad machruje jake vyrazy, tabulky, kody a vzorce zna, ale pak na fotkach v realu ... skutek-utek.

  2. by tori on 21/07/2011  20:03 Reply

    knizku mam a precet jsem ji jednim dechem.... ukazkove fotky cloveka cloveka opravdu posadi na zadek.... osomn me autoruv sloh vyhovuje, odbornych (nekdy radoby) knih clanku at mam plne zuby... tady se clovek i zasmeje a me diky tomu utkvelo dost veci v hlave

Leave a reply

Your email address will not be published.