Fotoaparát jako stolní lampička

Když jsem viděl Phlite, nápad Jamese Madelina na proměnu fototechniky v lampičky, úplně mě uchvátil. A shodou okolností jsem ve stejnou dobu hledal lampičky na noční stolek. Phlite však má dvě zásadní vady: dostupnost až na jaře 2014 a soudě dle dosavadního vývoje to nevypadá, že by kdy bylo jeho financování naplněno a z Phlite tak velmi pravděpodobně nic nebude. Bohužel. Nezbývalo tedy, než něco podobného vyrobit svépomocí.

Potřebné součástky

  • Ideálně retro fotoaparát
  • Vhodná lampička
  • Spojovací kus

Vyrábíme lampičku

Shodou okolností se mi doma prášilo na starý ruský kinofilmový Kiev. Fotoaparát má poměrně atraktivní vzhled, je dostatečně těžký, aby působil jako robustní základna a hlavně má sáňky na blesk.

Fotoaparát Kiev, zdroj: Wikipedia

Fotoaparát Kiev, zdroj: Wikipedia

 

S lampičkou pomohla IKEA, konkrétně jsme vybrali podstavec stolní lampy Bran. Po odstranění skleněné baňky (kladivem) zbyla samotná žárovková objímka s kabelem s vypínačem. K podstavci si v obchodním domě můžete vybrat z několika stínítek různých barev a vzorů – například Skeby.

 

Podstavec Bran

Stínidlo Skeby

Stínidlo Skeby

Kolega nedávno zakoupil 3D tiskárnu, a tak byla pro výrobu spojovacího dílu technologie 3D tisku jasnou volbou. V nouzi by ale určitě šel použít i nějaký plastový nebo dřevěný polotovar, příslušně obrobený. Vymodelovat v 3D spojovací kus zabralo několik málo minut. Bohužel tiskárna má nějaké tolerance a potřebovali jsme několik pokusů, než se podařilo vytisknout kus, který lze zasunout opravdu pevně. Protože měl fotoaparát tendenci se převažovat dopředu na objektiv, vytiskli jsme i jakousi opěrku, která objektiv zespodu podepírá a zabraňuje nečekanému převážení. Další možností by bylo vyplnit vnitřní prostor pro film kupříkladu rybářskými olůvky…

3d

První prototyp spojovacího dílu

Detail podpěry (vlevo) a spojovacího dílu

Hotový výrobek: podpěra (vlevo) a spojovací díl

Samotné sestavení bylo jednoduché, stačilo spojovací článek natlačit do objímky se žárovkou (pro jistotu jsem je spojil tavnou pistolí) a celek pak nasunout do sáněk pro blesk na těle fotoaparátu. V nich drží dostatečně pevně a v případě, že bych chtěl fotoaparát používat, není problém lampičku dočasně sejmout.
O svícení se stará LED žárovka; 40 W (po přepočtu) se však ukázalo být příliš mnoho, 25 W bude pro večerní svícení výrazně příjemnějších. Také se chci poohlédnout po žárovce s teplejším světlem. A úplně poslední věc, ke které jsem se ještě nedostal, je nastříkání spodní části objímky a spojovacího dílu stříbrnou barvou, abych je vizuálně sladil s tělem fotoaparátu.

A jak to dopadlo?

Následovně. Klikněte pro zvětšení

lamp1

 

2 Comments

  1. by RoKro on 18/12/2013  14:47 Reply

    " Po odstranění skleněné baňky (kladivem) " :-) :-) :-) :-) :-) :-)

  2. by Tomas Hejnal on 18/12/2013  10:19 Reply

    Co ještě umístit nějaká světýlka dovnitř foťáku?

Leave a reply

Your email address will not be published.