Veselé historky z fotografování I

Stejně jako herci mají své veselé historky z natáčení, zajímavé situace se dají zažít i při fotografování. Dostanete se na místa, kam normální člověk nemá přístup a zažijete nevšední situace.

Že je při focení třeba dívat se i kolem sebe, ne jen do hledáčku, jsem poznal na dostizích. Stál jsem u živého plotu v prostoru asi dva metry široké vyklusávací dráhy, zkrátka na běžném místě, odkud se fotí finiš. Koně proběhli cílem a já kontroloval fotografie na displeji. Najednou slyším někoho křičet pozor, zvednu oči a těsně předemnou se mihne obrovský tmavý flek spolu se závanem vzduchu. Až po několika sekundách mi došlo, co se stalo. Jeden z koní cestou shodil žokeje a doběhl daleko za hlavním polem. A pro svoje kopyta si vybral právě rozklusávací dráhu, kde jsem stál já. Když jsem se pak podíval na stopy, vedly prostředkem dráhy, kolem mě udělaly malou myšku a pokračovaly dál středem.

I s koňmi pod kapotou může být zábava. Na ploché dráze na pražské Markétě jsem jednou vlezl hned za vnitřní hrazení. Za chvíli se ze stadionového rozhlasu ozvalo: "Fotograf v bílé kšiltovce ať okamžitě opustí zakázaný prostor!"

Opustit prostor pro focení je vhodné i na boxu, když na vás stodvacetikilová gorila z hlediště už potřetí huláká, že přes vaše záda nevidí.

Fotil jsem autogramiádu knihy, na jméno si nevzpomenu, ale autor se jmenoval Nečas a kmotrou byla Tereza Pergnerová. Přišla tam i se svým synem Samuelem. Průběh křtu byl zajímavý - prakticky nikoho nezajímal autor knihy, všichni fotili Pergnerku s klukem.

Nemám rád přetlačování se s ostatními fotografy. Slušnost jde v takových chvílích stranou,  padají ostrá slova a to i z úst fotografek. Přitom by stačilo, kdyby udělali všichni krok zpět a použili zoom na objektivech. Občas se to povede, ale ne nadlouho - brzy se někdo jiný procpe dopředu, tím překáží ostatním, kteří kvůli tomu musí blíž a situace se opakuje. Vůbec nemám tyhle společenské akce moc rád. Nejde tam nafotit nic kloudného, jen řemeslo. Kolikrát je nejzajímavější pozorovat fotící kolegy. Na večírcích se schází stále ta stejná parta, a tak se znají pochopitelně nejen navzájem, ale i s celebritami. A to je pak samé "Karlíčku, mohl by sis stoupnout sem?", "Helenko, tu ručku trochu výš" a "Vašíku, úsměv!" Jména jsou čistě náhodná, jakákoli podobnost s žijícími osobami je stoprocentní :)

Určitě jste při focení zažili taky něco veselého nebo zajímavého, tak se podělte v komentářích.

A znovu připomínám Letní soutěž.

6 Comments

 1. by milec on 20/11/2009  13:08 Reply

  no, ja si vybavuju jednu historku, u ktere se zas az tak moc nesmeju. jednou jsem mel jit fotit francouzky profesionalni skejtovy tym na exhibici. skatepark byl oploceny, tak jsem si vymyslel, ze do nej jednoduse vlezu a skrcim se ze nejakou krajni prekazku. rozhlidnu se, nikde nic, tak celkem rychlou chuzi prechazim nasir skatepark(obejit po strane skutecne nesel), mezitim tam ale prijede zady ke me jeden jezdec, navzajem se nevidime a jeho prkynko se nestastne na fleku zastavi o moji patu a frantik leti vzduchem i s tvrdym pristanim na asfaltu. jsem samozrejme za pitomce, coz mi ostatne okoli da nalezite najevo a frantik uz si ten den nezajezdi, jen me provrtava vrazednym pohledem. jaj, nerad na to vzpominam...

 2. by Norri on 28/10/2009  23:34 Reply

  Při focení rally a obecně motorsportu v otevřené krajině není o nějaké uskakování nouze a ochrstnutí vodou nebo blátem už po čase člověka taky příliš nepřekvapí.
  Z těch humorných situací mě teď napadá třeba moje poskakování na Rally Vyškov. Přebíhal jsem trať v zatáčce kde bylo dost lidí. Na trati bylo nějaké bláto, ale nebylo to nic hrozného. Po přeskočení kaluže a dopadu do jednu nohu mi to však ujelo a ja začal hledat ztracenou rovnováhu sérií poskakování s neuvěřitelnými předklony a záklony. A to jsem měl na krku ještě foták s teletem. Já jsem se teda moc nebavil, ale diváci v té zatáčce se museli bavit božsky.

 3. by Tomyno on 01/08/2009  23:30 Reply

  Podobna historka ked som sa ocitol v ustach miestneho hlasatela sa mi stala na atletickych pretekoch Atleticky Most v Dubnici nad Vahom v roku 2008 ked na plne "gule" aj so spätnou väzbou v reproduktoroch sa ozvalo FOTOGRAF so svetlo zelenou rozlišovačkou okamžite vypadnite z dráhy. Za pár sekund sa tadial Prehnal Daron Robles s výkonom 13,06s :D

 4. by Alesh.Rocker on 30/07/2009  20:38 Reply

  Zatím akorát když jsem fotil demonstraci proti radaru..zkoušel jsem využít odraz okénka policejní dodávky polepené "zrcadlovou" fólií..když tu se mi vedle hlavy stáhlo okénko, policajt z něj kouká a říká "Kdybych to věděl, před výjezdem bych naleštil auto" :D

 5. by mk on 30/07/2009  10:32 Reply

  Nechodit těsně za hrazení :)

 6. by Petr Lečbych on 29/07/2009  19:12 Reply

  fotím sport krátce, ale za tu chvilku sem chytal odkopnutého skejta rybím okem, na basketu přímo pod košem na mě taky nekoukali zrovna vesele a u kanoí mi spadl foťák (nebýt popruhu) málem do vody, když sem se natahoval přes bariéru...))) na markétu se chystám, takže kam nechodit? ))

Leave a reply

Your email address will not be published.